Live stream Cigánskych Diablov sledovalo vyše 7-tisíc divákov!

Portál Moja kultúra priniesol v piatok 27.3. priaznivcom kvalitnej muziky online koncert špičkového orchestra. Publikum bolo síce „na druhej strane“, ale vystúpenie si užilo.


Cigánski Diabli prišli na prenos v dobrej nálade, napriek krízovému stavu, v ktorom sa momentálne nachádza nielen Slovensko, ale viaceré štáty Európy aj celého sveta. Muzikanti orchestra totiž boli odhodlaní v čase pandémie priniesť svojim fanúšikom pozitívnu energiu a koncertom, ktorý pozostával z prvotriednych, virtuóznych inštrumentálnych kompozícií aj príjemných, odľahčených piesní, divákov aspoň na chvíľu odpútať od ťažkej reality. A tá dnes dolieha azda na každého, či už si to chceme priznať alebo nie.


Koncert moderoval šéfredaktor portálu Moja kultúra Anton Faraonov.

Live stream však nebol pripravený tak, ako to vídame dnes u väčšiny hudobníkov či spevákov. Ak totiž Cigánski Diabli niečo robia, robia to vždy na 100 percent. Ešte pred samotným koncertom sa primáš a manažér kapely Štefan „Picúr“ Banyák pozhováral so šéfredaktorom portálu Moja kultúra Antonom Faraonovom, ktorý celý večer aj moderoval. Vysvetlil, prečo si zvolili túto formu live stramu, ako vlastne vznikla myšlienka pripraviť pre fanúšikov online koncert a čo si pre divákov pripravili. Následne už v zložení: Ernest Šarközi (kapelník, cimbal), Štefan „Picúr“ Banyák (primáš), Silvia Šarköziová (spev, violončelo), Jozef Farkaš (viola), Zoltán Grunza (klarinet) a Róbert Fehér (kontrabas) „odpálili“ úvodnú skladbu – Cigánka z rovnomenného muzikálu, pod ktorý sa autorsky podpísal výnimočný hudobný skladateľ, aranžér a cimbalista prvotriedneho formátu, ktorému skladajú poklonu v celom svete, Ernest Šarközi. Už prvé sólo v podaní tohto fenomenálneho cimbalistu dávalo tušiť, že Cigánski Diabli nenechali nič na náhodu a bude to výnimočný koncert, na aký sme v ich podaní zvyknutí. A veru taký aj bol.


Kapelník a cimbalista Cigánskych DIablov Ernest Šarközi.

V pozícii moderátora a zároveň jediného poslucháča v publiku, keďže online koncert sa konal bez obecenstva, sa predstavil Anton Faraonov. Zvláštne pôsobili okamihy, keď kapela dohrala a namiesto búrlivého potlesku nastalo mrazivé ticho. Presne to ticho, ktoré nám všetkým priniesla pandémia. Zažívame ho v uliciach miest či v každodenných životných situáciách. Veľmi citlivo to vnímali aj muzikanti, ktorí priznali, že pre umelcov nie je nič horšie ako prísť o koncerty, ktoré berú ako sviatočné chvíle, keď nemôžu mať publikum, ktorému sa dívajú do očí a milujú kontakt s ním. Samozrejme, aj oni brali prvé dni karantény ako príjemný oddych, no po zopár dňoch nastalo to prázdno, ktoré pociťujeme azda všetci. Počas live streamu si potleskom spomenuli aj na tých, ktorí sú počas dnešných dní v prvej línii – zdravotný personál, polícia, hasiči, predavači a mnohí ďalší. Krásne, ľudské gesto…


Členovia orchestra však nechceli na fanúšikov prenášať smútok, naopak. Na pódiu vládla dobrá nálada a najmä skvelá muzika, ktorú poslucháči pri počítačoch, laptopoch či mobilných telefónoch pozitívne vyzdvihli a úprimne sa z toho tešili. Po úvodnej skladbe nasledoval blok slovenských pesničiek, ktoré zaspievala vždy očarujúca Silvia (na diskusnom fóre to ocenili nielen páni, ale aj dámska časť publika) a tento repertoár vystriedalo inštrumentálne sólo cimbalistu Ernesta Šarköziho. V ňom sa prejavil nielen neuveriteľný cit pre hudbu, pretože keď hral hlavnú valčíkovú tému, poslucháč až musel zatajiť dych (alebo sa od dojatia rozplakať – mne osobne sa pritrafila druhá varianta), ale najmä jeho virtuózna technika a improvizačné majstrovstvo. Tému dokázal rozvinúť do takých modulácií a kreatívnych harmonicko-rytmických postupov, pričom vždy ste ju tam vo vnútri cítili, že nejeden jazzman by bledol závisťou. Nuž, ako sa vraví, „kdo umí, ten umí“. Od moderátorského pultu pozorne počúval jediný divák – Anton Faraonov a všetci ostatní v karanténe mu zrejme ticho závideli, že si takýto koncert môže naživo vychutnať.

Speváčka a violončelistka Silvia Šarköziová vyslovila mnoho zaujímavých myšlienok…

Počas rozhovorov, ktoré viedol moderátor, prišlo aj na debatu o umelcoch, ktorú rozvírila žiadosť filmárov aj ďalších umelcov. Tí totiž nedávno požiadali vládu o pomoc a mnohí ľudia na diskusných fórach reagovali negatívne a posielali umelcov vykladať tovar to regálov či navrhovali, aby vykonávali konečne nejakú národu „prospešnú“ prácu. Zvlášť Silvia Šarköziová vyslovila mnoho zaujímavých myšlienok, medzi inými napríklad, aj to, že sú to práve umelci, ktorí sa často vzdajú honorárov v prospech ľudí, ktorí sa ocitnú v núdzi a potrebujú pomoc…

Medzi „topkami“ hudobného večera, ktoré ocenili aj diváci online, patrili Židovské melódie. V tejto skladbe sólami dominoval skvelý klarinetista Zoltán Grunza – jeho výraz v clivých melódiách bol nádherný, presvedčivý a technika v rýchlych, virtuóznych pasážach brilantná. Prišlo samozrejme aj na primáša Štefana Banyáka. Aký by to bol koncert, na ktorom by chýbal Čardáš od Vittoria Montiho? Ľudia túto skladbu proste milujú a pozná ju každý. Je to skvelý priestor pre huslistu a je nemysliteľné, aby ju Cigánski Diabli nezaradili do svojho repertoáru. Napokon, v tejto kompozícii je dobre „skrytý“ cigánsky valčík a s citom a vkusom ho dokáže interpretovať práve teleso, ktoré má túto hudbu doslova a do písmena v krvi.

Primáš a manažér Cigánskych diablov Štefan „Picúr“ Banyák.

Na pódiu sa ukázala aj dcérka manželov Šarköziových – Vaneska, ktorá na záver zaspievala Spomienky mámivé. Disponuje zaujímavou farbou hlasu, rytmus má v tele a muziku v srdci – napokon, od útleho detstva sprevádza rodičov na koncertoch. A samozrejme, vyrástla nielen v ohromnú speváčku, ale rastie aj do krásy.

Záverom si diváci, ktorí sledovali live stream mohli pozrieť klip k pesničke Vráť mi sny z dielne režiséra Antona Faraonova a jeho tvorivého tému. My len dodávame, že azda to nebol posledný online koncert, pretože počas dvoch dní, čo bol záznam k dispozícii na sociálnych sieťach, si ho pozrelo doposiaľ vyše 12-tisíc divákov, čo je dvojnásobok live streamu. A predpokladáme, že toto číslo bude naďalej rásť.
Samozrejme, musíme spomenúť aj partnerov: hlavného partnera, spoločnosť Rebuy Stars, bez ktorej by sa tento koncert nemohol uskutočniť a mediálnych partnerov: dobrenoviny.sk a topky.sk, ktorí toto podujatie podporili.

Dnes, v nedeľu, 29.3. o 20:00 vás čaká sľúbený bonus: na YouTube kanále Moja kultúra odvysielame koncert k 10. výročiu Cigánskych diablov, ktorý sa konal v roku 2017 na Bratislavskom hrade. Koncert si budete môcť pozrieť na nasledovnom linku.

V prvom rade, nezabudnite, menil sa čas! Niekedy je totiž v karanténe ťažké odsledovať aj aký je deň, nieto ešte čas, uznávame a máme pre to pochopenie. Ale nechať si ujsť takýto výnimočný zážitok, to by bola naozaj škoda. Pretože desiate výročie svojej existencie Cigánski Diabli oslávili naozaj vo veľkom štýle. Hosťami Cigánskych Diablov boli: kráľovná českého popu Lucie Bílá či Robo Grigorov, ktorého pesničku Pocta Majakovskému si budeme vždy spájať ako symbol vzdoru voči bývalému režimu. Cigánskych diablov doprevádzali Veľký Cigánsky Orchester a Slovenskí Symfonici pod vedením dirigenta Adriana Kokoša.

Mimochodom, najmladším členom orchestra bol syn primáša Cigánskych Diablov – Štefan „Picúrko“ Banyák, ktorý hral na tomto výnimočnom koncerte kontrabase.
Čaká vás teda veľkolepý koncert s výnimočnými hosťami – tentoraz živý, s publikom, s neopakovateľnou atmosférou, s dvoma skvelými orchestrami, famóznymi spevákmi a samozrejme – Cigánskymi Diablami. Nenechajte si ho ujsť!

Zuzana Vachová
Zdroj foto: FART STUDIO, Eugen Bernáth

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno