Na zaujímavú cestu sa môžete vydať na poslednej tohtoročnej prednáške z cyklu Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou. Historička Daniela Dvořáková porozpráva, ako a kam sa cestovalo v období stredoveku v stredu 23. októbra 2019 o 17.00 hod. v Thurzovom dome na prednáške Po stopách rytiera Krišafana.
Rytier Krišafan je jednou zo záhadných postáv našich dejín. Stredoveký šľachtic z Uhorského kráľovstva precestoval v 14. storočí za vlády Karola Róberta ako vojak a potom kajúcny pútnik veľkú časť Európy. Prednáška v Thurzovom dome bude nasledovať jeho stopy a odhalí, ako sa cestovalo v stredoveku, akým nebezpečenstvám a ťažkostiam museli na dlhých cestách čeliť a ako vyzeral ich každodenný život. Návštevníci sa však dozvedia aj mnohé zaujímavosti, napríklad ako sa počas ciest vysporiadali s hygienou či stravou, aké zdravotné ťažkosti ich stretali na cestách, ale aj ako sa pred nimi chránili.
„Prednáškou Daniely Dvořákovej tento rok uzavrieme cyklus Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou, ktorý privíta ďalších zaujímavých hostí opäť v roku 2020. V novembri a decembri sa však do Thurzovho domu vráti obľúbená jesenná séria prednášok v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela, na ktorých sa tentokrát vydáme na dobrodružnú cestu do čias Slovanov a spoznáme zaujímavú históriu našich predkov,“ dodal Mgr. Matúš Molitoris, zástupca riaditeľa Stredoslovenského múzea.
Ako vyzerali stredoveké púte, či boli len výsadou mužov, alebo sa ich zúčastňovali aj ženy a deti, aké boli najvychytenejšie pútnické miesta v stredoveku a z akých dôvodov sa ľudia vydávali na cesty späté s toľkými nebezpečenstvami, prezradí historička Daniela Dvořáková budúcu stredu o 17.00 hod. v Thurzovom dome.
PhDr. Daniela Dvořáková, DrSc. vyštudovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského odbor história – archívnictvo. Po skončení štúdia nastúpila v roku 1991 do Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, kde dodnes pôsobí na oddelení stredovekých dejín. Zaoberá sa neskorostredovekými dejinami Slovenska v rámci Uhorského kráľovstva, vo svojom výskume sa orientuje na problematiku šľachty, dvorskej kultúry, komunikácie a každodenného života v stredoveku. Súčasne sa podieľa na vydávaní stredovekých prameňov k dejinám Slovenska.
TS: Stredoslovenské múzeum