V roku 1986 úspešne ukončil štúdium filmovej a televíznej réžie na Bratislavskej VŠMU, kde dodnes pôsobí ako pedagóg. V roku 1991 debutoval filmom Neha. Následne sa stal jedným z najvýznamnejších režisérov 90. rokov na Slovensku, kedy sa venoval hlavne tvorbe celovečerných hraných filmov. Tie sú špecifické svojou epizodickou štruktúrou a melancholickým ladením. Po celý čas pracuje prevažne so svojím tímom tvorcov (scenáristami Marekom Leščákom a Ondrejom Šulajom, kameramanom Martinom Štrbom či skladateľom Vladimírom Godárom).
Niektoré z jeho filmov sa stali kultovými a vyslúžili si mnoho ocenení aj na zahraničných festivaloch. Film Krajinka (z roku 2000) bol zaslaný Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou do výberu na nominácie na Oscara. Film Cigán (2011) režisérovi priniesol cenu Slnko v sieti pre najlepšiu réžiu.
Spolu s nami sa môžete pozrieť na výber najvýznamnejších filmov Martina Šulíka.
Všetko čo mám rád (1992)
Rozpráva útržkovitý príbeh muža, ktorému sa rozpadol rodinný život. Jeho bývalá manželka mu spôsobuje nepríjemnosti a so synom uviazol v komunikačnom mŕtvom bode. Jedinou cestou k novému začiatku pre muža, ktorý nevie ako viesť normálny každodenný život sa zdá byť útek s mladou Angličankou.
V tomto filme Šulík predznačil svoj typický príbeh rozdelený v nesúmerných kapitolách.
Záhrada (1995)
V kultovom filme Záhrada pracuje režisér prvý raz so svojím stálym spolupracovníkom – scenáristom Marekom Leščákom. Podmanivý, slnkom zaliaty príbeh Jakuba, ktorého stvárnil Roman Luknár v sebe spája nevinnú komédiu s existencializmom. Šulík aj tu zostáva verný téme nedoriešených mileneckých záležitostí a takisto aj komplikovanému vzťahu otec-syn. Tentoraz však z pohľadu mladšej generácie.
Cigán (2011)
V tomto filme sa režisér naplno venuje témam, ktoré slovenskí tvorovia zvyknú z opatrnosti poňať komediálnym spôsobom. Silná sociálna dráma ukazuje príbeh chlapca narodeného v osade, ktorý sa snaží vymaniť zo škodlivého prostredia, no jeho korene sú príliš hlboko. Šulík presne pomenúva problémy, ktorým musí čeliť nemalý počet ľudí na Slovensku a spoločnosť sa stále tvári, že tieto problémy nemajú riešenie.
Tlmočník (2018)
Prostredníctvom dvoch hlavných postáv, ktoré stvárnili oscarový režisér Jiří Menzel a rakúsky herecký velikán Peter Simonischek sa môžeme zamyslieť nad vlastnou národnou minulosťou. Trpko komediálne roadmovie pojednáva o dedičstve viny aj krivdy a snaží sa súčasnému človeku pripomenúť, že nenávisť nie je riešením, pretože zanecháva bolestivé stopy.
Muž so zajačími ušami (2020)
Zatiaľ posledný film Marina Šulíka, ktorý tiež získal hneď niekoľko ocenení na Slovensku, v Poľku a Češku hovorí o spisovateľovi, ktorý získa zvláštnu schopnosť. Počuje myšlienky iných ľudí. Jozef (za rolu ocenený Miroslav Krobot) sa na staré kolená rozhodne dať dokopy svoj doterajší život. Hravá magická tragikomédia je znova príbehom o komplikovaných medziľudských vzťahoch.
Zdroj foto: Garfield Film
Zdroj foto: titulná: Slnko v sieti