V spojitosti s utečeneckou krízou a solidaritou, ktorú prejavujú ľudia k ukrajinským utečencom, sa do aktivít zapojila aj naša redakcia.
Naša redakcia od začiatku vypuknutia vojny na Ukrajine intenzívne sleduje dianie nielen v politickom, spoločenskom svete, ale i v umeleckom. Prostredníctvom online časopisu mojakultura.sk sme vás informovali o reakciách umelcov, ich tvorbe a situácia sa nás dotýka hlboko ľudsky i osobne.
Odvážna riaditeľka štátneho moskovského divadla: Nebudem pracovať pre vraha!
Náš šéfredaktor Anton Faraonov, rodák z Kyjeva, dlhodobo pôsobiaci na Slovensku sa rozhodol zapojiť do pomoci utečencom z Ukrajiny, ktorí dochádzajú na Slovensko. Spoločne s kolegami spojili sily so spoločnosťou MIXILAND, ktorá prevádzkuje detské kútiky na Slovensku a jednu z jej prevádzok vyhradili výlučne pre ukrajinské deti. V bratislavskom detskom kútiku aktuálne zabezpečujú celodenný pobyt a stravovací režim pre 15 detí.
„Keď som videl, čo sa deje na hraniciach, koľko matiek prichádza s deťmi na Slovensko a do okolitých krajín, vedel som, že tento problém začne byť postupne neriešiteľný. Viem, že matky ukrajinských detí potrebujú našu pomoc, preto som sa rozhodol osloviť prevádzkovateľa detských kútikov, či by nebol ochotný v tejto zložitej situácii poskytnúť jednu zo svojich prevádzok na účely dočasného útočiska pre tých najmenších a najzraniteľnejších. Myšlienku nielen okamžite podporili, dokonca sa aj aktívne zapojili. Netvrdím, že vyriešime všetky problémy, no aspoň čiastočne pomôžeme ženám s deťmi. Dali sme na sociálnu sieť iba jeden krátky oznam a odvtedy nám telefóny neustále zvonia,“ hovorí šéfredaktor portálu mojakultura.sk Anton Faraonov, ktorý na pár dní „zavesil“ umenie bokom a venuje sa prioritne tejto činnosti.
Pre deti z Ukrajiny, ktoré spoločne s matkami utekajú z domovov pred hrôzami z vojny, je nesmierne podstatné komunikovať v rodnej reči. Často nerozumejú, prečo sa zrazu ocitli v novom, neznámom prostredí, všetko je pre nich cudzie, nepoznané, ocitnú sa u známych či v cudzích rodinách, len postupne spoznávajú novú kultúru a zvyky. Nie všetky majú šťastie, že sa dostanú do škôlky, ich matky musia vybavovať na úradoch potrebné dokumenty, preto v detskom kútiku je o tých najmenších zatiaľ postarané. Záujem zo strany ukrajinských matiek umiestniť deti v detskom kútiku MIXILAND v Petržalke bol od prvého dňa obrovský. Kalendár sa naplnil počas prvých pár dní na celý mesiac.
Vďaka dobrým ľuďom sa podarilo pre deti vyzbierať nielen šatstvo, ale aj základné hygienické potreby, pastelky, ovocie či hračky – solidarita Slovákov sa ukázala od prvého dňa otvorenia detského kútika. Počas celodenných aktivít sa o 15 detí, čo je maximálna kapacita priestorov, starajú vychovávateľky. Ide o Slovenky, ale aj o ukrajinské ženy, ktoré boli nútené opustiť svoju rodnú krajinu pred vojnou.
Prevádzkovanie kútika si však vyžaduje okrem materiálnej podpory aj finančnú, preto vznikla dobrovoľná zbierka MIXIWORLD. Ide o transparentný účet, na ktorý môže každý prispieť ľubovoľným darom. „Z použitých finančných prostriedkov bude financovaná nielen strava pre deti, ale aj každodenné hygienické a kreatívne potreby, ktoré pre aktívnu činnosť v detskom kútiku potrebujú. Zároveň sa z prostriedkov plánuje financovanie dvoch pracovných miest vychovávateliek, ktoré v súčasnosti túto činnosť vykonávajú dobrovoľne. Verím, že aj táto aktivita, ktorú na našom online časopise prezentujeme, je kultúra a kultivovanosť, pretože my v redakcii sme o tom presvedčení,“ pokračuje Anton Faraonov.
„Okrem pomoci pre tých najmenších sme pomohli aj iným, väčším deťom, so zaradením do predškolského a školského systému. Problémov je skutočne mnoho, od kapacity školských zariadení v kraji až po zložitú a zdĺhavú registráciu detí. Chápeme, že na túto situáciu nebol pripravený nikto z nás, preto robíme, čo je v našich silách a možnostiach a veríme, že osobná iniciatíva každého z nás dokáže pohnúť svetom,“ dodáva na záver.
Za akýkoľvek príspevok vám vopred ďakujeme. Viac o transparentnom účte nájdete na nasledovnom linku https://ib.vub.sk/pch/transparentne-ucty….
Spracovala: Redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Anton Faraonov