Diváci si túto nedeľu 3.9. 2023 môžu poslednýkrát pozrieť putovnú divadelnú performanciu VIVAT ANDRÁSSY! v priestoroch kaštieľa Betliar. Združenie ART Inn odohralo počas leta niekoľko úspešných repríz. Aj takýmto spôsobom mohli nazrieť na dôležité historické míľniky druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia a stretnúť sa s významnými postavami šľachtickej rodiny Andrássyovcov i poslednými majiteľmi a obyvateľmi kaštieľa.
Občianske združenie ART Inn počas leta odohralo niekoľko úspešných repríz netradičnej putovnej divadelnej performancie VIVAT ANDRÁSSY! Diváci mohli prostredníctvom rozohranej hry rôznych postáv v parku i priestoroch kaštieľa Betliar bližšie pochopiť osudy známeho šľachtického rodu Andrássyovcov, ktorí pôsobili na Gemeri. Pád monarchie, vznik Československého štátu, dve svetové vojny, zoštátňovanie majetkov v komunistickom zriadení – všetky tieto historické udalosti ovplyvňovali neraz neľahký osud Andrássyovcov.
„Pohybujeme sa na hranici mnohých žánrov vo veľmi špecifických priestoroch. Kaštieľ je nádherný a tajomný priestor, ale uniesť to všetko, čo ponúka a spracovať to, je neľahká úloha. Pri každej repríze nám vstupuje do hry neistá konštanta. A teda čosi, čo nemôžete predpokladať, ani ovplyvniť. Vstupuje do toho život sám. Naše predstavenia ovplyvňuje počasie, keďže ho hráme aj vonku v parku, ale aj typ diváka, počet ľudí, svetlo, komáre, mokrá tráva, vrtkavá technika,“ hovorí Michala Hadušovská, autorka a režisérka divadelnej inscenácie, ktorá je zároveň spoluzakladateľka združenia ART Inn.
Na rodinu Andrássyovcov sa rozhodla pozrieť inak – cez postavy Júliusa Andrássyho a posledných majiteľov a obyvateľov kaštieľa, ktorí na Gemeri pôsobili ako filantropi, priekopníci umenia, kultúry a vzdelania. Mnohí jej členovia boli nútení vzdať sa svojho postavenia a opustiť miesto, s ktorým bola prepojená veľká časť ich spoločnej identity. To malo dopad aj na životy ďalších jednoduchých ľudí, ktorí v kaštieli žili spolu s jeho poslednými obyvateľmi.
Divadelná inscenácia využíva prvky imerzívneho a participatívneho divadla, v rámci ktorého diváci spolupracujú v nedivadelnom priestore, čím sa im ponúka nevšedný divadelný zážitok.
V rámci divadla doslova putujú v prostredí betliarskeho parku i v priestoroch kaštieľa. Od hercov si to podľa režisérky vyžaduje fyzické i psychické nasadenie. Musia byť schopní vnímať a spracovať mnoho podnetov, s divákmi sú často doslova na dotyk, striedajú sa veselé scény s intímnymi.
„Je to veľmi náročný kokteil, s ktorým sa pasujú poctivo a odvážne. Veľmi ma teší, že tento typ divadla zarezonoval aj u ľudí. Naša téma skúmania vlastnej histórie, ale aj núteného odchodu a vykorenenia je aktuálna i v súčasnosti. Posledná generácia Andrássyovcov bola podobne ako dnes utečenci nielen z Ukrajiny nútená hľadať si nový domov, životné uplatnenie, priateľstvá, nové putá i lásky. Mať bezpečný domov je dnes doslova výsadou,“ hovorí Michala Hadušovská.
Ako dodáva, poznanie osobnej, ale aj regionálnej a národnej histórie je kľúčové v nachádzaní rovnováhy v súčasnom svete, ktorému vládnu mnohé dezinformácie. Poznanie dejín a ich prijatie je kľúčom k budúcnosti, v ktorej sa môžeme vyhnúť zásadným chybám.
Každý divák si z predstavenia úplne iný zážitok v závislosti na tom ako sa sám pohybuje, čo počuje, čo vidí a z akého uhlu a ako si príbeh spojí. Divák naozaj vystupuje zo zóny komfortu a sám si určuje ako veľmi chce byť príbehu blízko. „Je neuveriteľné ako nás to, čo robíme ovplyvňuje a mení. Mám úprimnú radosť, keď mi ľudia povedia, že teraz sme to pochopili alebo Andrássyovcov konečne pochopili. Čo iné je poslaním umenia ako meniť, ako premieňať a transformovať či ukazovať nové cesty?“ pýta sa.
Diváci ešte túto nedeľu môžu poslednýkrát nahliadnuť na dôležité historické míľniky druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia cez osudy Andrássyovcov. Združenie ART Inn odohrá poslednú reprízu tohto leta, po ktorej bude nasledovať už len októbrová derniéra.
Divadelnú performanciu pripravilo v spolupráci s hercami z Divadla Theatrum, pričom tvorcovia zapojili do inscenácie aj ďalších slovenských hercov a dvoch hercov z Ukrajiny. Myšlienke netradičného predstavenia o Andrássyovcoch bolo od začiatku naklonené aj Slovenské národné múzeum, pod ktorého správu spadá aj Kaštieľ Betliar a Hrad Krásna Hôrka a za čo mu patrí obrovská vďaka.
Vstupenky na inscenáciu si možno zakúpiť online prostredníctvom portálu Predpredaj.sk alebo vopred v pokladni Kaštieľa Betliar.
Tvorivý tím
Námet a réžia: Michala Hadušovská
Scénografia: Anna Mária Jergušová
Kostýmy: Martina Kleinová
Hudba: Roman Džačár
Herecký koučing: Jakub Albrecht
PR a komunikácia: Petra Nagyová
Foto: Andrea Gášpárová
Výroba scény: Milena Turcsániová, Miroslav Balogh
Osoby a obsadenie
Lily/ Sprievodkyňa/ Sisi: Lívia Dujavová/ Monika Hanzlíková
Kňaz Havlík, Július Andrássy, GeniusLoci: Peter Szöllös
Kiss Báči, Petöfi, Franz Jozef, malý Gejza: Jakub Ruščin
Katinka, Ilonka Andrássy, herečka: SarahSaloňová/ NataliaZaykovskaya
Kossuth, starý Gejza, herec: Anton Voytenko
OZ ART Inn
Občianske združenie ART Inn v Rožňave sa zameriava predovšetkým na divadelnú produkciu a iné formy umenia. V rámci divadla využíva najmä prvky imerzívneho a participatívneho divadla, pričom svoje inscenácie vsádza do nedivadelných priestorov. Združenie spolupracuje aj s ďalšími umelcami a umeleckými subjektmi, čím vytvára platformu pre vznik rôznorodých projektov naprieč Slovenskom. Do tvorby zapája aj umelcov a tvorcov so zdravotnými prekážkami, z minoritných skupín i zo zahraničia. ART Inn sa v roku 2022 predstavilo aj úspešnou inscenáciou Šípy času na motívy románu Sándora Máraia Sviece zhoria do tla, ktorá sa odohrávala v nedivadelnom priestore KKC Kláštor v Rožňave.
Zdroj: redakciu informovala Petra Nagyová, PR manažérka
Foto: Andrea Gašparová