Sympatizanti a podporovatelia tradičných remesiel budú môcť počas prvého septembrového víkendu zažiť spolu s výrobcami a majstrami ľudovej umeleckej výroby dva intenzívne dni v bratislavskom Starom Meste. Festival DNI MAJSTROV ÚĽUV 2023 po 33.raz ponúkne jedinečnú príležitosť obklopiť sa ľudskosťou a pocítiť silu prepojení životných príbehov a prírodných materiálov.

Majstri remeselníci sa naň chystajú dlhé mesiace, aby mohli svoje poctivé remeselné výrobky ponúknuť širokej verejnosti. Oslavu remesiel venujeme aj detským návštevníkom. V Škole remesiel ÚĽUV zažijú emóciu dotyku s hlinou, drôtom, textilom, drevom či s podmaľbou na sklo s jasným odkazom do budúcnosti – zachovať remeselné zručnosti našich predkov. Programová skladba podujatia reflektuje aj významný UNESCO míľnik – 20. výročie Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Záštitu nad ním prevzala Slovenská komisia pre UNESCO.


Témou ÚĽUV-u v roku 2023 sú prírodné pletivá. Ani na 33. ročníku festivalu tradičných remesiel Dni majstrov ÚĽUV nebude preto chýbať kreatívna zóna výrobcov pracujúcich s prírodnými pletivami a ukážky výroby zo slamy, šúpolia, z vŕbového prútia, pálky močiarnej, lubkov či borovicových korienkov. Výrobcovia a majstri ľudovej umeleckej výroby zo všetkých kútov Slovenska ponúknu na predaj originálne výrobky a predvedú rozmanité tradičné remeslá, napr. kováčstvo, drotárstvo, dlabanie a štiepanie dreva, drevorezbu, hrnčiarsku výrobu, vyšívanie, výrobu z kože, košikárstvo, paličkovanie čipiek, tkanie na krosnách, zdobenie kraslíc, maľbu na sklo, výrobu hudobných nástrojov a mnohé ďalšie.


Priestor pred Medzinárodným domom umenia pre deti – BIBIANOU na Panskej ulici bude obidva dni patriť malým i veľkým návštevníkom bez obmedzenia veku. Čas budú môcť stráviť v oddychovo-hernej zóne, na divadelných predstaveniach alebo na aktuálnych výstavách v BIBIANE. Kroky detí budú zaiste smerovať do obľúbených tvorivých dielní ŠKOLY REMESIEL ÚĽUV, ktorá sa aktuálne uchádza o zápis do svetového Zoznamu dobrých praktík ochrany živého dedičstva UNESCO.


Kultúrny program v altánku na Hviezdoslavovom námestí je zostavený pre potechu všetkých – na ľudovú nôtu zahrajú, zatancujú i zaspievajú ľudoví muzikanti, folklórne zoskupenia a detské folklórne súbory z rôznych častí Slovenska. Z pódia sa divákom prihovoria majstri ľudovej umeleckej výroby, ktorí predstavia slovenské remeselné prvky zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva – drotárstvo i výrobu gájd a fujár. Zástupkyne regionálnych centier remesiel ÚĽUV z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc oboznámia verejnosť s fungovaním centier aj s aktuálnou ponukou kurzov a košikári priblížia súčasné miesto prírodných pletív v ľudovej umeleckej výrobe. Deti sa v školičke tanca budú môcť priučiť ľudovému tancu a pripravené pre ne budú aj remeselné súťaže.


V čase trvania festivalu bude na Rybnom námestí umiestnená výstava k 20. Výročiu Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorá upúta aj svojím vizuálnym spracovaním a majstrovským vyhotovením exteriérových nosičov z vŕbového prútia. Výstava je prezentáciou 17 vybraných prvkov previazaných s remeselnými zručnosťami našich predkov, ktoré sú zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, resp. v Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Prostredníctvom QR kódov umiestnených na fotografických paneloch sa návštevníci dozvedia viac o každom prvku z webovej stránky Centra pre tradičnú ľudovú kultúru.

Atmosféru na Rybnom námestí umocní interaktívne predvádzanie výroby z prírodných pletív a prezentácia činnosti remeselných klubov, ktoré zastrešuje Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Bratislava. Charakter festivalu tak ako každý rok dotvoria gastrozóny s lahôdkami tradičnej slovenskej kuchyne.

 

Zdroj: redakciu o podujatí informovala Alena Pastorková, projektová manažérka Úsek komunikácie a podpory ĽUV

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno