Charizmatický poľský klavirista Krzysztof Kobylinski vám ukáže, že aj tichý svet hudobného nástroja možno rozohrať do vzdialených tvarov a foriem a francúzsky gitarista vietnamského pôvodu Nguyên Lê vás zavedie k východu slnka nad oceánom. Chystáte sa toto leto do Liptovského Mikuláša na festival? Musíte!
Jeden z najväčších jazzových festivalov na Slovensku, Mikulášsky Jazzový Festival, pri príležitosti svojho dvadsiateho výročia mení názov na Jazzy Fest. „Uvedomili sme si, že jediná cesta, ako dostať náš festival bližšie k ľuďom je silný brand. Mikulášsky jazzový festival má síce tradíciu, no za 20 rokov existencie je už charakterovo aj hudobne ďalej a my o tom potrebujeme dať ľuďom vedieť. Sme presvedčení, že festival si zaslúži poriadnu značku”, hovorí o zámere rebrandingu šéf komunikácie festivalu Martin Budaj.
Nová značka festivalu vzišla z dielne agentúry Čosi a okrem zmeny názvu prináša aj nové logo a vizuálnu identitu. “Z deskriptívneho názvu festivalu sme sa snažili prejsť k brandovému prístupu, vytvoriť jednoduchý, dobre znejúci názov a budovať modernú festivalovú značku. Zároveň sme chceli festival otvoriť mladšiemu a širšiemu publiku a implikovať, že festival nie je rigidne fixnutý na tradičný jazz, ale stále viac sa otvára pre všakovaké nové “jazzy”, okomentoval vznik novej značky Maroš Kemény, managing director agentúry Čosi.
Okolo názvu Jazzy je zároveň vystavaný celý ekosystém jazzového diania v Liptovskom Mikuláši. Letný festival je už spomínaný Jazzy Fest, klubové koncerty (predtým komunikované pod sub-brandom Jazz v meste) sú teraz Jazzy Night, jam session je Jazzy Jam, občianske združenie stojace za festivalom nesie názov Jazzy Arts.
Jediné, čo sa podľa Martina Budaja nezmenilo, je vášeň organizátorov každoročne prinášať návštevníkom „Fest dobrý jazz”. Práve táto ambícia, vyjadrená v slovnej hračke, sa stala novým claimom festivalu.
Na tohtoročné JAZZY si tento rok môžete zájsť do Liptovského Mikuláša od 26. do 28. júla. Jedným z headlinerov a krstným otcom novej identity festivalu bude Peter Lipa. Je najvýznamnejšou osobnosťou slovenskej jazzovej scény, začínal v 60-tych rokoch.
Jeho najnovší album NOLA vznikol v kolíske jazzu – New Orleans, mesto, ktoré navštívil spevák niekoľkokrát. „Dobrí muzikanti sú na celom svete, nebol by problém. Fakt je, že keď sme boli zavretí v štúdiu, každý mal slúchadlá a nahrávali sme, táto fáza sa už mohla odohrávať hocikde. No ten vyšší kontext je New Orleans. Išiel som tam štyri-päť dní pred nahrávaním, nasal som atmosféru, spoznal som ľudí, vedel som, kde ako hrajú, aká je úroveň. Stal som sa súčasťou celého diania a bola to pre mňa veľmi sviatočná atmosféra. A ten pocit bol úplne mimoriadny. Bol som vo vytržení, dá sa povedať, aj keď som sa tomuto pocitu musel brániť. Vo chvíli nahrávania som totiž bol jedným z nich. Nebol som ani spevák, ani slávny, ani kapelník, bol som jeden z tých muzikantov. A to bol pre mňa krásny pocit. A to celé sa odohralo v New Orleans – meste hudby. Je to mesto mojej hudby. Keď sa retrospektívne pozriem dozadu, odkedy som vôbec začal počúvať hudbu, do dnešných dní, vidím, že to, čo sa mi páči, je späté s New Orleans. Stále tam vidím nejaké vzťahy, od začiatkov, od Armstronga, až po dnešok cez Marsalisa, Jona Batistu… Všetci pochádzajú z New Orleans a odtiaľ pochádza dobrá hudby, ktorá sa mi páči. Bol to pre mňa veľký sviatok,“ povedal Peter Lipa v rozhovore pre náš portál.
