Východoslovenská galéria v Košiciach už začiatkom septembra začína skúmať nové možnosti. To, čo ponúka, nie sú len prednášky. Na akciu sa môžu tešiť aj rodiny s deťmi. 

Nové kreatívne workshopy pre deti či poznávacích cyklus prednášok. Východoslovenská galéria nezaháľa ani v ťažkých časoch. Zrelaxovať pri umení môžu deti, ale aj rodičia. S historičkami ožívajú príbehy košických dejín a rovnako sa precvičí aj sústredenosť tých najmenších. 


Kreatívny labyrint – workshop pre rodiny s deťmi 

Východoslovenská galéria ponúka oddych v podobe zábavných workshopov pre deti. Každú druhú nedeľu v mesiaci od 14:00 do 15:00 VSG pripravila program pre deti, ktorý je prispôsobený ich veku. Rodičia nazbierajú inšpiráciu  pri obrazoch vo výstavnej sieni, zoznámia sa s ich autormi a napokon sa spolu so svojimi potomkami môžu vyšantiť v tvorivej dielne. Vaše diela si môžete odniesť domov.


Kreatívny kurz sa zameriava na deti do troch rokov a precvičuje rozvoj jemnej motoriky, poznávacie schopnosti a formou hry zoznamuje deti s umením a tvorením. Prihlasovanie začína 15.septembra. Kurz je zložený zo šiestich hodinových stretnutí a jednej vernisáže pre celú rodinu. 


Kreatívny labyrint smie dieťa navštíviť jedine v sprievode rodičov. Pri prihlasovaní je potrebné oboznámiť s vekom najmladšieho člena rodiny, aby bolo možné vyhovieť jeho potrebám. 


Foto: Východoslovenská galéria.

Cyklus prednášok: Bádanie s VSG 

9. 9. 2024 – Feministické umenie, Dorota Kenderová, riaditeľka VSG a vizuálna umelkyňa 

Hlavná aktérka Dorota Kenderová je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia založila galériu HIT v Bratislave zameranú na súčasné umenie. Počas svojej kariéry sa zúčastňovala rôznych umeleckých pobytov v New Yorku či vo Viedni. Po dlhoročnom pôsobení v hlavnom meste Slovenska prišla do Košíc a v rámci Cyklu prednášok porozpráva o Feministickom umení a o tom, prečo sme kultúrou práve my, ľudia

16. 9. 2024 – Prečo je trh s (vizuálnym) umením dôležitý, Nina Gažovičová, Aukčná spoločnosť SOGA 

V rámci nového cyklu prednášok vo VSG vystúpi aj lucitátorka z aukčnej spoločnosti SOGA. Nina Gažovičová pripravuje prednášku s krátkym historickým exkurzom do spôsobu fungovania trhu s výtvarným umením. Prečo je vlastne dôležitý aj pre iné typy obchodov? O čo sa opiera a kde má základy? Na mnohé ďalšie otázky odpovedá už 16.septembra. 

23. 9. 2024 – Dóm sv. Alžbety – Rozprávanie o knihe, Katarína Nádaská, vedúca úseku odborných činností VSG  a historička 

Patrí medzi jednu z najznámejších slovenských etnologičiek. V Dóme sv. Alžbety predostrie myšlienky, ktoré uviazli v jej knihách či iba na jazyku. Rozprávať bude aj o histórii a o tom, ako sa na ňu viažu slovenské povesti. Kde vznikajú prvé nápady pri nečakaných magických rozuzleniach? Odkiaľ vôbec pramení táto potreba ľudí a ako vznikajú povesti? 

30. 9. 2024 – Oltár poslednej večere – Príbeh jeho straty a hľadania, Katarína Nádaská, vedúca úseku odborných činností VSG a historička 

Posledná večera je jeden z najcitovanejších a najznámejších obrazov histórie. Kým sa ním stal, musel byť niekoľkokrát presťahovaný a v zabudnutí schovaný. Ako sa z obyčajného obrazu stalo to, čo ním je dnes? Historička a etnologička Katarína Nádaská opäť pútavo predostrie celý nepoznaný príbeh Poslednej večere. 

 

Prednášok si Východoslovenská galéria pripravila ešte omnoho viac

Komentovaná prehliadka AZZURO

Francúzsky umelec Yves Klien preslávil ultramarínový pigment, dnes známy ako IKB. Na túto farbu je napojená výstava AZZURO vo VSG v Košiciach. Výstava nie je zameraná len na materiálnu hodnotu diel;  oveľa viac zasiahne psychologickú rovinu. Klien verí, že práve táto modrá farba je najviac spätá s duchovnou očistou. 

Výstava AZZURO: Aká je identita modrej?

 

 

 

Spracovala redakcia Moja Kultúra.sk 

Foto: Východoslovenská galéria

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno