Aj vo virtuálnom Cinema Theatre Štátneho divadla Košice si pripomínajú významné výročia, ktoré pripadajú na začiatok mája. V pondelok 4. mája uplynulo 101 rokov od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika, výnimočnej osobnosti slovenských, československých, ale aj svetových dejín. V divadelnom kine si ho pripomenú v pondelok 11. mája o 20:00.
Diváci sa môžu tešiť na multimediálne tanečné divadlo M. R. Štefánik režiséra a choreografa Ondreja Šotha, ktoré malo svetovú premiéru v polovici marca 2019 v Historickej budove ŠDKE pri príležitosti roka Milana Rastislava Štefánika. „Milujem pravdu, nielen z mravného stanoviska, ale aj ako matematik. Ako priama čiara je najkratším spojením dvoch bodov, tak je pravda najkratšou cestou k uskutočňovaniu našich predstáv,“ hovorí jeden zo známych výrokov Štefánika.
Úplne nová inscenácia multimediálneho tanečného divadla úspešného autorského tímu Ondreja Šotha nie je úctivým pripomenutím tejto výnimočnej osobnosti slovenských a československých dejín. Je moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet. Osud M. R. Štefánika je dôkazom toho, že konkrétny človek môže ovplyvniť život nie len svoj a svojich blízkych, ale aj celých národov.
REALIZAČNÝ TÍM
Scenár: Zuzana Mistríková, Ondrej Šoth
Réžia: Ondrej Šoth
Choreografia: Ondrej Šoth, Maksym Sklyar, Marek Šarišský
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Andrii Sukhanov
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Hudobná dramaturgia: Ondrej Šoth
Kamera: Pavol Barabáš
Vo filme boli použité zábery z filmu Pavla Barabáša Tatry Mystérium, K2 Studio, 2004
V inscenácii je použitá hudba autorov: Ludwig Van Beethoven, Au Bordel, Johannes Brahms, Anton Bruckner, DJ Cheb I Sabbah, Antonín Dvořák, Gabriel Fauré, Gustav Mahler, Igor Matvijenko, Michal Novinski, Erik Satie, Alexander Schiff gen, Bedřich Smetana, Svetozár Stračina, Giuseppe Verdi, Richard Wagner, Edith Piaf.
Štátne divadlo Košice malo pôvodne v pláne pripomenúť si 75. výročie konca druhej svetovej vojny Koncertom na Hlavnej ulici v rámci týždňa „Úcta hrdinom“. Napriek tomu, že tieto plány dočasne zmarila pandémia koronavírusu, v divadle nezabúdajú ani na toto výročie a hrdinom vzdajú úctu v divadelnom kine už vo štvrtok 7. mája o 20:00. V pohodlí vašich domovov si môžete pozrieť záznam Koncertu divadlokosice.sk zo 7. mája 2015. Večerom európskych umelcov si ŠDKE vtedy pripomenulo sedemdesiate výročia ukončenia najväčšej a najtragickejšej vojny v histórii ľudstva.
Galakoncert bol výnimočný, pretože v ňom účinkovali dve najväčšie divadelné zložky – opera aj balet, čo nebýva pri koncertoch tradičné. Pod taktovkou dirigenta Igora Dohoviča účinkoval orchester aj oba zbory opery ŠDKE, detský aj dospelý, spolu s medzinárodným ansámblom domácich a hosťujúcich sólistov, z baletu sa predstavili sólisti aj baletný zbor.
Koncert ponúkol zaujímavý a netradičný program, do ktorého boli zaradené skvosty opernej aj baletnej svetovej tvorby. Odzneli diela, ktoré bežne v košickom divadle neznejú ako napríklad zbor z opery Aida, či baletné čísla na hudbu skladby Umierajúca labuť z cyklu Karneval zvierat francúzskeho skladateľa Saint – Saënsa či balet na klavírny koncert Rachmaninova, v ktorom sa ako sólistka predstavila korepetítorka Júlia Grejtáková. Zaznel aj výber zborových Poloveckých tancov z Borodinovej opery Knieža Igor či ária z opery Jacquesa Offenbacha Hoffmannove poviedky.
Jednotlivé čísla koncertu zaspievali domáci i hosťujúci operní sólisti Ludovic Kendi z Rumunska, Lucie Kašpárková z Česka, taliansky tenorista Marco de Carolis, maďarský tenorista Zsolt Vádasz a domáca Michaela Várady. V baletných číslach diváci videli sólistov košického baletu Lyudmylu Vasylyevu Kolimečkov z Ukrajiny, Igora Paschka z Bieloruska, Elenu Chetvernyu z Ruska, Katarínu Frigovú zo Slovenska, Boglárku Kovalski z Maďarska, Evu a Maksyma Sklyarovcov, Janu Hriadeľovú – Kolesovú či japonskú tanečníčku Akiru Omiya.
PROGRAM KONCERTU
W. A. Mozart: Predohra z opery Figarova svadba (orchester)
W. A. Mozart: ária Grófa z opery Figarova svadba (L. Kendi)
S. Rachmaninov: Koncert pre klavír a orchester č. 2 – výber (J. Grejtáková, E. Sklyarová, M. Sklyar)
J. Offenbach: ária Olympie z opery Hoffmanove poviedky (M. Várady)
P. I. Čajkovskij: Ruský tanec z baletu Luskáčik (Detské tanečné štúdio Adriany Vrbovej)
A. P. Borodin: Polovecké tance z opery Knieža Igor – výber (zbor)
P. I. Čajkovskij: Pas de Quatre z baletu Labutie jazero (Y. Chemitova, K. Frigová B. Kovalski, A. Omiya)
G. Verdi: scéna „Miserere“ z opery Trubadúr (L. Kašpárková, M. De Carolis)
G. Verdi: scéna „Svätenia meča“ z opery Aida (L. Kendi, M. De Carolis)
G. Verdi: Zbor židov „Va pensiero“ z opery Nabucco (zbor)
G. Puccini: scéna „Te Deum“ z opery Tosca (L. Kendi, zbor, detský zbor)
PRESTÁVKA
G. Bizet: scéna z tanečného divadla na motívy opery Carmen (L. Vasylyeva Kolimečkov, E. Chetvernya, I. Pashko, J. Hriadeľová – Kolesová a zbor baletu)
G. Bizet: ária Dona Josého z opery Carmen (M. De Carolis)
C. Saint – Saëns: „Umierajúca labuť“ z cyklu Karneval zvierat (E. Chetvernya)
F. Lehár: pieseň Hanny z operety Veselá vdova (L. Kašpárková, zbor)
E. Kálmán: pieseň Tassila „Joj cigán“ z operety Grófka Marica (Zs. Vadász)
E. Kálmán: Paličkový tanec z operety Čardášová princezná (L. Kendi, Zs. Vadász, pánsky zbor)
A. L. Webber: duet z muzikálu Fantóm opery (M. Várady, L. Kendi)
L. van Beethoven „Óda na radosť“ zo Symfónie č. 9 d-mol (sólisti, orchester a zbor)
Dirigent: Igor Dohovič
Spoluúčinkujú: Orchester, zbor a detský zbor opery ŠDKE, zbor baletu ŠDKE, Detské tanečné štúdio Adriany Vrbovej
Zdroj info a foto: ŠDKE