Známy slovenský herec oslávil 5.augusta narodeniny. Ady Hajdu stvárnil už mnohé herecké úlohy. Okrem divadelných predstavení ako Letmý sneh a Účet si ho pamätáme z filmov Na krásnom modrom Dunaji, Chodník cez Dunaj, Kruté radosti či seriálov Ordinácia v ružovej záhrade alebo Dunaj, k vašim službám. „Príprava filmu trvá niekedy aj roky. Je za tým veľa práce, času, stretávania sa, vybavovania financií. Vážim si každý film, ktorý vznikne a ktorý osloví svojou témou.“ 

Ady Hajdu študoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V divadlách sa mu jedinečne podarilo uchytiť už na VŠMU v predstaveniach MaratónJakub Fatalista. Spolupracoval s mnohými divadelnými a filmovými režisérmi. „Máme veľa talentovaných ľudí, je to skôr otázka peňazí a šťastia. Na dobrú tému potrebujete materiál, napríklad silný životný príbeh. Ale stále veľa závisí od produkcie,“ hovorí o filmovaní. „Dnešná kinematografia na Slovensku je na vysokej úrovni. Dostávame veľa medzinárodných cien, mali by sme si túto slobodu tvorby chrániť.“ 


Foto: Divadlo Astorka Korzo ´90.

Vďaka svojmu zmyslu pre humor, ľudskosť a absurditu sa s hercami Luknárom a Krempaským zaradili do repertoáru Korzo ´90 už ako čerstvý absolventi. Od roku 1990 je členom Divadla Astorka – Korzo ´90 až do dnešného dňa. Svoju hereckú filmovú kariéru odštartoval trojdielnym TV seriálom Chlapec do náručia v réžii Sláva Luthera. Znázorňovanými postavami sa nebojí provokovať. „Vo filme A máme, čo sme chceli hrám otca, ktorý vstúpil do ŠTB, aby zachránil svoju rodinu. Je to silná otázka morálky. Tie si kladú mnohí tvorcovia aj dnes.“ 


V roku 2001 získal Divadelné ocenenie sezóny – DOSKY za najlepší mužský herecký výkon sezóny za postavu v hre Kvarteto Divadla Astorka Korzo ´90. V súčasnosti sa popri divadlu venuje aj filmovému herectvu – Vojna policajtov (2024), A máme, čo sme chceli (2023) alebo Dôverný nepriateľ (2018). Rovnako ho vídame aj v seriálovej tvorbe, najnovšie v častiach dobového seriálu Čas nádejí (2024), ktorý mapuje osudy troch generácií živnostníckej rodiny od roku 1914 až do 1951.  „Tento seriál je veľmi dôležitý, lebo ľudia často zabúdajú, aké to bolo ťažké vybojovať si slobodný svet, v ktorom dnes žijeme.  Preto o tom musíme hovoriť. Sloboda a demokracia sú krehké, stále za ne bohužiaľ treba bojovať.“


Najnovšie sa naňho môžeme tešiť v pripravovanom filme Bohdana Slámu Koniec sveta, v seriáloch Pôrodnica alebo Najvyšší čas a na javisku Divadla Astorka Korzo ´90, a v Štúdiu L+S.. 


Foto: Vojna policajtov. Cinemart.
 

 

Za rozhovor ďakuje Karin Kissová 

Titulná foto: Čas nádejí. RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno