Ako 19-ročný uspel na konkurze do Ensemble Intercontemporain a zaradil sa tak medzi najsľubnejších klarinetistov svojej generácie.
O hudbu sa zaujímal od svojich 6-tich rokov, ako 9-ročný začal hrať na klarinet. Absolvoval Základnú umeleckú školu v Malackách u Petra Bartoníka. Študoval na konzervatóriu v Bratislave v triede Petra Drličku a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne pod vedením Milana Poláka a Víta Spilku. Počas štúdií absolvoval niekoľko majstrovských kurzov s renomovanými pedagógmi, napr. Charles Neidich, Yehuda Gilad, Harri Mäki a Philippe Berrod. Napriek mladému veku rozvinul bohatú koncertnú činnosť, ktorá zahŕňa sólistickú, orchestrálnu i komornú tvorbu. Ako 19-ročný uspel na konkurze do Ensemble Intercontemporain a zaradil sa tak medzi najsľubnejších klarinetistov svojej generácie.
Martin Adámek fascinoval výrazovou eleganciou a intonačnou čistotou
Martin zvíťazil na Medzinárodnej súťaže Leoša Janáčka (Česko, 2014) a Clarinetto Concorso Carlino (Taliansko, 2013). Ako etablovaný interpret súčasnej hudby má na svojom konte množstvo premiér. V roku 2019 uviedol svetovú premiéru Klarinetového koncertu Beata Furrera pod taktovkou Matthiasa Pintschera na festivale Donaueschinger Musiktage. V tom istom roku uviedol dve slovenské premiéry po boku Zsolta Nagya – Klarinetový koncert Magnusa Linberga v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a klarinetový koncert Peregrinus ecstaticus Erkki-Sven Tüüra so Slovenskou filharmóniou.
Ako orchestrálny hráč mal možnosť spolupracovať s dirigentmi ako Christoph Eschenbach, Jonathan Nott, Peter Eötvös a Thierry Fischer. Ako prvý klarinetista Gustav Mahler Jugendorchestra vystúpil na doskách Royal Concertgebouw v Amsterdame, Royal Albert Hall v Londýne, v Musikvereine vo Viedni a v berlínskom Konzerthause. V roku 2022 sa stal novým klarinetistom Tria Catch, ktoré sa za posledných 12 rokov svojej existencie radí medzi popredných interpretov súčasnej hudby a taktiež klasického repertoáru. Martin spoluzaložil Alma Mahler Kammerorchester, špecializujúci sa na komorné úpravy symfonických diel 19. a 20. storočia, neopomínajúc však pôvodný repertoár komorných orchestrov a komorné skladby rôznych štýlových období.
Ako hosťujúci umelec vystúpil na mnohých medzinárodných festivaloch, napr. Salzburger Festspiele, Lucerne Festival, BBC Proms, Festival Messiaen, Young Euro Classics a Pražská jar. Spolu s Ensemble Intercontemporain sa predstavil na Berliner Festspiele, Biennale Boulez, Music Biennale Zagreb, and Musica Nova Helsinki. V roku 2019 bol členom poroty na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka v Brne a v rovnakom roku sa stal držiteľom ceny Ľudovíta Rajtera, udeľovanej Hudobným centrom od roku 2006. Vďaka tejto cene nahral v roku 2020 svoj debutový album s názvom Unity.
Slovenský klarinetista Martin Adámek sa okrem repertoáru klasicizmu i romantizmu zameriava aj na interpretáciu súčasnej hudby.
Zdroj: RTVS
Foto: titulná: Zdenko Hanout