Tento týždeň sa nesie najmä v spomienke na novinára Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. V nasledujúcich dňoch vám prinesieme rozhovor s režisérom filmu Kuciak: vražda novinára Mattom Sarneckim a tiež filmovú recenziu o dokumente. Okrem toho však v slovenských kinách budú mať svoju premiéru viaceré žánrovo aj tematicky rozmanité snímky. Prinášame vám prehľad toho najzaujímavejšieho, čo od 23. februára 2023 môžete vidieť v kinách.
Kuciak: vražda novinára
Prešlo už päť rokov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V turbulentnej dobe, kedy jedno nešťastie a kríza striedajú ďalšie, sme už aj zabudli na veľké protesty a ostro sledované vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy. Film Kuciak: vražda novinára pripomína rozruch, aký vznikol po 21. februári v roku 2018 a ukazuje prípad v známych aj doteraz nevídaných súvislostiach. Filmárom sa podarilo získať prístup k vyšetrovacím materiálom a autentickým záberom z vypočúvania obvinených a odsúdených osôb. Vďaka tomu sa diváci znova môžu ponoriť do prípadu, ktorý dodnes nie je uzavretý a urobiť si naň vlastný názor.
(V sieti kín Cinemax a Cinema City)
Tár
Prešlo 16 rokov odkedy režisér Todd Field nakrútil svoj doteraz posledný film. Jeho nová snímka však podľa kritikov stojí za to čakanie. Film vyzdvihovaný až do nebies za oscarový výkon Cate Blanchett, ako svetovo uznávanej dirigentky Lydie Tár. Z propagačných materiálov to môže znieť ako životopisný príbeh skutočnej osoby. Pravda je taká, že Tár je fiktívnou postavou, dirigentkou Berlínskeho orchestra a chystá sa uviesť Mahrelovu symfóniu č.5, čo by znamenalo vrchol jej kariéry. Jej prehrešky z minulosti ju však dobehnú a Tár padá z vrcholu strmhlav k zemi. Film sa do hĺbky zaoberá moderným ostarkizmom a cancel culture fenoménom, pri ktorom nezáleží na umelcovej práci, ak je poznačená jeho neprijateľným spoločenským správaním.
(V sieti kín Cinemax a Cinema City)
Posadnutosť
Na konci prvej svetovej vojny v dobe španielskej chrípky je kňaz Lauritz Smith vyslaný, aby určil miesto postavenia nového kostola, ktorý by slúžil priľahlej nórskej dedine. Historický príbeh načrtáva otázky pokrytectva, prekrúcania náboženských právd a potlačovania telesných túžob, ktoré v človeku nebudujú cnosť, iba zlo. Mrazivý dobový horor skúseného režiséra trilerov Henrika Martina Dahlsbakkena, opradený tajomstvom o pôvodných obyvateľoch Nórska, pokryje túžbu po napínavom zážitku.
(V sieti kín Cinema City)
Echo
Echo je dokumentárnym filmom o mladých začiatočníkoch v belgických ozbrojených silách. 17 až 22 roční uchádzači sa podrobujú prvému výcviku, ktorý v nich má vyvolať prirodzený prerod z civilistu na vojaka. Účastníci výcviku prechádzajú od hry k vážnemu tréningu a učia sa pri tom myslieť ako vojaci a zmeniť svoju osobnosť tak, aby boli čo najvhodnejší pre armádu. Režisér Ruben Desier robil u belgickej armády výskum pre svoj hraný film. Metódy výcviku ho však zaujali natoľko že im venoval samostatnú pozornosť a vlastnú dokumentárnu snímku.
(V sieti kín Cinemax)
Medveď na kokse
Herečka Elizabeth Banks sa už 10 rokov snaží presadiť ako filmová režisérka. Má za sebou muzikál Pitch Perfect 2 či film Charlieho anjeli z roku 2019. Ani jednou snímkou zatiaľ nepresvedčila širšie publikum o tom, aby do nej vložilo svoju dôveru. Aj pri filme Medveď na kokse si uvedomuje, aký veľký risk pre ňu hororová komédia predstavuje. Trvá však na tom, že chce svoj režijný prístup zvýrazniť, a preto 23. februára uvidíme v kinách príbeh nadrogovaného medveďa, ktorý loví hrdinov filmu. Komédia je inšpirovaná skutočnou udalosťou z roku 1985, pri ktorej medveď v lese narazil na 70 kíl kokaínu pašovaného cez hranice. Zviera v skutočnosti po skonzumovaní drogy zahynulo.
(V sieti kín Cinemax a Cinema City)
Spracoval: Matúš Trišč
Zdroj titulnej foto: CinemArt SK