Tina Turner, legendárna americká speváčka, ktorá bola označovaná ako kráľovná rokenrolu, zomrela vo veku 83 rokov, oznámil jej manažér.


Tina Turner, vlastným menom Annie Mae Bullock, bola švajčiarska speváčka amerického pôvodu, jedna z najpopulárnejších hudobných hviezd 80. rokov 20. storočia s charakteristickou farbou hlasu.


Tina Turner – hudobná legenda, jedna z najpopulárnejších hudobných hviezd 80. rokov 20. storočia s charakteristickou farbou hlasu, ktorá vydala najväčšie hity s manželom Ike Turnerom v 60. a 70. rokoch. Následne prežila hrozné manželstvo, aby triumfovala ako dospelá žena na vrchole rebríčka s hitom What’s Love Got to Do With It.


Ako oznámil speváčkin manažér, zomrela v utorok (23.5.2023) po dlhej chorobe vo svojom dome v Küsnachte pri švajčiarskom Zürichu. Pred desiatimi rokmi sa Tina Turner stala švajčiarskou občiankou.


12-násobná držiteľka ceny Grammy sa narodila ako Anna Mae Bullock 26. novembra 1939 v meste Nutbush v štáte Tennessee. Zvečnila aj svoje rodné miesto v piesni s autobiografickými črtami – Nutbush City Limits. Začiatkom päťdesiatych rokov sa presťahovali do St. Louis, kde Tina začala spievať v miestnych kluboch. V osemnástich rokoch nastúpila ako speváčka do kapely Kings of Rhythm Ikea Turnera. V tejto formácii sa čoskoro stala sólovou speváčkou a zároveň manželkou gitaristu Ikea. V roku 1960 sa ich pieseň A Fool In Love dostala do hitparád, odvtedy koncertovali v Amerike pod názvom Ike and Tina Turner Review, neskôr aj vo svete.

Ike a Tina. Rok 1971

Ich osobný vzťah sa však stále viac zhoršoval, Ike, ktorý bol závislý od drog Tinu podvádzal a bil, Na pódiu sa ukazovala len v slnečných okuliaroch a plná liekov proti bolesti. Kým neodišla od svojho manžela a neprezradila, čo sa skrýva za ich vzťahom, celé roky spoločne koncertovali. Bola to však skôr nutnosť, pretože Ike mal neustále hlboko do vrecka a na koncertoch trval. Tina dokonca spievala aj so zápalom priedušiek, zápalom pľúc a dokonca aj keď kolabovala. Celé tie roky bola nešťastná najmä kvôli manželovi. Dokázalo ho „vyprovokovať“ čokoľvek. Raz jej polial tvár horúcou kávou, škrtil ju alebo ju bil, až mala opuchnuté oči, a potom ju znásilnil. Pred vystúpením jej zlomil čeľusť a Tina išla na pódium so zakrvavenými ústami.

Pohár sa definitívne prelial v roku 1976: ako priznala speváčka, opustila svojho manžela počas turné. Bolo to po bitke na pódiu, vo vrecku mala 36 centov a kartu na benzín. Odvtedy už nikdy nehovorila s Ike Turnerom, ktorý zomrel na predávkovanie drogami v roku 2007. Neobjavili sa spolu ani na jednom pódiu, keď ich v roku 1991 spolu uviedli medzi nesmrteľné rockové hviezdy, keďže Ike bol vo väzení za prechovávanie drog. Nahradil ho Phil Spector, producent ich albumu River Deep, Mountain High.

Živila sa upratovaním a žila zo sociálnych dávok, aby uživila svoje deti. Hudobná mašinéria ju odpísala, ale v roku 1984 bol svet svedkom jedného z najväčších combackov rockovej hudby. Z piateho sólového albumu 45-ročnej Tiny Private Dancer (titulnú pieseň pre ňu napísal Mark Knopfler) sa predalo 12 miliónov kópií, získal štyri ceny Grammy a jej pieseň What’s Love Got to Do It sa stala číslom jeden v amerických hitparádach.

Pamätáme si ju ako mimoriadne energickú speváčku s bohatými, rozpustenými vlasmi. Zrazu opäť koncertovala v preplnených arénach, no teraz užpo celom svete, z jej albumov sa predávali milióny kópií a v roku 1988 opäť dostala cenu Grammy.

Máloktorej hviezde sa podarilo absolvovať takú dlhú cestu, prežila si v živote veľa zlého, no nabrala druhý dych. Po období dvadsaťročného vzťahu s Ike Turnerom, počas ktorého bola fyzicky týraná, emocionálne zničená a finančne zničená, sa vrátila v plnej sile. Stala sa ozajstnou hviezdou v štyridsiatke, keď väčšina už jej rovesníkov bola na ústupe. Tina Turner žiarila čoraz viac.

Jednak bola výnimočná zjavom, no najmä mocným altovým hlasom, ktorý mal nezameniteľnú farbu. Medzi ďalšie jej charakteristické črty patrili široký úsmev, svalnaté nohy, ktoré rada ukazovala v minišatoch či typické parochne.

Úspech v hudobnom priemysle jej priniesli aj filmové úlohy, počnúc filmom Tommy z roku 1975. Neskôr sa objavila ako partnerka Mela Gibsona vo filme Mad Max 3 – Beyond the Hall of Truth, ktorého ústredná pieseň We Don’t Need Another Hero sa stala okamžite hitom a diváci ju mohli vidieť aj vo filme The Last Action Hero. Spievala titulnú pieseň Golden Eye z filmu James Bond.

Bol o nej nakrútený aj film, no ten si nepozrela so slovami: ani týmto spôsobom nechcem zažiť to utrpenie, ktoré mi manžel spôsobil… Od deväťdesiatych rokov vystupovala zriedkavejšie, jej posledné veľké turné sa začalo na výročie polstoročia jej speváckej kariéry a stalo sa najziskovejším koncertným turné roku 2009.

Tina S Ericom Claptonom

V sedemdesiatich troch pózovala pre titulku magazínu Vogue a v tom istom roku sa rozhodla opäť vydať. Vydala sa za oveľa mladšieho nemeckého producenta, s ktorým žila dvadsať rokov

Získala dvanásť cien Grammy, v roku 1991 bola uvedená do Rokenrolovej siene slávy spolu s Ikeom. V roku 2005 ju George W. Bush poctil Kennedyho cenou v Bielom dome. V roku 2021 bol o nej natočený broadwayský muzikál a následne dokument HBO, ktorý bol aj jej verejnou rozlúčkou.

Časopis Rolling Stone ju zaradil medzi 100 najlepších spevákov všetkých čias.

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

Foto: Wikipedia

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno