„Dámy a páni, verím, že si vyberiete z ponuky 76. koncertnej sezóny podľa svojej chuti a že spolu s nami zažijete nezabudnuteľné chvíle pri kvalitnej hudbe, ktorá vo vás prebudí tie najkrajšie emócie,“ hovorí Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

  • Otváracie koncerty 76. sezóny Slovenskej filharmónie sú na programe vo štvrtok a piatok 24. a 25. októbra 2024 o 19.00. „Ešte stále sme v Roku českej hudby, aj preto zaznie na slávnostných koncertoch k 75. výročiu založenia Slovenskej filharmónie Dvořákov Karneval. V svetovej premiére to bude aj dielo Ľubice Čekovskej Dom hudby v siedmich obdobiach.“ prezradil viac o programe otváracích koncertov dramaturg Juraj Bubnáš. Ďalší symfonický opus Ľubice Čekovskej At Béla’s Window / Pri Bélovom okne uvedie Slovenská filharmónia so šéfdirigentom na novembrových zahraničných umeleckých zájazdoch v Prahe, Stuttgarte a Kolíne nad Rýnom.
  • 76. koncertná sezóna 2024/2025 potrvá do 26. júna 2025.
  • Post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie zastáva piatu sezónu Daniel Raiskin, rodák z Petrohradu, trvalo žijúci v Amsterdame. So Slovenskou filharmóniou spolupracuje od roku 2010.
Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus
  • Slovenská filharmónia sa so šéfdirigentom Danielom Raiskinom predstavila v septembri na open air koncerte na Námestí slobody, ktorý uzavrel tohtoročné Bratislavské kultúrne leto, Otváracom koncerte 59. BHS, kde v jeho naštudovaní zaznela Moyzesova suita pre veľký orchester Dolu Váhom, Divertimento concertante Nina Rotu s výnimočným kontrabasistom Romanom Patkolóm a program doplnila Symfónia č. 9 Es dur, op. 70 Dmitrija Šostakoviča. Okrem Otváracích koncertov (24., 25. 10. 2024) uvedie Daniel Raiskin s orchestrom počas aktuálnej sezóny 7 koncertných dvojíc v hlavných abonentných cykloch (7., 8. novembra, 12., 13. decembra 2024, 9., 10. januára, 20., 21. marca, 16., 17. apríla, 22., 23. mája a 12., 13. júna 2025). Pred vybranými koncertmi sa uskutočnia stretnutia so šéfdirigentom, ktoré vedie a tlmočí dramaturg SF Juraj Bubnáš (8. novembra,13. decembra 2024, 21. marca a 23. mája 2025). Orchester Slovenská filharmónia a šéfdirigent Daniel Raiskin sa spoločne predstavia aj na zahraničných koncertných pódiách – v novembri na koncerte v Prahe / Obecní dům (5. november 2024) a na turné v Nemecku (Stuttgart, Kolín nad Rýnom / 11. – 14. november 2024), v júli 2025 v Českej republike, kde filharmonici uvedú Otvárací koncert 34. ročníka Festivalu Krumlov.
  • Slovenský filharmonický zbor je už 78 rokov fenoménom na domácej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Je nositeľom významných ocenení ako Oper!Awards v kategórii Najlepší spevácky zbor roku 2022 či Ceny ministerky kultúry SR 2023. Naša zborová jednotka sa počas 76. sezóny predstaví na domácej pôde vo viacerých vokálno-inštrumentálnych dielach s orchestrom SF, ale aj samostatne pod vedením zbormajstra Jana Rozehnala (26. júna 2025).
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus
  • V nedeľu 13. októbra 2024 sa Slovenský filharmonický zbor predstavil v 2000 miestnej hamburskej Laeiszhalle v Berliozovej dramatickej symfónii Romeo a Júlia pre sóla zbor a orchester op. 17 pod taktovkou šéfdirigenta orchestra Sylvaina Cambrelinga. Veľkolepá oslava ľudských citov a túžob uzavrela aj 59. ročník Bratislavských hudobných slávností. K vrcholom sezóny bude patriť účinkovanie našej zborovej jednotky na Veľkonočnom festivale v Salzburgu na jar 2025 v novej inscenácii opery Modesta Petroviča Musorgského – Chovanščina s Fínskym rozhlasovým symfonickým orchestrom a zahraničnými sólistami. Dielo zaznie v naštudovaní fínskeho dirigenta Esa-Pekka Salonena.
Sylvain Cambreling. Foto: Ján Lukáš
  • Slovenský komorný orchester si pod vedením svojho umeleckého vedúceho Ewalda Danela pripomenie 340. výročie narodenia barokového majstra Johanna Sebastiana Bacha uvedením jeho cyklu Brandenburských koncertov.
  • Novinkou sezóny je zoskupenie Camerata Philharmonica Slovaca, ktoré vzniklo v roku 2024 z iniciatívy generálneho riaditeľa SF Mariána Turnera. Ide o komorné, variabilné obsadenie zložené z popredných inštrumentálnych hráčov Slovenskej filharmónie. Cieľom je podpora ich spoločného muzicírovania. Súbor sa debutovo predstavil v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie počas 59. BHS. Na ďalšom koncerte sa predstavia hráči violovej a trombónovej sekcie orchestra SF v rámci cyklu Komorná hudba v Malej sále SF (11. februára 2024).
  • 76. koncertná sezóna 2024/2025 ponúka abonentom a návštevníkom 15 koncertných cyklov – Abonentný cyklus A/B; Abonentný cyklus D/E; Populárny cyklus C; Mimoriadne koncerty, cyklus M; Rodinné koncerty, cyklus R; Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie vrátane Filharmonickej škôlky, cyklus HA; Junior koncerty, cyklus J; Organové koncerty, cyklus O, Koncerty Slovenského komorného orchestra, cyklus SKO; Komorná hudba, cyklus KH; Piesňové večery, cyklus P, Stará hudba, cyklus SH a koncertný cyklus Klavír a klaviristi, cyklus K v Malej sále SF.
  • Koncerty všetkých abonentných cyklov sa uskutočnia v priestoroch bratislavskej Reduty, sídla Slovenskej filharmónie – v Koncertnej sieni, Malej sále a v Stĺpovej sieni SF. Jeden z koncertov Slovenského komorného orchestra v Katedrále sv. Martina (13. apríla 2025).
Juraj Valčuha. Foto: Alexander Trizuljak
  • Hosťom 76. koncertnej sezóny bude slovenský dirigent s medzinárodným renomé Juraj Valčuha, ktorý pôsobí ako hudobný riaditeľ Houston Symphony. V aktuálnej sezóne uvedie Žalm 47 pre soprán, miešaný zbor, organ a orchester francúzskeho skladateľa Florenta Schmitta a dve baletné hudby Stravinského a Prokofieva. Za dirigentským pultom sa okrem Daniela Raiskina a Juraja Valčuhu vystriedajú ďalší slovenskí a zahraniční hosťujúci dirigenti – Petr Altrichter, Peter Breiner, Sasha Goetzel, James Judd, Juraj Jartim, Jaroslav Kizlink, Marián Lejava, Martin Majkút, Tomáš Netopil, Erik Nielsen, Ondrej Olos, Dawid Runtz, Leoš Svárovský, Rastislav Štúr, Peter Valentovič, Josep Vicent, Emmanuel Villaume, Stefan Vladar, Ralf Weikert, Kaspar Zehnder.
Kaspar Zehnder. Foto: Ján Lukáš
  • Počas 76. sezóny sa všetky telesá Slovenskej filharmónie (SF, SFZ a SKO) predstavia na ďalších slovenských a zahraničných koncertných pódiách – Rakúsko, Česká republika, Nemecko, Nitra, Banská Bystrica.
  • Záznamy vybraných koncertov sú zverejnené na domovskej stránke www.filharmonia.sk
  • Celosezónny bulletin na 76. koncertnú sezónu SF je k dispozícií v Pokladnici SF.
  •  Pokladnica Slovenskej filharmónie, Reduta, Nám. Eugena Suchoňa 1, Bratislava, otvorená vo všetky pracovné dni: 12.00 – 18.00 h a hodinu pred koncertom. Rezervácie 02/20 47 52 33, 02/20475293, e-mail: vstupenky@filharmonia.sk
  • Počas celej koncertnej sezóny je možné využívať pohodlný online predaj vstupeniek na webovej stránke filharmonia.sk – cez predajný a rezervačný systém Colosseum.
  • O dianí v inštitúcii budeme počas novej sezóny aktuálne informovať na našej webovej stránke filharmonia.sk a na sociálnych sieťach.
Ľubica Čekovská. Zdroj foto: Ivona Orešková

