Dunaj s legendárnou speváčkou Ivou Bittovou, slovenské undergroundové legendy Otras a Bez ladu a skladu, Dan Bárta, ale aj americká kapela The Carpenter Ants. Dva dni na Počúvadle nabité skvelou muzikou!
Poslucháči kvalitnej hudby a prívrženci alternatívneho umenia a kultúry si prídu na svoje aj toto leto. Po období plnom otáznikov prinášame dobré správy. Na Počúvadle, neďaleko Banskej Štiavnice, v nádhernej prírodnej kulise sa od 16.-17.7.2021 opäť uskutoční multižánrový festival Slovenské Alternatívne Leto. Účasť potvrdili umelci, ktorých tvorba prenikavo rezonuje na pódiách, v kluboch či rádiách.
Festival odštartuje domáca kapela z Banskej Štiavnice Fusion Biscuit, ktorá sa sformovala začiatkom roka 2018. Receptom na ich biscuit je trošku jazzu, trošku rocku a trošku funku, kde-tu s príchuťou orientu. Prešovskú kapelu Vojdi (Marek Buranovský, Tomáš Bateško, Samuel Bilý) charakterizujú členité kompozície s častými zmenami motívov a nekonvenčná rytmika. Mladí muzikanti majú k textom ironický prístup a preto ich často prirovnávajú ku kapele Chiki Liki Tu-a, no čo sa týka zvuku, sú úplne inde. Prinesú svieži vánok inšpirovaný francúzskou novou vlnou a podstatne tvrdší sound.
Nie každý má možnosť vycestovať do Ameriky, no kúsok z nej pricestuje k nám. Pravý nefalšovaný americký rhythm and blues v podaní The Carpenter Ants poteší generáciu, ktorá zažila Woodstock a nielen ich. Je až neuveriteľné, že členovia tejto kapely majú svoju stabilnú zostavu už vyše 16 rokov, bez jedinej personálnej zmeny. A mimochodom, ak ste už videli spievajúceho bubeníka a nebolo to celkom ono, tak tento pán rozhodne napraví renomé. Rozhodne mu to za bicími nástrojmi spieva výborne. The Ants, ako ich s obľubou volajú fanúšikovia, dokážu držať tempo s mladšími muzikantmi, ale tromfnú aj rovesníkov. Jadrom skupiny je gitarista Michael Lipton, spomínaný bubeník Jupiter Little, basák Ted Harrison a spevák a saxofonista Charlie Tee. Občas sa medzi nimi objaví aj pesničkár a hosť, spevák Larry Groce. Každopádne, sú to profíci, ktorí pristupujú ku každému jednému koncertu absolútne pripravene, s veľkou vášňou, rešpektujúc sa navzájom: okrem klasického R&B budete počuť v ich muzike aj country, no najmä gospelovú hudbu, ktorá doslova vychádza z ich duší. Počuť na koncerte a naživo gospel v modernej forme priamo od Američanov – to sa podarí len málokedy a od The Ants je to nepochybne obrovský zážitok. Nechať si ujsť túto príležitosť by bola určite veľká chyba.
Rovnako by bolo chybou, ak by ste si nechali ujsť legendu slovenskej alternatívnej scény. Kapela, ktorá hrala v roku 1995 na prvom SAL na Bzovíku sa opäť vráti na festival. Na piatkovom pódiu nebudú chýbať Bez ladu a skladu. Undergroundová formácia vznikla ešte v roku 1985 v Trenčíne a napriek vtedajšiemu režimu doslova vynikala odvážnymi, kritickými textami kritizujúcimi politický režim. Okrem osobitých textov však priniesli na pódiá aj pozoruhodnú hudbu: nikdy im neboli vzdialené rytmické experimenty a kakofónia.
Rôznorodosť, emócie, hudobné fúzie, vášeň, či spájanie národných a folklórnych prvkov. To všetko a omnoho viac, je vpísané do hudby Barbory Botošovej. Dá sa povedať, že Barbora Botošová sa doslova s hudbou doslova narodila: jej starým otcom nebol nik iný ako legendárny Ján Berky Mrenica starší, ktorý založil a pôsobil v skupine Diabolské husle. Otec Eugen Botoš ako huslista pôsobil vo Violin Orchestra Bratislava, Obaja husľoví virtuózi, ktorých meno presahuje akékoľvek hudobné hranice, Braborin brat Eugen, vyštudovaný huslista, skladateľ a klavirista známy aj za hranicami s projektom Finally. Barbora vedie viaceré hudobné zoskupenia a rovnako ako jej rodiny prekračuje akékoľvek hudobné hranice. Zastupuje žánre world music a ethno-jazz a so svojím bandom roztancuje festivalovú noc. Mladé inštrumentálne trio sa stretlo a zrodilo v Prahe. Zaujíma ich široké spektrum hudby od jazzu, post rocku, ambientu až po folklór. Hrajú jeden dlhý fúzický set, ktorý plynulo prechádza z nálady do nálady a zo žánru do žánru.
Vystúpenie kapely Hubnutí řízené počítačem je pre všetky váhové kategórie. Inštrumentálne trio vzniklo počas spoločných hudobných improvizácií v pražských “hospodách”. Gitarista Tomáš Mašek, basgitarista Pavel Novotný a bubeník Jakub Šulík spolu hrajú hudbu, ktorá nemá presné žánrové ukotvenie, pohybujú sa slobodne v tom, čo sami nazývajú sci-fi ufo jazz-rock. Už od začiatku sa snažia pre poslucháčov vytvoriť hudobný zážitok, ktorý nie je prerušovaný pauzami medzi pesničkami, ale ide o jednoliaty hudobný set – jeden začiatok a jeden koniec, ktorý trvá približne 60 minút. Raziac životný štýl profesionálneho amaterizmu sa členovia kapely neboja siahnuť i po nástrojoch, ktoré nemajú úplne pod kontrolou, o to zaujímavejšie je však zvukové spektrum s ktorým pracujú. Na festivale SAL vystúpia s hosťom, trubkárom Štepánom Hruškom, ktorý zaznie aj na ich pripravovanom albume.
Svoju postindustriálnu tvorbu predstaví aj známe undergroundové zoskupenie Otras. Táto kapela z Čadce výrazne poznamenala domácu undergroundovú scénu. Obnovila sa po viac ako 20 rokoch v pôvodnej zostave obohatenej o svojho hudobného producenta Davida Šubíka. Jej dušou je gitarista, spevák a textár Peter „Varso“ Varsavík, Julo Fujak (bicie nástroje), Jožo Hruška (basgitara), David Šubík (klávesy). Aj na minuloročnom nitrianskom festivale Lomoz dokázali, že sú stále vo výbornej forme: ich charakteristická zvukovosť, špičkové sóla, občas temný sound, sem-tam punk – to je presne tá alternatíva, pre ktorú máme Slovenské alternatívne leto tak radi! Mimochodom, kapela Otras hrala aj na prvých ročníkoch festivalov Slovenská alternatívna jar (Lehôtka pod brehmi 1995) a Slovenské alternatívne leto (Bzovík 1995, Osrblie 1997).
Piatkový program na hlavnom pódiu zavŕšia Pán Stanislav & Raketa. Vydajte sa spolu s nimi do ich hudobného vesmíru. Miesta je dosť pre každého. Palivom bude našľapaná muzika na ktorú sa nedá netancovať
V sobotu nebude chýbať charizmatický hudobník Martin Huba zo Žiaru nad Hronom. Pod pseudonymom Samgott a Ice Foterr odohrá pár skladieb, v rámci jeho nového projektu, so synom a neskôr bude pokračovať na vlnách ambientu ako The Ambient Shrine. Priestory za múrmi bratislavskej Novej Cvernovky dali vznik kapele Soté. Hudobný prienik rockenrollu a rocku v ich podaní je mixom toho najlepšieho, čo underground ponúka. Hory môžu byť hlboké, tajomné, zelené a aj modré. Modré hory Lyrik, Bene a Roland Kánik, jedno pódium a veľká radosť z hrania. Rap pre zrelé osobnosti, zážitok pre všetkých.
V Prahe je okrem sto veží aj jedna ruža zo Slovenska. V pesničkách hudobníčky s umeleckým menom Nina Rosa je cítiť lásku k hudbe a cestovaniu. Speváčka a huslistka má špeciálny dar: dokáže prostredníctvom svojich metaforických textov sprostredkovať vzdialenú emóciu tak, aby sa stala blízka aj poslucháčovi. Cítite, že je osobná, ale pritom sú vám jej zážitky blízke, akoby ste ich prežívali práve vy a práve v danú chvíľu. K tomu si predstave hudbu, ktorá sa k tej emócii blíži alebo je naopak, opozitum. Nina Rosa na SAL nie je nováčikom, preto jej opätovná návrat poteší.
Jedným z pomyselných vrcholov festivalu bude koncert speváka s nezameniteľným hlasom. Dan Bárta & Illustratosphere. Spoločne s kapelou v novom zložení s bubeníkom Martinom Valihorom predstaví svoj najnovší v poradí už 5. album s príznačným názvom Kráska a zvířený prach. Dan je umelec, ktorý je mimoriadne vnímavý a hĺbavý, napokon, neraz sa vyjadril, že tak vznikajú aj jeho texty piesní. Premýšľa nad vecami neustále, popisuje ich, snaží sa nimi navodiť istú náladu a vyvolať emóciu. Každopádne, nielen jeho charakteristická farba hlasu je to, prečo ho máme tak radi. Jeho nezameniteľný výraz, pohrávanie sa s rôznymi žánrami, no najmä koketovanie s jazzom je to, čo robí jeho spev takým príťažlivým.
