Tešiť sa môžu deti, ale aj rodičia. Do repertoáru Činohry Štátneho divadla Košice pribudne už onedlho nová rozprávka. V piatok 4. februára o 18:00 pre malých aj veľkých divákov pripravujeme verejnú generálku divadelnej adaptácie rozprávkového románu Harún a more príbehov z pera známeho britského spisovateľa indického pôvodu Salmana Rushdieho v réžii Gejzu Dezorza.

Rushdieho rozprávka prenesie divákov do krajiny Alifbai, v ktorej jedného dňa stratí rozprávač Rašid svoj výnimočný dar výrečnosti. Jeho syn Harún sa vydá na dobrodružnú misiu s cieľom vrátiť otcovi jeho schopnosť. „Je to rozprávka, ktorá hravou formou a v podobenstvách pripravuje deti na výzvy, ktorým budú ako dospelé ľudské bytosti čeliť, a keďže dospelí sú tiež len veľké deti, určite návštevu divadla so svojimi ratolesťami neoľutujú,“ hovorí riaditeľ činohry Anton Korenči o tom, prečo sa rozhodli inscenovať Rushdieho text.


Sira Ahmeda Salmana Rushdieho na celom svete preslávila nielen jeho literárna tvorba, za ktorú získal viacero ocenení a aj rytiersky titul, ale aj fatwa, ktorú naňho vyhlásili pred viac ako tridsiatimi rokmi islamskí radikáli za niektoré pasáže z jeho knihy Satanské verše. Na jeho hlavu bola vypísaná odmena, bol naňho spáchaný atentát, dlhodobo žije pod policajnou ochranou. Práve v čase vrcholiaceho ohrozenia života  napísal v roku 1990 svoju prvú detskú knihu Harún a more príbehov (1990), v ktorej sa odohráva vojna medzi stúpencami mlčania, Čupvalmi, ktorí žijú v neustálej tme, a nekonečne zhovorčivými Gupčanmi, ktorí zastupujú spisovateľov, umelcov a ďalšie nepohodlné osoby. „Je zrejmé, že ide o podobenstvo evokujúce pokus umlčať Rushdieho,“ myslí si publicistka Anis Shivani.


Režisérom novej rozprávkovej inscenácie je Gejza Dezorz. Pre rodáka z Košíc je to prvá spolupráca so Štátnym divadlom Košice. Do svojho inscenačného tímu prizval dramaturga Mária Drgoňu, scénografa Pavla Andraška a kostýmovú výtvarníčku Luciu Šedivú. O masky, bábky a objekty sa postaral Von Dubravay, hudbou do novej rozprávky prispel Martin Hasák. 


V titulnej postave Harúna uvidia diváci Tomáša Dira, jeho otca rozprávača Rašida Kalifu hrá Peter Cibula a jeho matku Soráju Lívia Michalčík Dujavová. V ďalších postavách sa predstavia Andrej Palko, Adriana Ballová, Matej Marušin, Jakub Kuka, Stanislav Pitoňák, Martin Stolár a František Balog.


Prečítajte si taktiež, čo o Harúnovi a mori príbehov, ale aj o iných rozprávkach, hovoria herci Tomáš Diro, Lívia Michalčík Dujavová, Adriana Ballová, Jakub Kuka a Martin Stolár, ktorých v novej rozprávke uvidíte.

Čo by malo byť pre detského diváka na inscenácii atraktívne? 

Jakub Kuka: „Byť atraktívny pre detského diváka a konkrétne v divadelnom prevedení je v dnešnej dobe už asi veľká a náročná výzva. Myslím si že dnešné deti sú už o niekoľko stupňov vnímania ďalej ako sme boli my v ich veku. Sám to na niekoľkých deťoch z môjho blízkeho okolia už dlhšiu dobu sledujem. Preto si myslím, že udržať ich v napätí a v pozornom vnímaní príbehu nie je a nebude vôbec ľahké. Za seba to zhodnotím veľmi jednoducho. Podľa mňa to bude atraktívne vtedy, keď to bude herecky naplnené či už sme v krajine Kahani, alebo si vychutnávame starú klasiku Kubko a Maťko.“ 

Martin Stolár: „Postavy a príbeh.“

Adriana Ballová: „V prvom rade je to samotný príbeh Harúna, ktorý nás všetkých prinúti popremýšľať, čo je v živote dôležité a samozrejme jeho scénické stvárnenie, ktoré prinesie veľa prekvapení.“

Andrej Palko: „Pokiaľ možno všetko.“

Lívia Michalčík Dujavová: Harún a more príbehov je dielom, ktoré môže upútať dospelého aj detského diváka. Je prepojením magickej rozprávky s dobrodružnou zápletkou. Ukrýva v sebe množstvo odkazov s cieľom zamyslieť sa nad sebou a spoločnosťou. Rozprávka je plná fantastických bytostí, ktoré s vtipom ale aj vážnosťou prispievajú k dobrodružstvám, ktoré malý chlapec zažíva. Atraktívne pre diváka sú nie len postavy a samotný príbeh, ale aj krásne kostýmy a scéna, vďaka ktorým sa na chvíľu ocitneme v inom svete.“

Tomáš Diro: „Kombinácia vtipných charakterov s pútavým príbehom, vizuálne veľmi zaujímavé.“

Ako vnímaš celý Harúnov príbeh? 

Jakub Kuka: „Príbeh Harúna vnímam ako obrovskú lásku a nádej v jednom. O zomknutí sa väčšiny pre víťazstvo a štastný koniec. O empatii, vzájomnom porozumení a úcte. O súdržnosti, pretože v jednote je sila. O pevnej vôli a o nádeji prekonať všetky nástrahy a vydržať až do konca. O nezištnej pomoci a silnej priateľskej väzbe. O pokore.“

Martin Stolár: „Ako varovný prst pre dospelých, ktorých pohlcuje stereotyp a prázdnota, pretože si myslia, že z predstavivosti a fantázie sa musí vyrásť. A tak začínajú umierať od momentu, kedy prestali byť deťmi.“

Adriana Ballová: „Tento príbeh je pre mňa o sile lásky, priateľstve, dôvere, obetavosti a trpezlivosti. O hodnotách, ktoré sa v dnes akoby už vytrácali. O dieťati, ktoré svojou láskou a vierou v dobro dokáže pomôcť dospelému. To je príbeh nášho Harúna.“

Andrej Palko: „Celý Harúnov príbeh vnímam ako vydarený pokus už nie mladého muža o návrat do mysle a fantázie dieťaťa, ktorým kedysi bol.“

Lívia Michalčík Dujavová: „Harúnov príbeh je veľmi romantický, dobrodružný, fantazijný, magický. Je plný protikladov. Ticho a hluk. Smútok a radosť. Začiatky a konce. Láska a peniaze. Vnímam ho ako posolstvo, ktoré je plné právd a emócií. Je tak trochu zrkadlom doby, kedy nevieme, čo je pravda, čo je ilúzia a čo je sen. Ale netreba zabúdať na to, že aj z dažďa sa treba tešiť a že môžeme veriť aj tomu, čo nevidíme.“ 

Tomáš Diro: „Klasický rozprávkový hrdina avšak vo veľmi zaujímavom a nevšednom príbehu.“

Zdroj: TS ŠKDE – Svjatoslav Dohovič
Zdroj foto: Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno