Náplasť na ubolenú dušu Pomaľovaného vtáčaťa

Výročné ceny Českej filmovej a televíznej akadémie sú známe. Počas slávnostného večera odovzdávania Českých levov suverénne triumfovala snímka Pomaľované vtáča.


V sobotu večer sa odovzdali prestížne české filmové ceny Český lev. Slávnostný galavečer z Dvořákovej siene pražského Rudolfina si v priamom prenose mohli pozrieť aj diváci verejnoprávnej ČT1. Aktuálny 27. ročník výročných cien Českej filmovej a televíznej akadémie (ČFTA) – Český lev, dostal nový, modrobiely vizuál, ktorý odkazuje k tradičnému českému „cibuláku“.


Výpravná snímka Pomaľované vtáča režiséra Václava Marhoula získala celkovo rekordných deväť sošiek. Úvodné ocenenie za mimoriadny počin v oblasti audiovízie získal režisér, producent a scenárista Václav Marhoul za mnohoročnú a vytrvalú prácu na filme Pomaľované vtáča. „Děkuju z celého srdce, já jsem dnes večer čekal všechno možné, ale tohle opravdu ne,“ povedal Marhoul v ďakovnom prejave a úspech jeho čiernobielej snímky pokračoval aj ďalej.


Výpravná snímka Pomaľované vtáča získala ceny aj v nasledovných v kategóriách: najlepšie kostýmy, scénografia, masky, strih, zvuk a kamera. Medzi technickými kategóriami azda nikoho neprekvapilo, že práve fenomenálny kameraman Vladimír Smutný získal Českého leva. Jeho ďakovný prejav nebol síce obšírny, ani kvetnatý, o to však trefnejší: „Černobílý film je krásný a byl bych rád, kdyby jich vznikalo více, protože náš svět může být často i černobílý. To je ode mě vše, děkuju,“ uviedol.


Film Pomaľované vtáča sa stal absolútnym triumfom večera: získal sošky aj v hlavných kategóriách – najlepší film a najlepšia réžia. Filmová adaptácia rovnomenného románu Jerzyho Kosińského vznikla v česko-slovensko-ukrajinskej koprodukcii. Producentsky sa na ňom podieľala aj slovenská spoločnosť PubRes, koproducentom filmu je RTVS. Snímka rozpráva príbeh malého chlapca, ktorého rodičia posielajú k tete na ukrajinský vidiek, aby ho tým ochránili pred nástrahami druhej svetovej vojny. Teta však nečakane umiera a chlapec sa musí vydať sa na cestu a pretĺkať sa divokým a nepriateľským svetom. Hlavnú úlohu chlapca presvedčivo zahral Petr Kotlár, ktorý počas slávnostného galavečera vystúpil pred publikom.

Ďalším úspešným filmom bola snímka Vlastníci režiséra Jiřího Havelku. Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe sa stala Tereza Ramba, ktorá stvárnila pani Záhradkovú v tejto komédii. V kategórii vedľajších ženských hereckých výkonov bodovala jej kolegyňa Klára Melíšková. Tretiu sošku za Vlastníkov získal režisér a scenárista Jiří Havelka.

Dvoch Českých levov získali Staříci: najlepším hercom vo vedľajšej úlohe je podľa Českej filmovej a televíznej akadémie Ladislav Mrkvička, ktorý si zahral v tomto filme. Českého leva za najlepší výkon v hlavnej úlohe odovzdali jeho hereckému partnerovi, Jiřímu Schmitzerovi.

Po jednej soške sa ušlo dokumentu Diaľava a rozprávke Hodinárov učeň (hudba: Ivan Acher, Michal Novinski). Výročná cena Českej filmovej a televíznej akadémie patrí aj mladej režisérke Darii Kashcheeva a jej animovanému filmu Dcera, ktorá sa môže pýšiť Oscarovou nomináciou.

Ocenenie za mimoriadny prínos pre českú kinematografiu odovzdali producentovi a pedagógovi Jaromírovi Kallistovi (80), ktorý je režisérom dokumentárnej eseje Jan 69.

Členovia ČFTA vyberali z celkovo 64 celovečerných hraných, animovaných a dokumentárnych filmov, uvedených do kinodistribúcie v roku 2019.

Zdroj: ČFTA, redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: ČFTA – Petra Hajská

 

Zoznam ocenených 27. ročníka filmových cien Český lev

Najlepší film:
Pomaľované vtáča (producent Václav Marhoul)

Najlepší dokumentárny film:
Dálava (réžia Martin Mareček)

Najlepšia réžia:
Václav Marhoul – Pomaľované vtáča

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe:
Tereza Ramba – Vlastníci

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe:
Jiří Schmitzer – Staříci

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
Klára Melíšková – Vlastníci

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
Ladislav Mrkvička – Staříci

Najlepší scenár:
Jiří Havelka – Vlastníci

Najlepšia kamera:
Vladimír Smutný – Pomaľované vtáča

Najlepší strih:
Luděk Hudec – Pomaľované vtáča

Najlepší zvuk:
Pavel Rejholec – Pomaľované vtáča

Najlepšia hudba:
Ivan Acher, Michal Novinski – Hodinárov učeň

Najlepšia filmová scénografia:
Jan Vlasák – Pomaľované vtáča

Najlepšie kostýmy:
Helena Rovná – Pomaľované vtáča

Najlepšie masky:
Ivo Strangmüller – Pomaľované vtáča

Mimoriadny počin v oblasti audiovízie:
Václav Marhoul

Najlepší dramatický televízny seriál:
Most!

Najlepší televízny film alebo miniséria:
Vodník

Cena Magnesia za najlepší študentský film – neštatutárna cena:
Dcera – Daria Kashcheeva

Najlepší filmový plagát – neštatutárna cena:
Pomaľované vtáča – Roman Mrázek

Cena filmových fanúšikov – neštatutárna cena:
Ženy v behu – réžia: Martin Horský

Cena za mimoriadny prínos pre českú kinematografiu:
Jaromír Kallista (producent, najmä filmov Jana Švankmajera)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno