Zomrela Marie Poledňáková, kráľovná romantických komédií

Vo veku 81 rokov v utorok (8.11.2022) zomrela úspešná česká režisérka Marie Poledňáková. Jej film S tebou mě baví svět zvolili v ankete diváci za českú komédiu storočia.

V zastúpení rodiny režisérky smutnú správu pre server iDnes.cz potvrdil Jan Bradáč zo spoločnosti Falcon. „S hlbokou ľútosťou vám oznamujem, že dnes 8. novembra 2022 v dopoludňajších hodinách zomrela vo veku 81 rokov pani Marie Poledňáková. Odišla v pokoji, uprostred rodinného kruhu,“ povedal médiám.


Marie Poledňáková sa narodila v Strakoniciach v roku 1941, jej otec bol profesorom na univerzite a takmer celá rodina musela emigrovať. V mladosti Poledňáková pracovala ako robotníčka v továrni. Po absolvovaní strednej školy išla študovať do Prahy na Akademii muzických umění. V roku 1970 absolvovala magisterské štúdium. Jej televíznym debutom bola životopisná dráma Otevřený kruh, ktorá mala premiéru v roku 1973. V rokoch 1983 až 1989 bola režisérkou vo Filmovom štúdiu na Barrandove. Od roku 1994 pôsobila vo vydavateľstve Studio Premiéra, ktorého bola aj spolumajiteľkou.


Poledňáková je autorkou mnohých televíznych filmov, nakrúcala najmä rodinné komédie, s ktorými mala obrovské divácke úspechy. Medzi najúspešnejšie patrí komédia storočia – S tebou mě baví svět (1982), Jak dostat tatínka do polepšovny a Jak vytrhnout velrybě stoličku a mnoho ďalších. Práve tieto filmy preslávili detského herca Tomáša Holého.

V 90. rokoch bola pri vzniku televízie Premiéra, z ktorej sa neskôr stala Prima, no po rokoch sa opäť vrátila k nakrúcaniu komédií. Z novšej tvorby sú známe snímky ako Jak se krotí krokodýli či Líbáš jako Bůh či Líbáš jako ďábel, ktorý mal premiéru v roku 2012.


 

Spracovala: Zuzana Vachová, zdroj: iDnes.cz

Zdroj foto: Petr Novák, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno