Po niekoľkomesačnej odmlke sa konečne otvárajú brány slovenských kín. Už 27. mája si tak v slovenských multiplexoch budete môcť pozrieť film Krajina nomádov, ktorý je aktuálne azda najočakávanejším spomedzi pripravovanej filmovej ponuky.
Potom, čo v malom meste na nevadskom vidieku dôjde k ekonomickému kolapsu, sa Fern (Frances McDormand) rozhodne zbaliť si veci a vo svojej dodávke sa vydať na cesty a preskúmať život za hranicami klasických spoločenských zvyklostí ako novodobý nomád. V tretej celovečernej snímke režisérky Chloé Zhao, Krajina nomádov, sa objavujú skutoční nomádi Linda May, Swankie a Bob Wells, ktorí Fern zoznamujú s týmto svetom a robia jej spoločnosť pri jej cestách po nekonečnom americkom západe.
Snímka získala najhodnotnejšie filmové ocenenie až v troch kategóriách – najlepší film, najlepšia réžia a najlepšia herečka v hlavnej roli. Pre niekoho to bolo prekvapivé, pre niekoho nie, no väčšina sa zhodne na tom, že film si to zaslúžil.
Skutoční nomádi
Film sa začal písať v roku 2017, kedy sa Frances McDormand a Peterovi Spearsovi podarilo získať práva na sfilmovanie knihy Nomadland: Surviving America in the 21st Century (Krajina nomádov: Ako prežiť v Amerike v 21. storočí), ktorú napísala brooklynská spisovateľka Jessica Bruder. “Ide o dielo z oblasti investigatívnej žurnalistiky,” vysvetľuje režisérka a zároveň scenáristka Zhao.
Zhao do filmu obsadila aj nehercov – skutočných nomádov žijúcich v Amerike. Tvorcovia ich pre film získali tak, že si našli spojku v komunite, v ktorej žili. Swankie a Linda May boli obsadené hneď na úvod, pretože sa objavujú v knižnej predlohe. “Mne môj život, pochopiteľne, príde veľmi normálny a všedný – keď som o sebe v Jessicinej knihe čítala, bola som z toho trochu nesvoja a súčasne ma to napĺňalo veľkou pokorou,” hovorí Swankie, ktorá sa zúčastnila aj ceremoniálu odovzdávania Oscarov. Tvorcovia počas nakrúcania filmu rovnako kočovným štýlom mapovali život jej, ale aj ostatných ľudí žijúcich podobným spôsobom.
Americký sen?
Film Krajina nomádov okrem zaujímavého náhľadu na život netradičný pre väčšinu ľudí, poukazuje aj na sociálne problémy v krajine, ktorú mnohí považujú za vysnívanú. Očami 61-ročnej Fern spoznávame Ameriku, v ktorej ľudia celý život pracovali a neustále počúvali, aby makali, makali a že to prinesie plody. No napokon sa dostávajú do vyššieho veku a mnohým sa stalo napríklad aj to, čo hlavnej hrdinke filmu. Prišla o manžela a vlastne o celý svoj predošlý život po príchode ekonomickej krízy, ktorá má za následok kolaps baníckeho mestečka, v ktorom žila. Fern nachádza svoje miesto v komunite nomádov pri sezónnych prácach, stretne množstvo nových ľudí, ktorí sa jej postupne stávajú takmer rodinou.
„Niektorí tomu hovoria, cestovanie alebo dobrodružstvo. Ja nie,” zhŕňa všetko Swankie, „Jednoducho to je len spôsob, ako môžem žiť svoj život na maximum a neustále sa niekam posúvať. Nehľadám žiadne dobrodružstvo, necestujem po turistických atrakciách, nevydávam sa na výlety, aby som sa vrátila niekam do oblasti, ktorú považujem za domov. Nemám žiadny východiskový bod. Som už nomádkou viac ako desať rokov a ešte ma to neprestalo baviť. Všetko, čo vlastním, si vozím so sebou. Nemusím sa nikam vracať, aby som si tam niečo vytiahla. Byť nomádom, to je rozhodnutie, nie dôsledok nejakej životnej situácie.“
Okrem toho, že film ponúka náhľad na slobodný život, ponúka aj krásne zábery amerických krajín a prírody. Do slovenských kín prináša film distribučná spoločnosť CinemArt SK už 27. mája.
Zdroj: TS – Perla Žinčíková
Zdroj foto: CinemArt SK