Otváracie koncerty 73. sezóny Slovenskej filharmónie sú na programe vo štvrtok a piatok 21. a 22. októbra 2021. Sezóna potrvá do 17. júna 2022. Úvodné koncerty zaznejú pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude fenomenálny izraelský huslista s ukrajinskými koreňmi Vadim Gluzman.
Šéfdirigent Daniel Raiskin na úvod otváracích večerov zaradil skladbu Petite ouverture solennelle / Malú slávnostnú predohru Ľudovíta Rajtera, popredného slovenského skladateľa, dirigenta, pedagóga, spoluzakladateľa a bývalého šéfdirigenta nášho symfonického telesa (1949 –1951, 1953 – 1961). Skladba zaznie pri príležitosti jeho nedožitých 115. narodenín. V interpretácii fenomenálneho Vadima Gluzmana si vypočujeme Beethovenov Koncert pre husle a orchester D dur op. 61, ktorý otvárajú štyri tiché údery na tympany. Dielo sa dostalo do repertoáru koncertných sál až po smrti skladateľa, v polovici 19. storočia, zásluhou Felixa Mendelssohna Bartholdyho a vtedy trinásťročného huslistu Josepha Joachima v Londýne. V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii jedného z najžiadanejších huslistov súčasnosti Vadima Gluzmana, ktorý koncertuje s orchestrami ako Berlínski filharmonici, Gewandhausorchester v Lipsku, Mníchovská či Londýnska filharmónia. Hrá na výnimočnom nástroji „ex-Leopold Auer“ z roku 1690, ktoré mu zapožičala Stradivari Society v Chicagu. V Bratislave sa predstaví už po niekoľkýkrát.
Koncerty uzavrie Čajkovského programová a nie často uvádzaná symfónia Manfred podľa literárnej predlohy anglického romantického básnika Lorda Byrona, v autentickom naštudovaní šéfdirigenta SF, petrohradského rodáka Daniela Raiskina, ktorý o otváracích večeroch povedal:
„Pri príprave na novú sezónu 2021/2022 myslím v prvom rade na to, akú úlohu zohráva v našom živote umenie a predovšetkým HUDBA! Po mimoriadne emotívnych dňoch na Bratislavských hudobných slávnostiach a dlho očakávanom stretnutí s publikom sa teším na Otváracie koncerty sezóny, na ktorých zahráme hudbu Beethovena a Čajkovského. Zdá sa mi, že práve títo skladatelia sú veľmi blízki nášmu orchestru aj publiku. Beethovenov husľový koncert je vrcholom krásy, formy a hĺbky humanizmu a je pre mňa mimoriadnym potešením, že sólový part zahrá môj blízky priateľ a „hudobný brat“ Vadim Gluzman. Zaujímavým detailom jeho interpretácie bude použitie kadencií od Alfreda Schnittkeho, jedného z najvýznamnejších skladateľov a hudobných mysliteľov druhej polovice 20. storočia. Čajkovského hudba stála na začiatku mojej spolupráce so Slovenskou filharmóniou a doteraz bývam prekvapený, ako subtílne cítia hráči skladateľove emócie, utrpenie a úprimnosť s akou ich reflektujú. Symfónia „Manfred“ je výrazným príkladom dramatickej zručnosti Čajkovského, ktorý svoje „ja“ odzrkadlil v hrdinovi Byronovej básne. Sila tejto hudby sa mi zdá byť mimoriadne aktuálnou práve dnes, keď sa mnohí z nás obávajú o základy existencie, ľudskosti, vzťahu k prírode, hľadania samého seba a svojho miesta v tomto živote… Veľmi rád som zaradil do programu aj dielo Ľudovíta Rajtera, jedného zo zakladateľov nášho orchestra. Jeho Malá slávnostná predohra bude znieť v úvode koncertov a ja tak s radosťou pokračujem v objavovaní hudby vynikajúcich slovenských skladateľov!“
Koncerty sa konajú s podporou Veľvyslanectva Izraela na Slovensku.
Koncerty sa budú konať v režime OTP.
- V septembri 2021 sa Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom predstavila na medzinárodnom hudobnom festivale InClassica v Dubaji. Orchester vystúpil na štyroch festivalových koncertoch pod taktovkou šéfdirigenta (7., 9. 9. 2021) a arménskeho dirigenta Sergeya Smbatyana (6., 8. 9. 2021). Po boku Slovenskej filharmónie vystúpili svetovo uznávaní sólisti – brilantný britský huslista Daniel Hope, výnimočný rakúsky klarinetista Andreas Ottensamer, americký husľový virtuóz Gil Shaham a rakúska klavírna legenda Rudolf Buchbinder.
- V nedeľu 10. októbra 2021 Slovenská filharmónia a šéfdirigent Daniel Raiskin úspešne uzavreli tohtoročný 56. ročník BHS monumentálnou „Leningradskou“ 7. symfóniou Dmitrija Šostakoviča. Ako sa vyjadril samotný Raiskin, záverečný koncert BHS má ešte v živej pamäti.
- V marci a apríli 2022 sa Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta predstaví na umeleckom zájazde v nemeckých a rakúskych mestách – Kolín nad Rýnom, Wiesbaden, Kempten, Villach, Kufstein, Viedeň a Dornbirn. Sólistom koncertov bude ruský klavírny virtuóz Alexej Volodin, víťaz súťaže Gézu Andu v Zürichu. Spolu s ním sa 10. apríla 2022 vo viedenskom Musikvereine so Slovenskou filharmóniou predstaví aj ruský klavirista Konstantin Lifschitz – na koncerte venovanom 125. výročiu úmrtia Johannesa Brahmsa v rámci jedného večera zaznejú oba klavírne koncerty tohto majstra nemeckého romantizmu.
- Počas 73. koncertnej sezóny naštuduje šéfdirigent Daniel Raiskin deväť koncertných programov vo všetkých symfonických cykloch (november, december 2021, február, marec, apríl, máj, jún 2022).
Do svojich programov zaradil diela mnohých skladateľov – Mozarta, Beethovena, Smetanu, Dvořáka (180. výročie narodenia), Brahmsa (125. výročie úmrtia), Mahlera, skladby staršej generácie slovenských autorov Ľudovíta Rajtera (115. výročie narodenia) a Jána Cikkera (110. výročie narodenia). „Beethovenovo výročie sme nemohli pre pandémiu dôstojne osláviť, aj preto to dobiehame tento rok,“ uviedol na tlačovej konferencii šéfdirigent Daniel Raiskin.
Pokračuje v uvádzaní diel ruských skladateľov – Čajkovského, Skriabina, Stravinského (140. výročie narodenia) a uvedie aj dramaturgické novinky – dielo gruzínskeho skladateľa Giju Kančeliho Nu.Mu.Zu (v najstaršom písomnom jazyku sveta sumerčine znamená „Ja neviem“), Koncert pre harfu a orchester Alexandra Mosolova či skladbu Nostalgia pre husle a sláčikový orchester jedného z najvýznamnejších skladateľov súčasnej japonskej hudby Tōru Takemitsu.
K strhujúcim zážitkom bude patriť uvedenie nadčasovej kantáty Alexander Nevskij Sergeja Prokofieva. Sólistami večerov budú domáci aj hosťujúci umelci – harfistka SF Katarína Turnerová, ruský violončelista Alexander Ramm, laureát Medzinárodnej súťaže P. I. Čajkovského, ruský klavírny mág Alexej Volodin, japonský huslista Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov, ktorý popri svojej intenzívnej orchestrálnej praxi úspešne rozvíja kariéru sólistu, poľská sopranistka Aga Mikolaj, mezzosopranistka Polina Shamaeva, sólistka Moskovského divadla „Nová opera“ E. Kolobova a sólistka Maďarskej štátnej opery, mladý nádejný slovenský basista Peter Kellner, sólista Viedenskej štátnej opery, tenorista Ondrej Šaling, sólista Opery SND, mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka hamburskej opery a český basbarytonista Adam Plachetka, sólista Viedenskej štátnej opery, hostia popredných zahraničných koncertných a operných scén.
Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF doplnené redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: Peter Brenkus, Alexander Trizuljak