Zvuk for Modra: jazzové výlety, ktoré nepoznajú hranice

Koncom júla sa už tretí krát stanú jedinečné modranské priestory dejiskom sympatického mestského hudobného festivalu Zvuk for Modra. Od 23. do 25. júla Nádvorie historickej radnice, sakrálne priestory Nemeckého evanjelického kostola a Cuvée ožijú Zvukmi (nielen) jazzu.

V úvode festivalu zahrá na Nádvorí lokálna kapela Headmovers. Nadžánrový neo-soul hudobný projekt, ktorý v sebe spája prvky žánrov jazz, funk, r´n´b a soul. Koncert vám prináša festival v spolupráci s KC Modra. Pokračovať bude v kostole jeden z aktuálne najoceňovanejších poľských klaviristov Paweł Kaczmarczyk so svojim dych berúcim Audiofeeling trio. Charizmatický klavirista Pawel Kaczmarczyk patrí medzi najvýraznejšie postavy mladej poľskej jazzovej scény.


V roku 2012 sa slovenskému publiku predstavil na koncerte s Triom, kde odznel vtedy úplne nový, práve pripravovaný materiál. Publiku pripomenul aj svoj album Complexity in Simplicity a hudbu Raya Charlesa. Kaczmarczyk dnes suverénne patrí medzi najlepších jazzových klaviristov, nielen sólových, ale i tímových hráčov – vystupoval s formáciami Janusza Muniaka, G. Piotrowskeho, Piotra Barona a Rafala Sarneckého. Získal mnoho ocenení na prestížnych súťažiach a festivaloch a podarilo sa mu ako inštrumentalistovi prelomiť dlhoročnú „nadvládu“ Leszka Możdżera, ktorý bol dlho etablovaný na poľskej scéne.


Kaczmarczyk vystupoval po celom svete – v Európe, na americkom kontinente, v Afrike, v Ázii a Arabskom polostrove. V minulosti ho bolo možné vidieť po boku svetovo známych umelcov ako napríklad Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski a mnoho ďalších. Fenomenálny klavirista a skladateľ vydal pod svojim menom niekoľko albumov vo významných európskych vydavateľstvách. Pri svojej tvorbe neustále hľadá nové kontexty, jeho interpretácia zahŕňa moderné improvizačné postupy na najvyššej úrovni.


Na pôsobivú hudobnú cestu naprieč európskymi a exotickými krajinami vás vezme trojica českých hudobníkov Tellemarkk,v zložení saxofonistu a klarinetistu Pavla Hrubého, hráča na tablá a perkusívne nástroje Tomáša Reindla a oceňovanej violončelistky Doroty Bárovej. Tellemarkk prinášajú tvorbu, ktorá si vyžaduje vnímavého poslucháča schopného ponoriť sa do fúzie viacerých žánrov, vnímať nielen jednotlivé farebné nuansy hudobných nástrojov, ale aj hudobnú formu inšpirujúcu sa v mimoeurópskych hudobných kultúrach a improvizáciu, čerpajúcu z jazzu, modernú korunu celému dodáva elektronika. Zoskupenie, ktoré vzniklo na prelome milénia, pôvodne tvorila dvojica hudobníkov Pavel Hrubý a Tomáš Reindl. Duo neskôr doplnila držiteľka prestížnych ocenení Anděl v kategóriách Jazz, blues a World music, Dorota Barová. Tellemarkk, to je pôsobivá cesta naprieč európskymi i exotickými krajinami. V ich tvorbe nájdete tradičné i menej tradičné hudobné nástroje: zádumčivý tón basklarinetu, indický rámový bubon kanjira, ale aj harmonizujúce tablá.


Zakladateľovi bystrickej kapely Basostroj, Martinovi Žiakovi, učarovali vibrácie basgitarových strún. Koncertoval s rôznymi zoskupeniami od popu cez blues až po drum’n’bass (Katka Korček, Silvia Josifoska, Jana Kirschner, Henry Tóth a ďalší). Formácia Basostroj má už na konte dva albumy a naživo ste ich mohli počuť aj na Horehronských Jazzových Dňoch, príďte si vypočuť ich energický mix na Nádvorie radnice v rámci piatkovej afterparty.

Sobotné ráno, počas obľúbených hudobných raňajok v Cuvée, naplní hudbou trio mladých hudobníkov. Flautistka a speváčka Mária Reháková si pre tento koncert pozvala britského saxofonistu Sama Knighta a známeho slovenského klaviristu Tibora Felediho. Mária Reháková je jazzová flautistka, speváčka a skladateľka, ktorá vyštudovala jazzovú flautu na prestížnej Guildhall School of Music and Drama v Londýne. Je aktívna na londýnskej i domácej jazzovej scéne s jej sextetom Topoľana, duom Maria & James, ale aj ďalšími zostavami. Okrem jazzu je fascinovaná aj ďalšími hudobnými žánrami – zaujíma ju funk, klasická hudba, aj ľudová. Je zakladateľkou letného hudobného worshopu Za hranice s hudbou, ktorý tohto roku organizuje už po piatykrát. Spoločne s ďalšími hudobníkmi a učiteľmi sa snažia mladým hudobníkom odovzdávať svoje skúsenosti zväčša zo zahraničných štúdií.

Divákov poteší zmesou jazzu, folku, reggae, vršovického popu i kapverdské indie so slovenským jazz manouche talentovaná slovenská huslistka, speváčka a skladateľka Nina Rosa. V Modre zahrá v netradičnom zložení so svojou priateľkou hudobníčkou, speváčkou a skladateľkou Ivanou Mer. Spoločne odohrajú aj niekoľko skladieb z Ivaninho nového albumu Earth. Dvojicu hudobníčok špeciálne pre tento koncert doplní známy český bubeník skladateľ a producent Pavel Fajt. Toto meno pozná každý fanúšik alternatívnej scény –bubeník z Brna upozornil na seba už počas svojich študentských čias, najvýraznejšie sa však zviditeľnil vďaka spolupráci s Ivou Bittovou. Skúsenosti má aj so scénickou hudbou – napísal hudbu k predstaveniam pre divadlo Husa na provázku. Z podnetu Fajta vznikol aj špeciálny festival Slet bubeníků, na ktorom sa každoročne stretávajú hráči na bicie nástroje.

K vrcholom festivalu bude patriť sobotné vystúpenie jedného z najvýraznejších inštrumentalistom česko-slovenskej scény. Trio basgitaristu a kontrabasistu Roberta Balzara poteší aj najnáročnejších divákov. Trio hrá od minulého roku v novom zložení: Robert Balzar – kontrabas, Vít Křišťan – klavír, Kamil Slezák – bicie nástroje.

Ich hudba zachytáva nový súčasný zvuk troch skúsených hudobníkov v jednom organickom celku. Väčšinu repertoáru tvoria ich vlastné skladby alebo úpravy nie len jazzových štandardov. Zatiaľ posledným počinom bolo vydanie DVD One Day(2016), ktoré bolo natočené v lese pri mestečku Polička v koprodukcii s Českou televíziou. Posledné dva albumy Discover Who We Are (2013) a Vuja De (2014) nahrávali v New Yorku, v Sear Sound štúdiu za asistencie vyhláseného zvukára Jamesa Farbera. Trio zatiaľ vydalo šesť autorských albumov a vystupovalo na mnohých zahraničných koncertoch a festivaloch v Európe a v USA. Kapela pravidelne vystupuje aj s vynikajúcim českým spevákom Danom Bártom.

Cha Bud! znamená po rómsky Zjedz veľa. Je to však aj názov košického temperamentného zoskupenia. V sobotu večer na Nádvorí radnice roztancujú Modru na vlnách jazzu, groove, tanečného funku, ale aj d´n´b či dubu. Nedeľné festivalové ráno v Cuvée, bude patriť sólo vystúpeniu Ľuba Gašpara a jeho nekonvenčnému prístupu k hre na cimbal.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnermi festivalu sú Mesto Modra, Hudobný fond, Hudobné centrum, Soza a Sociálny a kultúrny fond SOZA. Za podporu a spoluprácu ďakujeme KC Modra a ECAV Modra.

 

Zdroj: TS – Saša Pastorková – doplnila redakcia mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno