V piatok 14. februára sa uskutoční v Slovenskej filharmónii úvodný koncert cyklu Junior pre mladých návštevníkov bratislavskej Reduty. S orchestrom Slovenská filharmónia sa predstavia piati talentovaní študenti Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici – sopranistka Alžbeta Reháková, gitarista Filip Babić, saxofonista Andrei Simanchuk, kontrabasista Cristian Rotaru a v premiére zaznie dielo mladej skladateľky Terezy Jaďuďovej. Sólisti a Slovenská filharmónia vystúpia pod taktovkou Ondreja Olosa, ktorý patrí k mladej generácii slovenských dirigentov a pôsobí v Národnom divadle Brno. Koncert orchestra Slovenská filharmónia a mladých sólistov ponúkne mozaiku diel viacerých skladateľov. Začne sa o 19.00.
Na úvod večera zaznie premiéra diela Fantázia na Mor ho!, op. 60b mladej skladateľky Terezy Jaďuďovej, ktorá vznikla úpravou jej rovnomennej symfonickej básne pre tenor, bas, zbor a orchester (op. 60). Tereza Jaďučová študuje skladbu u doc. Ivana Buffu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2022 študovala v Gdaňsku. Za symfonickú báseň Orol vták získala tretie miesto na Medzinárodnej skladateľskej súťaži M. Ogińskeho v Minsku. Nasledovať bude recitatív a ária Micaely C’est des contrebandiers… Je dis que rien, z 3. dejstva Bizetovej opery Carmen. Zaznejú v interpretácii sopranistky Alžbety Rehákovej, poslucháčky magisterského štúdia na VŠMU v speváckej triede Mgr. art. Dagmar Podkamenskej Bezačinskej, ArtD.
Alžbeta Reháková je držiteľkou viacerých ocenení medzinárodných speváckych súťaží. Medzi jej posledný úspech patrí ocenenie Študentská osobnosť Slovenska v kategórii Kultúra a umenie. Podujatie sa koná pod odbornou garanciou Slovenskej rektorskej konferencie a Slovenskej akadémie vied, pod záštitou prezidenta SR.
Druhým sólistom večera je gitarista Filip Babić, ktorý sa úspešne zúčastnil na mnohých medzinárodných gitarových súťažiach. Pravidelne vystupuje ako sólista a člen komorných zoskupení. Štúdium hry na klasickej gitare ukončil na Vysokej škole múzických umení v Bratislave pod vedením Mgr. art. Karola Samuelčíka, ArtD v roku 2024. V štúdiu pokračoval na viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst a na Hudobnej akadémii v Krakove. V súčasnosti pokračuje v štúdiu manažmentu umenia a kultúry na Sibeliovej akadémii v Helsinkách. V jeho interpretácií zaznie Concierto del Sur pre gitaru a orchester mexického skladateľa Manuela Mariu Ponce.
Koncert pre gitaru vystrieda Koncert pre saxofón a sláčikový orchester, op. 109 Alexandra Glazunova v interpretácii Andreia Simanchuka, laureáta viacerých medzinárodných súťaží. Mladý umelec začal hudbu študovať v Minsku. Na Slovensku pokračoval v štúdiu u prof. Alexandra Stepanova na Fakulte múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Magisterské štúdium ukončil v roku 2024 s cenou rektora a absolvoval študijný pobyt v Katowicach. Ako sólista koncertuje na Slovensku i v zahraničí, je členom viacerých komorných formácií a spolupracuje s mnohými orchestrami. Pôsobí aj pedagogicky na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Koncert pre alt saxofón a orchester Es dur, op. 109 Alexandra Glazunova patrí k najznámejším dielam repertoáru pre tento nástroj. Glazunov ho skomponoval v roku 1934 a venoval ho jednému z najväčších priekopníkov klasického saxofónu Sigurdovi M. Rascherovi.
![](https://mojakultura.sk/wp-content/uploads/2025/02/saxofon_akademia_umeni-1010x1024.jpg)
Tretím sólistom piatkového večera je kontrabasista Cristian Rotaru. Predstaví sa v slávnom Bottesiniho Koncerte pre kontrabas a orchester č. 1 fis mol, ktorý patrí k najnáročnejším koncertom napísaným pre tento nástroj. Je ukážkou technickej virtuozity interpreta. Cristian Rotaru pochádza z Moldavska. Strednú hudobnú školu ukončil v Kišiňove a v štúdiách pokračuje na Akadémii umení v Banskej Bystrici v kontrabasovej triede Jána Krigovského. V súčasnosti je na študijnom pobyte vo Viedni na Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt.
![](https://mojakultura.sk/wp-content/uploads/2025/02/kontrabas_akademia_umeni-1024x1024.jpg)
Program piatkového večera uzavrie sopranistka Alžbeta Reháková s áriou Sereny My man’s gone now z 2. dejstva Gershwinovej opery Porgy a Bess.
Študenti Vysokej školy múzických umení i Akadémie umení v Banskej Bystrici dostávajú každoročne príležitosť ukázať svoj potenciál sólistu. Dôležitá koncertná prax, s ktorou sa zvyčajne spája i debutové vystúpenie s orchestrom Slovenská filharmónia je kľúčovým momentom začínajúcej kariéry mladých umelcov. Tieto koncerty sú vždy inšpirujúcimi momentmi pre mladých poslucháčov, žiakov umeleckých škôl či konzervatórií, ktorých môžu výrazne inšpirovať k ešte aktívnejšiemu hraniu na svojom nástroji či spevu.
Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie
Titulná foto: Ján Lukáš