Peter Lipa: Hudba mi pomáha žiť
Na festivale môžete zažiť tiež all-stars trio Per Mathisen, Nguyên Lê, Gary Husband, o ktorých svetové médiá píšu ako o hviezdnej muzikantskej zostave. Predstavujú hudbu od lyrických akustických scenérií až po energický jazz rock. Všetci hráči aj v obohatenej kvartetovej zostave presvedčivo dokazujú na koncertoch svoje individuálne virtuózne schopnosti, ich súhra je strhujúca a výbušná
Per Mathisen je basgitaristom, dlhoročným spolupracovníkom Jana Gunara Hoffa, kapelu dotvára britská bubenícka legenda Gary Husband a francúzsko/vietnamský gitarový mág Nguyen Le. Ak máte radi gitarový jazz, práve tento francúzsky hráč vám odhalí nové zvuky a emócie, tento muzikant je totiž aj skladateľom a neprestáva objavovať nové možnosti jazzu. Kombinuje tradičnú vietnamskú hudbu s jazzom a soulfunkom, vytvára hudobný kaleidoskop, ktorý občas pripomína rušné veľkomesto, inokedy máte pocit, že sledujete východ slnka nad oceánom na opustenom mieste. Za redakciu vrelo odporúčame – Nguyên Lê ponúka únik z reality na duchovnú cestu, exotickú, mestskú aj vidiecku.
V Liptovskom Mikuláši bol festival vždy o tých najkvalitnejších projektoch, no najmä o dramaturgickej pestrosti a sledovania súčasných trendov. V programe sa môžete tešiť aj na ethno-jazz world musicový ansámbel Barbory Botošovej, Quintet Marty Kloučkovej, česko-švédsko-slovenský Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet, CZ-SK Big Band Matúša Jakabčica a V4 kvartet Nikolu Bankova.
Medzi zahraničnými hosťami nebude chýbať charizmatický, 72-ročný poľský klavirista Krzysztof Kobylinski. Skladateľ, klavirista, autor niekoľkých hudobných albumov, v ktorých počujete syntézu jazzu, etno, neoklasickú a elektronickú hudbu. Je zakladateľom a riaditeľom etnojazzového festivalu Palmjazz v poľských Gliwiciach a šéf Centra Jazovia v Gliwiciach. Spolupracoval a hral s najvýznamnejšími hudobníkmi v oblasti jazzu a etno hudby, medzi inými: Richard Galliano, Trilok Gurtu, Brandford Marsalis, Randy Brecker. Krzysztof je kapelníkom skupiny KK Pearls, ktorá sa skladá z členov z rôznych krajín z troch rôznych kontinentov. Snaží sa vytvárať viacúrovňové skladby s viacerými zvukovými a formovými vrstvami. Jeho sólové improvizácie sú zážitkom – poslucháč sa napojí hneď v prvej téme, ktorú dokáže rozohrať do nenapodobiteľných, vzdialených tvarov, pracujúc s farebnými, harmonickými a rytmickými možnosťami hudobného nástroja.
Nie sú výnimočné ani meditatívne plochy s prvkami minimal-music, ktoré rozohráva postupne, takmer nebadane, no vo výsledku jeho slobodnej tvorby pocítite zásadné zmeny. Často nenápadné skladby v mezzopiane dokážu v jeho podaní vytvoriť neopakovateľný, hlboko introspektívny zážitok.
Predpredaj v sieti Ticketlive.sk a PREDPREDAJ.sk. Do konca júna sú v predaji EARLY BIRD permanentky po 39 EUR.
Generálny partner podujatia je TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s.
O festivale:
Jediný jazzový festival v regióne s celoročnou produkciou počas svojej histórie hostil vystúpenia stoviek hudobných projektov a významných hudobníkov ako Miroslav Vitouš, Anna Maria Jopek, Reggie Workman, Camille Bertault, Joe Sanders, Fedor Frešo, Ida Kelarová, Iva Bittová, Peter Breiner, Rudy Linka, Peter Lipa, Dan Bárta a mnoho ďalších. Festival vznikol ako aktivita nadšencov v roku 2005 aj vďaka podpore legendy Doda Šošoku. Festival si za tie roky získal množstvo fanúšikov, priaznivcov a podporovateľov. Jeho poslaním je kultivovať spoločnosť a prinášať ľuďom jedinečné zážitky pri dobrej hudbe. V rámci svojej dramaturgie mapuje jazzový žáner a jeho klasickú, tradičnú podobu, ale objavuje aj nové formy, skúma jeho hranice a je otvorený aj príbuzným žánrom.
Zdroj: TS Martin Budaj, text doplnila redakcia mojakultura.sk