Slovenská filharmónia sa na dvoch marcových symfonických dvojiciach predstaví pod taktovkou Jamesa Judda, bývalého šéfdirigenta SF. Vo štvrtok a piatok 3. a 4. marca sú na programe diela Wolfganga Amadea Mozarta, Josepha Haydna a Felixa Mendelssohna Bartholdyho. Aj týmito koncertmi vyjadria Slovenská filharmónia a James Judd solidaritu vojnou postihnutej Ukrajine.

Program otvorí predohra k opere La clemenza di Tito, KV 621 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorú skladateľ skomponoval pri príležitosti korunovácie cisára Leopolda II. v Prahe v roku 1791. Joseph Haydn skomponoval počas svojho pobytu v Anglicku dvanásť symfónii. V naštudovaní Jamesa Judda zaznie posledná z nich, Symfónia č. 104 D dur Londýnska. Koncert uzavrie Symfónia č. 3 a mol Škótska, op. 56 Felixa Mendelssohna Bartholdyho, ktorý svoje symfónie začal komponovať v útlom veku. Skladateľ rád a veľa cestoval. Vo svojej Škótskej symfónii zhmotnil svojej dojmy z jedného zo svojich pobytov vo Veľkej Británii.


O týždeň neskôr, vo štvrtok piatok 10.11. marca, zaznie v naštudovaní Jamesa Judda monumentálna 8. symfónia Antona Brucknera, posledná, ktorú skladateľ dokončil. V premiére zaznela v roku 1892 vo Viedni pod taktovkou Hansa Richtera. Brucknerova Symfónia č. 8 c mol, WAB 108 je niekedy nazývaná aj „Apokalyptická“.


Zdroj foto: Peter Brenkus

„Gigantická a nádherne hlboká 8. Brucknerova symfónia má medzi jeho symfóniami a v rámci celého orchestrálneho repertoáru veľmi dôležité miesto. Skladba obsahuje veľkú vieru v ľudského ducha. Nie je otázkou, či ste ako Anton Bruckner hlboko veriaci človek. V čokoľvek veríte, veríte v ľudského ducha, veríte v schopnosť ľudstva prežiť a dostať sa na nadpozemské miesto. Táto hudba nás tam zavedie. V skladbe si môžete vypočuť nádherné Adagio, jedno z najkrajších vôbec. Na koncertoch odznie dielo samostatne, pretože zážitok z neho je jedinečný a existuje len sám osebe,“ hovorí o symfónií James Judd .


Na základe aktuálnej vyhlášky ÚVZ SR sa koncerty Slovenskej filharmónie konajú v režime „ZÁKLAD“. Koncerty sú dostupné pre všetkých návštevníkov bez ohľadu na ich očkovací status. Rušia sa režimy OTP, OP a OP+.


Aj v režime „ZÁKLAD“ naďalej platí dodržanie všetkých hygienických nariadení. V priestoroch Slovenskej filharmónie a v Pokladnici SF je naďalej nutné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom FFP2.

 

Zdroj: Martina Tolstova – tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Zdroj foto: titulná – Ján F. Lukáš

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno