V dňoch 29. a 30. mája 2025 sa v Starej tržnici v Bratislave uskutoční prvý ročník Medzinárodnej konferencie Otvorená Kultúra!. Podujatie je zamerané na otvorený dialóg o stave kultúry, umeleckej slobody a kultúrnej politiky v Európe. Do hlavného mesta prinesie špičkových expertov*ky, umelcov*kyne, zástupcov*kyne Európskej komisie, medzinárodných kultúrnych organizácií a verejne známe osobnosti z celej Európy.
Podujatie organizuje občianska platforma Otvorená Kultúra! v spolupráci s Wiener Festwochen a medzinárodnými partnermi: Artistic Freedom Initiative, Culture Action Europe, European Alliance of Academies, European Theater Convention, Opera Europe, PEARLE, Network of European Museum Organisations a ďalšími.
„Takáto konferencia sa v Bratislave ešte nikdy nekonala. Je to prvý ročník a veríme, že nie posledný. Sme presvedčení, že kultúra potrebuje spoločný hlas – a práve preto sa chceme spájať, hovoriť nahlas o problémoch a hľadať riešenia. V čase, keď sloboda umeleckého prejavu čelí čoraz väčšiemu ohrozeniu, považujeme túto konferenciu za nevyhnutný krok,“ hovorí Matej Drlička, organizátor podujatia a člen platformy Otvorená Kultúra!.
Cieľom konferencie je osloviť nielen umeleckú a odbornú obec z oblastí umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu, ale najmä širokú verejnosť so záujmom o kultúrne otázky, domáce a zahraničné médiá, a v neposlednom rade študentov stredných a vysokých škôl.
Drlička dodáva, že oficiálne pozvanie na konferenciu odoslal aj ministerke kultúry Martine Šimkovičovej. Ak pozvanie príjme, mala by byť účastníčkou panelovej diskusie s názvom „Slovenská a žiadna iná?“. Jej cieľom bude otvoriť dialóg medzi rôznymi názorovými prúdmi v kultúre – od konzervatívnych po progresívne, od tradičných po súčasné.
“Ministerka kultúry by mala byť na tomto podujatí prítomná, pretože konferencia sa priamo dotýka kľúčových výziev, ktorým dnes slovenská kultúra čelí – od napätia medzi štátom a kultúrnou scénou, cez obmedzovanie umeleckej slobody, až po medzinárodné znepokojenie nad smerovaním slovenskej kultúrnej politiky. Je to jedinečná príležitosť na otvorený dialóg so zástupcami kultúrnej obce doma aj v zahraničí, vypočuť si ich skúsenosti, vnímať ich obavy, ale aj pomenovať svoj postoj a zodpovednosť,” objasňuje Drlička a dodáva, že jej neúčasť len prehĺbi nedôveru a izoláciu rezortu kultúry v čase, keď je otvorená komunikácia nevyhnutná.
Prvý deň o stave kultúry na Slovensku: Kultúrny štrajk, tretí sektor a medzinárodná správa o Slovensku
Program konferencie ponúkne sériu diskusií, prezentácií a verejných vystúpení. Prvý deň bude venovaný aktuálnemu stavu štátnej kultúry na Slovensku, výzvam nezávislej scény a konfrontácii s tým, ako nás vníma Európa.
Konferenciu zaháji séria vecných odpočtov o stave inštitúcií zriaďovaných ministerstvom kultúry, ktoré ovládli nominanti a nominantky Martiny Šimkovičovej. Domáci experti na základe dát a faktov prinesú pravdivý obraz (ne)fungovania najvýznamnejších kultúrnych stánkov ako Slovenská národná galéria, Fond pre podporu umenia, Slovenské národné múzeum, STVR, Pamiatkový úrad a ďalších.
Ďalším z bodov programu bude panelová diskusia s názvom Kultúrny štrajk, kde vystúpia zástupkyne a zástupcovia kľúčových občianskych iniciatív a platforiem.
Panel s názvom Tretí sektor a kultúra prinesie debaty o narastajúcom politickom tlaku na mimovládne a neziskové organizácie, ktoré sú napriek svojmu prínosu cieľom tvrdej kritiky mnohých domácich aj zahraničných politikov a čelia neprimeranému politickému tlaku a zmenám v legislatívnej oblasti. Diskusia prinesie odpovede na otázky, aké sú vyhliadky, plány a stratégie neziskového sektora na Slovensku a v EÚ.
Na záver prvého dňa odprezentuje nadnárodná ľudskoprávna organizácia Artistic Freedom Initiative správu o politizácii kultúry na Slovensku, ktorá podrobne dokumentuje snahu slovenskej vlády ovládnuť kultúrny sektor politickými čistkami, obmedzením slobody umenia a cenzúrou LGBTQ+ tém.
„Umelecká sloboda na Slovensku čelí útoku. V roku 2024 znášali najväčší nápor represívnych opatrení najmä slovenské kultúrne inštitúcie, no ich dôsledky sa dnes šíria už aj na jednotlivých umelcov a umelkyne, ktorí*é hovoria o narastajúcej cenzúre,“ približuje Irene Pavesi, autorka správy a vedúca pracovníčka pre výskum a politiku v Artistic Freedom Initiative.
Autori upozorňujú na porušenie demokratických princípov a žiadajú medzinárodnú reakciu. Prípady zo Slovenska prirovnávajú k situácii v Maďarsku a Poľsku, ako súčasť širšieho trendu neliberalizmu v strednej Európe.
Druhý deň o budúcnosti: slobodné mestá, financovanie, európske riešenia
Druhý deň konferencie sa bude venovať budúcnosti kultúry v kontexte rastúcich autoritárskych tendencií, hybridných hrozieb, politického tlaku a škrtov v rozpočtoch.
O svoje skúsenosti a pohľad na situáciu sa podelia riaditeľky medzinárodných inštitúcií, umelci, sociologičky, novinári, akademické pracovníčky, ale aj primátori európskych miest.
Diskutovať budú osobnosti ako umelkyňa Ilona Németh, maďarský spisovateľ a novinár Ferenc Czinki, riaditeľka platformy Opera Europa Karen Stone či rektorka Vysokej školy výtvarných umení Bohunka Koklesová.
Záverečnou ambíciou konferencie je formulovať konkrétnu výzvu Európskej únii v podobe tzv. Bratislavskej deklarácie a iniciovať diskusiu o vytvorení legislatívneho nástroja European Artistic Freedom Act, ktorý by chránil kultúrnu slobodu naprieč členskými krajinami EÚ.
Do tejto diskusie sa zapoja aj významné osobnosti európskej kultúrnej a občianskej scény – Marta Cienkowska, štátna tajomníčka Ministerstva kultúry Poľska, Claudia Belchior, prezidentka organizácie European Theater Convention, Kersty McCourt z Civil Liberties Union of Europe a Stefan Gies, člen predstavenstva Culture Action Europe. Spoločne budú hľadať spôsoby, ako posilniť právnu ochranu umeleckej slobody v čase narastajúcich hrozieb.
„Veríme, že Bratislava sa môže stať miestom, kde vznikne impulz pre celoeurópsku ochranu kultúrnej slobody. Potrebujeme jasné a silné nástroje, ktoré pomôžu kultúrnej obci čeliť politickým tlakom a obmedzovaniu slobody tvorby,“ dodáva Matej Drlička, iniciátor konferencie.
Viac informácii nájdete na stránke platformy.
Zdroj: Otvorená kultúra!