KONCERTNÉ CYKLY


Abonentný cyklus A/B


Koncerty Daniela Raiskina prinesú okrem iného svetovú premiéru nového orchestrálneho diela Ľubice Čekovskej Maison de la musique en sept périodes / Dom hudby v siedmich obdobiach, venované 75. výročiu založenia Slovenskej filharmónie. Uvedením Brahmsovej Symfónie č. 4 e mol sa uzavrie šéfdirigentov brahmsovský cyklus, ktorý sa symbolicky začal jeho inauguračným koncertom v októbri 2020. Zo symfonického repertoáru zaznie pod jeho taktovkou tiež Symfónia č. 7 C dur Jeana Sibelia, 4. symfónia Gustava Mahlera a Symfónia č. 4 C dur prešporského rodáka Franza Schmidta, ktorú Daniel Raiskin s orchestrom SF bude tiež zaznamenávať na CD.


Z dirigentských hostí tohto cyklu treba na prvom mieste spomenúť Juraja Valčuhu, umeleckého riaditeľa Houston Symphony v USA. V jeho naštudovaní zaznie v Bratislave po prvýkrát dielo Florenta Schmitta Žalm 47 pre soprán, miešaný zbor, organ a orchester v spojení s baletnou hudbou Igora Stravinského (Bozk víly) a Sergeja Prokofieva (Popoluška). Po viac ako 7 rokoch sa k nám vráti rakúsky dirigent Sascha Goetzel, ktorý uvedie monumentálnu Alpskú symfóniu Richarda Straussa. Slovenský dirigent a skladateľ Peter Breiner s naším orchestrom pripraví premiéru svojej suity z baletu Majster a Margaréta podľa románu Michaila Bulgakova. Večer na taliansku tému zaznie pod vedením dirigenta Kaspara Zehndera, popri Mendelssohnovej Talianskej symfónii na ňom bude v premiére uvedené nové dielo Egona Kráka Divina belezza (Božská krása), venované 650. výročiu narodenia Francesca Petrarcu. V doznievaní Roka českej hudby si filharmonické publikum v januári 2025 bude môcť vďaka Jaroslavovi Kyzlinkovi po viac než troch desaťročiach vypočuť 4. symfóniu Bohuslava Martinů a po podobne dlhom čase sa na program SF vráti aj Symfónia v troch častiach Igora Stravinského na marcových koncertoch Mariána Lejavu.


Jarolím Emmanuel Ružička. Foto: Alexander Trizuljak

Sólistami hlavného filharmonického cyklu budú klaviristi Jan Lisiecki (Ludwig van Beethoven: Koncert pre klavír a orchester č. 3 c mol) a Simon Trpčeski (1. klavírny koncert Sergeja Rachmaninova), huslisti Milan Paľa (Samuel Barber), Alexandra Conunova (Felix Mendelssohn Barthodly: Husľový koncert e mol)  a Jarolím Emmanuel Ružička (Pēteris Vasks: Osamelý anjel), violončelista Richard Harwood (Koncert C dur Josepha Haydna), flautistka Simona Pingitzer (1. flautový koncert G dur Wolfganga Amadea Mozarta), barytonista Pavol Kubáň (Gustav Mahler: Päť piesní podľa básní F. Rückerta) a mnohí ďalší.

Abonentný cyklus D/E

Na programe koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina sa publikum môže okrem iného tešiť na obľúbenú Symfóniu č. 5 e mol Piotra Iľjiča Čajkovského i 5. symfóniu B dur Sergeja Prokofieva, na symfonické básne Richarda Straussa (Veselé šibalstvá Tilla Eulenspiegela) a Mauricea Ravela (La valse) a tiež na Veľkonočné koncerty s kantátou Stabat Mater Gioachina Rossiniho. Do Slovenskej filharmónie sa vrátia aj bývalí šéfdirigenti SF – James Judd v rámci večera anglickej hudby opäť uvedie slávne Variácie Enigma Edwarda Elgara, Emmanuel Villaume naštuduje vokálno-symfonický program francúzskych skladateľov (Hector Berlioz, Claude Debussy, Charles Gounod) so spoluúčinkovaním Slovenského filharmonického zboru.

Emmanuel Villaume

Náš vynikajúci a v zahraničí mimoriadne cenený zbor bude interpretovať tiež Cherubiniho Requiem c mol pod taktovkou rakúskej dirigentskej legendy Ralfa Weikerta a Beethovenovu 9. symfóniu d mol ako debut mladého poľského dirigenta Dawida Runtza (koncert pri príležitosti predsedníctva Poľskej republiky v Rade Európskej únie). Svojou vzácnou návštevou náš opäť poctí aj český dirigent Tomáš Netopil, na ktorého koncertoch zaznie Janáčkova rapsódia pre orchester Taras Buľba, dielo The Unanswered Question Charlesa Ivesa a Symfónia č. 5 c mol „Osudová“ Ludwiga van Beethovena. Ako sólisti sa v tomto koncertnom cykle predstavia huslista Ziyu He (koncert Benjamina Brittena, označovaný za technicky najnáročnejšie dielo napísané pre husle) a Mikhail Pochekin (s raritne uvádzaným 2. husľovým koncertom d mol Maxa Brucha), violončelisti Jan Vogler (Dvořákov Koncert h mol) a Mario Brunello (koncert Mieczysława Weinberga), klaviristka Marianna Shirinyan (Šostakovičov 2. klavírny koncert F dur i Mozartov 12. klavírny koncert A dur), z vokálnych sólistov to bude okrem iného jubilujúci basista Jozef Benci (Musorgského Piesne a tance smrti).

Simona Houda Šaturová. Foto: Ján Lukáš

Populárny cyklus C

Hlavným poslaním Populárneho cyklu Slovenskej filharmónie je prinášať publiku obľúbené diela koncertného repertoáru. Takými  v tejto sezóne budú Mozartova Korunovačná omša, Gershwinova Kubánska predohra a Bernsteinove Symfonické tance z West Side Story, Symfónia č. 103 Es „S vírením tympanov Josepha Haydna, Klavírny koncert a mol Edvarda Hagerupa Griega, Španielska rapsódia Mauricea Ravela, Čajkovského Husľový koncert D dur či Dvořákova Symfónia č. 8 G dur. Ako dirigenti sa v ňom predstavia Stefan Vladar, Erik Nielsen, Josep Vicent, Petr Altrichter, Leoš Svárovský a Peter Valentovič, sólistami budú klaviristi Martín García García, Dmitry Shishkin a Marek Kozák, huslistka Yoon-Hee Kim  a tiež renomovaní vokálni sólisti Simona Houda Šaturová, Dorottya Láng, Michael Schade a Günther Groissböck. Cyklus tiež doplní koncert zborovej tvorby v podaní Slovenského filharmonického zboru pod vedením zbormajstra Jana Rozehnala.

Mimoriadne koncerty

Dramaturgia cyklu mimoriadnych koncertov programovo nadväzuje na obdobie Vianoc, Nového roka či Veľkej noci, ale zahŕňa aj koncerty ku špeciálnym príležitostiam. V aktuálnej sezóne sa okrem Koncertu bez bariér, vianočných, silvestrovských a novoročných koncertov opäť uskutočnia aj obľúbené koncerty filmovej hudby, na ktorý ako špeciálny hosť vystúpi saxofonista Felix Slováček mladší.

Ewald Danel a SKO

KOMORNÉ CYKLY

Cyklus Slovenského komorného orchestra

Slovenský komorný orchester bude na svojom otváracom koncerte aktuálnej sezóny reflektovať Rok českej hudby programom z diel českých autorov od 17. storočia až po súčasnosť. Po úspešnej minuloročnej premiére bude v novembri pokračovať program s názvom  Koncert bez potlesku, o ktorého ideovom zacielení umelecký vedúci SKO Ewald Danel hovorí: „Naše životy sprevádzajú chvíle, kedy nemáme dôvod na radosť, oslavu či potlesk. V hudbe je veľa kompozícií, ktoré sú pre tieto situácie vhodným sprievodcom. Tak sa zrodila myšlienka Koncertu bez potlesku.“ Predvianočný čas prinesie uvedenie obľúbenej Rybovej Českej vianočnej omše a január zase tradičný koncert Hommage à Bohdan Warchal, tentoraz s Radkom Baborákom v úlohe hráča na lesný roh i dirigenta. Jubilujúce Moyzesovo kvarteto vo februári uvedenie Introdukciu a allegro pre sláčikové kvarteto a sláčikový orchester Edwarda Elgara. Marcový koncert sa bude niesť v znamení 340. výročie narodenia Johanna Sebastiana Bacha, keď po šiestich rokoch opätovne v SF zaznie kompletný cyklus jeho Brandenburských koncertov. V máji sa koncertný cyklus SKO uzavrie koncertom z diel neskorobarokového skladateľa Johanna Adolfa Hasseho a majstra viedenského klasicizmu Wolfganga Amadea Mozarta, sólistami budú klavirista Leo de María a sopranistka Anna Škubová.

Organové koncerty

Kráľovský nástroj sa tento rok rozozvučí v rámci recitálu trikrát. Ako prvá sa za organ posadí mladá Japonka Mari Fukumoto, ktorá bude na pódiu filharmónie debutovať s programom „Chromatických fantázií“. Dielo J. S. Bacha, ale aj nadviazanie na jeho hudobný odkaz v skladbách F. Liszta a M. Regera bude doplnené o dielo Cloudscapes T. Hosokawu. Skladateľ na organe imituje zvuk starého japonského nástroja sho (ústny organ), ktorý sa používal v tradičnej hudbe gagaku. Mari Fukumoto tak prepojí nemeckú organovú tradíciu s novým pohľadom na odkaz japonských predkov.

Ako druhý sa predstaví Jaroslav Tůma, ktorý uvedie niekoľko diel spolu so Slovenským komorným orchestrom. Významný český organista kombinuje diela krajanov P. Ebena, V. Nováka, M. Kabeláča, B. Martinů či L. Janáčka s koncertom F. Poulenca. Na koncerte zaznie aj slovenská premiéra skladby Nostalgia, ktorú R. Berger napísal pre vedúceho Slovenského komorného orchestra Ewalda Danela. Sériu organových recitálov uzavrie nemecký organista  a pedagóg Ludger Lohmann uvedením cyklu Umenie fúgy J. S. Bacha, ktorý sa pre svoju zložitosť hrá ako celok na našich pódiách len zriedka. Charakter recitálu tak nadväzuje na veľkonočné sviatky a zároveň pripomína 340. výročie narodenia velikána barokovej hudby J. S. Bacha.

Peter Pažický. Foto: Zdenko Hanout

Klavír a klaviristi

Cyklus Klavír a klaviristi ponúkne svojim abonentom päť koncertov, predstavia sa na nich aj dvaja slovenskí klaviristi. Peter Pažický vyskladal svoj program zo sonát skladateľov, ktorí sú prepojení  geograficky a zároveň i časovo v rámci aktívneho tvorivého obdobia. A. Moyzes, B. Bartók, L. Janáček a K. Szymanowski, štyri pohľady na rovnaký problém – sonátu. Ivan Šiller, druhý domáci zástupca kombinuje dielo F. Schuberta s novým chápaním sonáty u mladších skladateľských kolegov A. Berga a Ch. Ivesa, pričom pomyselne tvoria ich tri sonáty jednu ešte väčšiu trojčasťovú sonátu. Na dielo Ch. Ivesa, ale i na B. Bartóka bude odkazovať   aj kompozícia D. Mateja, ktorá pracuje s ich hudbou v nových súvislostiach. Traja zahraniční umelci sa vo filharmónii predstavia po prvýkrát. Mladá poľská klaviristka Agnieszka Riess prinesie francúzsky i španielsky kolorit klavírnej literatúry v kompozíciách F. Mompou a C. Debussyho.  Skúsená klaviristka Mariangela Vacatello z Talianska kombinuje kompozície skladateľov 19. a 20. storočia, pričom ich spoločným prvkom je téma noci. R. Schumann,F. Chopin, F. Liszt, C. Debussy, M. Ravel, A. Skriabin – jednotný námet, no rozdielne hudobné spracovanie, tak ako aj povahy tvorcov. Ozdobou klavírneho cyklu bude netradičný koncert Miroslava Beinhauera. Klavírna literatúra 21. storočia, štyria žijúci autori, ktorých hudba  sa odvíja od opakujúcich sa motívov a ticho je jej dôležitou súčasťou.    S radosťou možno konštatovať, že na filharmonickom pódiu zaznie i dielo rodáka zo Zvolena, A. Demoča, ktorý tvorí v Španielsku a kompozície i nahrávky jeho diel získali viacero svetových ocenení.

Jonathan Swensen

Komorná hudba

Séria štyroch koncertov predstaví vo filharmónii významných zahraničných umelcov. Klavirista Filip Štrauch tvorí v posledných rokoch umelecké duo s violončelistom Jonathanom Swensenom, vychádzajúcou interpretačnou hviezdou z Dánska. Ani nie tridsaťročný umelec, od septembra 2024 rezident Queen Elisabeth Music Chapel, si pre debut v Redute vybral významné diela francúzskej violončelovej literatúry 20. storočia (C. Debussy, C. Franck, G. Fauré, F. Poulenc). Ako ďalšie umelecké duo sa v sezóne predstaví česká dvojica Vilém Veverka a Kateřina Englichová. Vynikajúci hobojista odohrá spolu s harfistkou recitál vyskladaný z kompozícii českých skladateľov, pričom niektoré zaznejú v slovenskej premiére. Zvukovo netradičné duo prinesie na naše pódium energickú hudbu, ktorá odhalí technické i sonoristické zákutia nástrojovej dvojice. Významnou udalosť bude i hosťovanie zoskupenia Zemlisky Quartet. České sláčikové kvarteto, ktoré chvália kritici naprieč Európou, zahrá aj dielo slovenského skladateľa J. L. Bellu. Klenot českej hudobnej literatúry, Americké kvarteto A. Dvořáka a jedenáste kvarteto majstra vrcholného klasicizmu L. van Beethovena zaznejú tiež. Novinkou sezóny je zoskupenie hráčov orchestra Slovenskej filharmónie Camerata Philharmonica Slovaca, ktoré vzniklo na podnet riaditeľa Mariána Turnera. Koncerty zoskupenia majú priniesť priestor na prezentáciu hráčov v komornej hre, ktorá je potrebná pre komplexný vývoj orchestrálnych hráčov. Na koncerte sa predstavia hráči violovej a trombónovej skupiny, vďaka čomu zaznie raritne hrávaná hudba pre takéto špecifické obsadenia. Okrem iného bude po dlhom čase opäť naštudované dielo Ilju Zeljenku – Hudba pre Komorné violy z Lipska.   

Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie. Foto: Peter Brenkus

Piesňové večery

V koncertnej sezóne 2023/2024 sa filharmonické cykly komorných koncertov rozšírili o sériu koncertov, ktorých cieľom je odkryť kompozičné umenie piesňového repertoáru. Aktuálna sezóna ponúka tri koncertné večery tohto typu. Ako prvý sa predstaví mladý chorvátsky tenorista Tomislav Jukić, víťaz I. kategórie na Medzinárodnej speváckej súťaži M. Schneidera-Trnavského a tiež držiteľ ceny Slovenskej filharmónie. Priaznivci talianskeho vokálneho umenia si prídu v jeho recitáli iste na svoje. Počas sezóny sa predstavia aj dve vynikajúce slovenské sopranistky Slávka Zámečníková a Mária Porubčinová. Zámečníková sa tento raz predstaví s tvorbou francúzskych a španielskych skladateľov, no jej recitál prinesie aj možnosť porovnať cykly A. Beach a E. W. Korngolda, ktoré sú zhodne komponované na básne W. Shakepearea. Porubčinová uzavrie večery v čiastočne talianskom duchu, bude spievať niekoľko piesní G. Verdiho, fanúšikovia jeho opier tak môžu získať širší prehľad o jeho menej poznanom piesňovom repertoári. Okrem toho však naštuduje i raritné chuťovky ako piesne Jevgenija Iršaia We Outgrow Love či cyklus Ej, srdénko moje českého tvorcu K. Slavického.

Mária Porubčinová

Stará hudba

Večery s hudbou minulých období odštartuje zoskupenie Le Nuove Musiche, ktoré umelecky vedie teorbista Jakub Mitrík. Zahraniční hostia, harfista Maximilian Ehrhardt a gambista Pierre Pitz, budú interpretovať madrigaly C. Monteverdiho s ľúbostnou tematikou spolu s vokálnymi sólistami. Sopranistka Hilda Gulyás, mezzosopranistka Jarmila Vantuchová, tenoristi Matúš Šimko a Juraj Kuchar i basista Václav Jeřábek sú skúsenými interpretmi, špecialistami                 na renesančnú i barokovú hudbu. Mladé poľské duo, čembalista Maurycy Raczyński   a gambistka Julia Karpeta pri príležitosti 340. výročia narodenia J. S. Bacha zaradili do svojho bratislavského debutu diela J. S. Bacha, jeho synov i generačných kolegov. Večer tak priblíži vplyv významného nemeckého skladateľa a interpreta, ktorý ovplyvnil mnoho ďalších generácii umelcov a aj svojich umeleckých vrstovníkov. Cyklus Stará hudba v máji uzavrie zoskupenie Magistri Posoniensi, ktoré je zložené z osobností českej hudobnej scény ako Marek Čermák, Richard Šeda, Lenka Cafourková Ďuricová, no jeho členom je i hráč orchestra Slovenská filharmónia, trombonista Albert Hrubovčák. Pod ich rukami ožijú diela barokových majstrov, ktorí pôsobili v česko-rakúskej proveniencii.

Slovenská filharmónia má vyprofilované podujatia pre všetky vekové kategórie mladých návštevníkov.

ORGANIZOVANÉ KONCERTY PRE DETI a ŠKOLÁKOV.

Dramaturgia Slovenskej filharmónie organizuje pre najmenších a najmladších návštevníkov FILHARMONICKÚ ŠKÔLKU – interaktívne koncerty pre deti predškolského veku, ktoré navštevujú Slovenskú filharmóniu v doobedňajších hodinách. V aktuálnej koncertnej sezóne máme pripravené 3 programy pre najmenších v Malej sále SF, ktoré pripravuje a moderuje hudobný skladateľ, klavirista a metodik Tomáš Boroš. Každý program uvedieme vo vybrané pondelky a piatky v dvoch frekvenciách. 

Filharmonická škôlka, Tomáš Boroš – moderátor

Na prvej, novembrovej Filharmonickej škôlke deti hravou formou spoznajú harfu, ktorú im predstaví Katarína Turnerová, harfistka orchestra Slovenská filharmónia. Na marcovom stretnutí v Malej sále to budú sláčikové nástroje a májovou témou koncertu je rytmus, ktorý najmladší návštevníci objavia spolu s prvými tympanistami SF –  Petrom Kosorínom a Kirilom Stoyanovom.  

Na každom koncerte privítame v Malej sále 80 škôlkarov. Jeden program navštívi 320 prihlásených škôlkarov. Komorná sála je prispôsobená najmenším návštevníkom, ktorí pohodlne sedia – ležia na tulivakoch rozostavaných do kruhu, v ktorom sa nachádzajú interpreti a moderátor a je tu zároveň priestor pre interaktívnu činnosť.

HUDOBNÁ AKADÉMIA SLOVENSKEJ FILHARMÓNIE je cyklus výchovných koncertov pre žiakov bratislavských a mimobratislavských základných škôl, ktorý má už viac ako 20 ročnú tradíciu. Moderátorom je Martin Vanek. Žiaci počas sezóny navštívia štyri koncerty, ktoré sa konajú v dvoch frekvenciách. Tematicky sú pripravené štyri programy – Karneval zvierat, Tradičná hudba minulosti a súčasnosti, Ako počúvať hudbu a Štvoro ročných období. Počet účastníkov za danú školu, ako aj výber školy je po dohode so Slovenskou filharmóniou vopred pevne stanovený na všetky štyri termíny HA a žiaci, ktorí tieto termíny absolvujú získajú „Diplom absolventa Hudobnej akadémie SF“. Slovenskú filharmóniu navštívi v jeden deň 1400 žiakov.

V ponuke sú aj naďalej mimoriadne populárne RODINNÉ KONCERTY, s dlhoročnou tradíciou.  Ako cyklus ich uvádzame od roku 2004. Programom kopírujú Hudobné akadémie – majú výchovno-vzdelávací charakter. Sobotným hudobnými popoludniami bude deti sprevádzať moderátor Martin Vanek. Hodinové koncerty končia tombolou s peknými cenami.  

Koncertný cyklus JUNIOR nesie charakteristiku – Mladí mladým – mladí ľudia sedia  v publiku aj na pódiu. V aktuálnej sezóne sa v tomto cykle predstavia: Symfonický orchester konzervatória v Bratislave, Symfonický orchester HTF-VŠMU. Poslucháči VŠMU  v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici dostanú príležitosť na jednom z koncertov predstaviť sa  aj ako sólisti s orchestrom Slovenská filharmónia. Záverečný koncert cyklu bude Absolventský a doktorandský koncert študenta katedry dirigovania VŠMU v Bratislave Marca Vlasáka, ktorý sa predstaví so Slovenskou filharmóniou.

  • Vybrané koncerty pre mladých streamujeme – sledovať ich môžu deti, škôlkari, školáci

na celom Slovensku aj v zahraničí.

 

Zdroj: Juraj Bubnáš, dramaturg SF, Kristína Gotthardtová, dramaturgička komorných cyklov SF

Titulná foto: Alexander Trizuljak

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno