„Táto symfónia je pre mňa nádherná hudba. Hrať Mahlera je vždy obrovský zážitok. Po koncerte Mahlerovej symfónie, a najmä Symfónie č. 4, som plný pozitívnej energie, pretože tá hudba je o živote. Sú v nej temné stránky, ale aj krásne, svetlé a na konci nebo. Nie je to úžasné? Je v nej vlastne celý život, ktorý všetci prežívame na tejto planéte, vtesnaný do hodinovej hudby,“ hovorí pre náš portál umelecký riaditeľ orchestra Hilaris.
„Srdečne Vás pozývame na KONCERT ZA MIER pod záštitou predsedu vlády SR Eduarda Hegera, ktorý sa uskutoční v nedeľu 18.9. 2022 o 19:00 v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave. Na koncerte zaznie 4. symfónia Gustava Mahlera v úprave pre komorný orchester od E. Steina, lebo si myslíme, že práve hudba génia Mahlera vystihuje svojim charakterom túžbu po živote v mieri a zaoberá sa zmyslom života, ktorým je láska, tolerancia, odpustenie a viera v Boha,“ týmito slovami pozýva na septembrový koncert PR manažérka Hilaris Chamber Orchestra a vedúca sekúnd Anežka Kara na výnimočný septembrový koncert.
Na koncerte bude účinkovať slovenský orchester HILARIS ( z latinčiny znamená radosť) pod vedením huslistu a lídra HCO – Alana Vizváryho. Sólistkou bude popredná sopranistka Linda Ballová.
Hudobný skladateľ, dirigent a v neposlednom rade učiteľ a významný hudobný tvorca európskej hudby, považovaný za jedného z najgeniálnejších symfonikov, sa narodil 7. júla 1860 do židovskej, nemecky hovoriacej rodiny. Zložil celkovo desať symfónií, ktoré predstavujú pilier jeho diela. O štvorčasťovej Symfónii č. 4 sa hovorí ako o „najklasickejšej“, Mahler ju napísal v rokoch 1899 až 1990. Významná je i záverečným sopránovým sólom „Das himmlische Leben“, ktoré predstavuje detskú víziu neba.
Napriek tomu, že v osobnom živote v tom čase prežíval búrlivé obdobie ako riaditeľ Viedenskej opery, snažiac sa o reformy, čo sa spočiatku prejavilo aj v jeho tvorbe – takmer tri roky nič nezložil, Symfónia č. 4 bola doposiaľ jeho najsofistikovanejšia partitúra. A zároveň mala v sebe aj detskú jednoduchosť, až naivnosť. Samotný skladateľ ju prirovnával k „jednotnej modrej z nebies“.
Vďaka prvým trom symfóniám sa Mahler zapísal do povedomia verejnosti ako modernista a búrlivák, ktorý dokáže využiť gigantický zvuk veľkého orchestra, no práve štvrtá bola vo všetkom iná. Žiadne trombóny, ani program – skladateľ sa tým chcel vyhnúť rôznym nedorozumeniam. Napriek tomu v symfóniách môžeme vidieť jasné prepojenia – kým prvá zobrazuje utrpenie a triumf, druhá smrť a vzkriesenie, tretia sa zaoberá bytím a Bohom a Štvrtá je pokračovaním, skúma život v nebi.
Pokračuje líder orchestra Alan Vizváry: „Táto symfónia je pre mňa nádherná hudba. Hrať Mahlera je vždy obrovský zážitok. Po koncerte Mahlerovej symfónie, a najmä Symfónie č. 4, som plný pozitívnej energie, pretože tá hudba je o živote. Sú v nej temné stránky, ale aj krásne, svetlé a na konci nebo. Nie je to úžasné? Je v nej vlastne celý život, ktorý všetci prežívame na tejto planéte, vtesnaný do hodinovej hudby,“ vyznal sa pre náš portál umelecký riaditeľ orchestra Hilaris.
„Je to symfónia, ktorá inšpiruje muzikantov a dodá im chuť tvoriť a muzicírovať. Aspoň u mňa je to tak. Vždy, keď hrám toto dielo, vrátim sa k Schubertovi, Mozartovi a Beethovenovi a vidím pred sebou krásne mesto Viedeň. V tom bol Gustav Mahler, dá sa povedať, najväčší expert. Dokázal vsiaknuť do seba a hudby atmosféru prostredia, v ktorom žil. Neviem, či vôbec toto niektorý skladateľ vôbec tak intenzívne vo svojej tvorbe má obsiahnuté. Symfónia je plná hudby Schuberta, najmä v prvej časti. Dokonca tam počujem aj prvky Straussa, v úvode je tam zjavný nádych viedenských tancov, ktorý používali skladatelia spojení s Viedňou. A do toho geniálne Mahlerove harmonické prvky a nálady, hudba plná emócií, takže výsledok je úžasný. Je veľa dobrých skladateľov, no keď si vypočujem prvé takty, hneď viem, že je to Gustav Mahler. Je cítiť, že nemal ľahký život a jeho utrpenie sa odráža aj v jeho dielach.“
V druhej časti je priestor pre sólo husle, ktoré je napísané v koloratúre: „Niektorí ju nazývajú aj Tanec smrti alebo Smrť hrá na husliach. Pre mňa ako sólistu to bude náročné, lebo budem musieť hrať na ďalších husliach, ktoré budú inak naladené – podľa partitúry Mahlera. Tretia časť je meditatívna, veľmi hlboká, dojímavá hudba, ktorá vyjadruje obraz zosnulej so založenými rukami vo večnom spánku. Je to jedna z najkrajších častí. A štvrtá časť je zobrazením neba, kde sa spieva o nebeských radostiach. Je to vízia neba, kedy všetko pozemské nechávame za sebou. V nebi nie je počuť žiadny svetský nepokoj, všetci žijeme v najkrajšom pokoji. Sme šťastní, tancujeme a spievame. A presne toto je to, čo by v našom živote malo byť na prvom mieste,“ hovorí pre náš portál Alan Vizváry.
Členovia HILARIS CHAMBER ORCHESTRA pred ôsmimi rokmi zorganizovali benefičný koncert pre Ukrajinu a teraz sa rozhodli opäť spraviť podobné podujatie pod názvom KONCERT ZA MIER. „Chceme týmto koncertom vyjadriť podporu trpiacim ľuďom na Ukrajine a zároveň vyjadriť túžbu, aby bol čím skôr nastolený mier! Priamo na koncerte bude vykonaná oficiálna zbierka pre Ukrajinu,“ vyjadrila sa manažérka orchestra Anežka Kara.
Umelecký šéf orchestra Alan Vizváry považuje túto symfóniu za symfóniu života. Podľa neho je v nej zobrazený život, ktorým prechádzame všetci: „Preto si ho veľmi vážme. Nerobme vojny, nesúďme sa, nebuďme na seba zlí, pretože máme len jeden život. Prežime ho s úsmevom a láskou. Práve preto som si vybral túto symfóniu. V dnešnej dobe to nemáme ľahké – či už to bola pandémia alebo momentálna vojna, ktorá sa nás všetkých dotýka. Chceme ukázať poslucháčom, že život nie je len o materiálnych hodnotách, o bojoch mocností a presadzovaní svojich názorov, stačí len, keď sa pozrieme okolo seba, pozrieme sa na nebo, na stromy a usmiatych ľudí. Podľa mňa – toto je život a štvrtá Mahlerova symfónia to presne zobrazuje. Príďte si ju vypočuť a vychutnajte si krásny život s nami,“ pozýva na koncert, ktorý sa uskutoční v nedeľu 18.9. 2022 o 19:00 v Moyzesovej sieni, Alan Vizváry.
Vstupenky v predpredaji siete Ticketportal sú k dispozícii v cene 15 eur, hodinu pred koncertom v hodnote 17 eur.
Mediálnymi partnermi Hilaris Chamber Orchestra sú portál Moja kultúra, časopis Hudobný život a Art and History Magazine.
Informovala: manažérka orchestra Anežka Kara, doplnila a spracovala: Zuzana Vachová
Zdroj foto: Adam Bázlik, titulná foto: Julian Veverica