Čo v skutočnosti potrebuje zdravý les? Novinka Zuzany Piussi Hlas lesa prináša pohľad na situáciu v slovenských lesoch, ktoré sa stali zástupným problémom sociálneho konfliktu, ktorý je hlbší, než sa na prvý pohľad zdá. Slovenskému publiku ho prináša distribučná spoločnosť Filmtopia, do kín prichádza 29. mája.
Les sa vychováva pílou. Aspoň tak to stále učia na lesníckych školách. Ale čo v skutočnosti potrebuje zdravý les? Lesníci a poľovníci vnímajú les ako poľnohospodársku komoditu a prírodu ako niečo, čo treba neustále regulovať a spravovať. Na opačnej strane stoja ochranári – zástancovia bezzáasahovosti, ktorí veria, že les si poradí aj bez nás.
Kde má v tomto konflikte miesto súkromné vlastníctvo? A je právo človeka využívať prírodné zdroje vo svojom okolí nadradené nad právom medveďa robiť to isté? Slovenské lesy sa stali bojiskom, ale aj zástupným problémom sociálneho konfliktu, ktorý je oveľa hlbší, než sa na prvý pohľad zdá.
,, Žijeme v dobe, kedy mnoho problémov vzniká z preháňania. Chcela som urobiť film, ktorý hľadá určitý stred – hlas lesa, ktorý ukazuje perspektívu tých, ktorí les vysádzajú a žijú z neho, aj hlas tých, ktorí ho vnímajú a chránia v dimenzii, ktorá nás všetkých nepochybne presahuje, ‘‘ hovorí režisérka filmu, dokumentaristka Zuzana Piussi.
Zuzana Piussi o filme Pachová stopa: Veľmi by sme chceli uvádzať film aj s diskusiami po českých väzniciach
Zuzana Piussi je známa svojim odvážnym a angažovaným prístupom. Vo svojej tvorbe často konfrontuje spoločenské a politické tabu, jej filmy sú kritické a empatické zároveň. Vo februári 2025 mal premiéru jej dokument Pachová stopa, ktorý sleduje príbehy justičných omylov a ľudí, odsúdených na základe pachovej stopy – dôkazu, ktorý oprávnene spochybňujú najnovšie vedecké výskumy aj odborné kapacity.
Najnovší film Zuzany Piussi Hlas lesa sa venuje silnej subkultúre slovenských lesníkov a dramatickej situácii v našich lesoch, ktorá rozdeľuje našu spoločnosť. Dobre to vidno práve na téme medveďov, ktorá je neoddeliteľná od témy lesa a ochrany prírody. V Hlase lesa dáva Zuzana Piussi priestor obom stranám – poľovníkom, lesníkom, ale aj ochranárom.
Pachová stopa: Keď na súdnych procesoch čosi smrdí
,,Myslím si, že robiť kritický dokument znamená byť neobľúbený a keď vás majú radi, treba sa pýtať, či ste neurobili niečo zle,‘‘ hovorí Zuzana Piussi.
Hlas lesa podáva správu nielen o stave slovenských lesov, ale aj o stave našej krajiny.
,,Žijeme v dobe epochálnych zlomov. Všetky chyby, ktoré sa stanú, tu s nami zostanú ešte dlho – ale rovnako aj prospešné veci, ktoré sa podarí zaviesť. Les nie sú len stromy či zalesnená krajina – je to aj voda a klíma. A ak sa nepodarí udržať kontinuitu a jedna generácia to tu „vykosí“, naše deti budú žiť v úplne inej krajine,‘‘ dodáva Zuzana Piussi.
Film, ktorý vznikol v koprodukcii s STVR, prichádza do slovenských kín 29. mája.
Zdroj: TS Jana Gombiková, PR manažérka spoločnosti Filmtopia
Zdroj foto: Filmtopia