Ku kúsku Ameriky ponúkneme aj štipku Francúzska. Energiou nabité trio KOMASI ponúkne exkluzívne menu zložené z hudby sveta. Hovoria o sebe, že hrajú afro-latin swing mixnutý s psychedelickým afrobeatom. Európu zastupuje Simon Chenet z Francúzska, Afriku hudobník Koto Brawa z Burkina Faso a Latinskú Ameriku Mauricio Santana z Čile.
Festivalovou udalosťou roka bude vystúpenie kapely Dunaj s legendárnou speváčkou Ivou Bittovou. Jedna z najinvenčnejších a najoriginálnejších kapiel 80. a 90. rokov Dunaj a najvýraznejšia osobnosť českej alternatívnej scény, speváčka, huslistka a inštrumentalistka, Iva Bittová sa v rámci série spoločných koncertov stretávajú na jednom pódiu po viac ako 20. rokoch!
Sobotný program zavŕši kapela Fiktivní Šílenství v zložení Eva Turnová, Dušan Vozáry, Jitka Chorvátová, Jan Vozáry. V špeciálnej zostave sa dali dohromady aby si pripomenuli pamiatku a dielo Mejlu Hlavsu, dôležitej postavy českej undergroundovej scény. Tento rok by Mejla oslávil sedemdesiatku a je to zároveň už 20 rokov od jeho predčasného odchodu. V projekte sa stretli hudobníci zo skupiny Fiction a Šílenství, čo boli Hlavsove inovatívne projekty z rokov 1994-2000 a ktoré priniesli niekoľko hitov ako napríklad „Básníci ticha“ alebo „Šílenství“. Jadro Fiktivního Šílenství tvoria: Dušan Vozáry ( sample, gitara), Eva Turnová (basa), Jitka Chorvátová (spev), Jan Vozáry (bicie). Novými posilami sú gitarista Ivan Manolov a na klapky Petr Kučera. Repertoár tvorí spolu 12 skladieb z oboch projektov a celý koncert tak pripomína talent a nesmrtelný Hlavsov odkaz.
Hudobný program doplnia: Peter Markovski – Gramcovačka Sound System , Bohdan Mezei– folk, DJ Mishek Stanica Žilina, kapela pre veľké aj malé deti Maya Gal Hanna.
Súčasťou festivalu budú divadelné predstavenia pre deti aj dospelých, diskusie na vážne témy pod taktovkou občianskej aktivistky Csilly Droppovej, vedomostný kvíz so Slavom Hlásnym, v kreatívnej uličke sa vám predstaví umelecká sekcia NKP Bombury sochára Juraja Muchu a výtvarníčky Lucie Lakovej, pre vaše ratolesti budú pripravené večerníčky z festivalu Fest Anča a kreatívny workshop z ktorého si odnesú okrem inšpirácie aj svoje originálne dielka. Lokalita festivalu ponúka množstvo rekreačných a športových aktivít na suchu či na vode a aktuálna je aj možnosť vydať sa po historicky a architektonicky zaujímavých zákutiach Banskej Štiavnice so školeným inštruktorom.
Okrem hudobnej produkcie festival ponúkne aj bohatý sprievodný program. Na Záhrada stage budú počas dňa prebiehať rôzne diskusie a prednášky:
FFF – Fridays for Future – Horúca téma zajtrajška
Diskusia – Ľudskoprávna téma – Migranti a utečenci alias Fakty o migrácii (organizátorom je Human Fórum v spolupráci s Migračným úradom MV SR). Diskutovať budú riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra SR, Ján Orlovský, riaditeľka odboru migrácie a integrácie Migračného úradu MV SR, Petra Achbergerová, prezident Slovenskej humanitnej rady, Peter Devínsky, riaditeľka občianskeho združenia Mareena, Michaela Pobudová
Diskusia – Antikorupčná téma – Ako veľmi sa nám podarilo poraziť korupciu? Diskutovať budú Xénia Makarová ( nadácia Zastavme korupciu), Michal Vašečka (renomovaný sociológ), Pavla Holcová (investigatívna novinárka).
Diskusia – Kultúrna téma: (Prečo) sú kultúra a umenie na chvoste? Sieť kultúrnych centier a organizácií Anténa. Moderuje Laco Oravec a diskutovať budú Zuzana Majlingová – historička umenia a Rastislava Marko – manažér v regionálnej kultúre.
Divadlá: Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno (rozprávka Muška Svetluška), Divadlo ZkuFraVon (Stvorenie sveta)
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner festivalu. Partnerom festivalu je SOZA, Sociálny a kultúrny fond SOZA, Hudobný fond a Lunter.
Svoje pódium pod Štiavnickými vrchmi postaví Centrum nezávislej kultúry Záhrada z Banskej Bystrice.
Zdroj: TS – Saša Pastorková – správu doplnila redakcia mojakultura.sk