Podľa najnovšej štúdie austrálskych vedcov hrozí jaskynným nástenným maľbám v oblasti indonézskeho ostrova Sulawesi skorý zánik. Za strácaním sa unikátneho pleistocénneho umenia, ktoré je považované za jedno z najstarších na svete, stoja klimatické zmeny.

Nález, ktorý objavili archeológovia len prednedávnom, je podľa všetkých doterajších indícií najstarším figurálnym a naratívnym umením na svete. Na stenách jaskýň na ploche približne 4,5 m je možné nájsť nielen vyobrazenie prasaťa, ale aj loveckých scén či šablóny rúk. Odhadovaný vek malieb je pritom viac ako 45 500 rokov. Pre porovnanie, známe maľby zvierat v jaskyni Lascaux, majú odhadom “len“ niečo cez 17.000 rokov.


Oblasť, v ktorej sa ostrov Sulawesi nachádza, patrí medzi najviac atmosféricky sa meniace prostredia na svete. V štúdii publikovanej v odbornom časopise Scientific report, vedci vysvetľujú, že soľ, svetlo a extrémne poveternostné podmienky výrazne prispievajú k degradácii vzácnych vápencových povrchov jaskynného systému, čím zároveň dochádza aj k poškodzovaniu malieb. Neustále striedanie suchého podnebia s monzúnovými zrážkami má za následok hromadenie solí, čo vedie k narušovaniu štruktúry povrchu, takzvanej exfoliácii. Pravidelná kryštalizácia soli, známa aj pod pojmom haloclasty, vytvára výrazné pukliny vo vápencových stenách jaskyne, ktoré sa časom odlupujú. Miestne komunity tvrdia, že práve tieto procesy sú v poslednom období pomerne výrazné a jaskynné systémy sa za posledné desaťročie zmenili oveľa viac ako kedykoľvek predtým.


Záverom štúdie je, že globálna klimatická kríza urýchľuje zhoršenie jedinečných a nenahraditeľných záznamov ranej ľudskej umeleckej tvorby.


Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: griffith.edu.au  


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno