Vo veku 96 rokov zomrel v pondelok skladateľ a hudobník, legendárny Pavol Zelenay.

Pavol Zelenay bol slovenský hudobný skladateľ, aranžér, hudobník, redaktor, publicista, editor, hudobný dramaturg, muzikológ, dokumentarista, organizátor hudobného života a propagátor slovenskej populárnej piesne.


Bol spoluzakladateľ tanečného orchestra vysokoškolákov Kolektív 50, spolupracoval s Orchestrom Jána Siváčka a Dixielandom Siloša Pohanku, počas štúdia bol členom viacerých študentských kapiel. Spolu s Jánom Siváčkom založili Medzinárodný festival tanečnej piesne Bratislavská lýra.


Skladal tanečné, populárne piesne. V roku 1952 vyšla prvá gramoplatňa s jeho skladbou Poď so mnou tancovať. V roku 1967 až do dôchodku pracoval v Československom rozhlase na poste vedúceho redakcie zábavnej, neskôr populárnej hudby. Bol producentom prvého rockového albumu Zvoňte, zvonky skupiny Prúdy. V roku 2008 vyšla jeho autorská kompilácia Najkrajšie piesne Pavla Zelenaya i Antológia slovenskej populárnej hudby, ktorú zostavil. V decembri 2016 vydal notový album pod názvom 100 slovenských evergreenov.


Veľkú cenu SOZA si prevzal Vladimír Bokes

V roku 2007 bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii hudba. O rok neskôr ho uviedli do Siene slávy slovenskej populárnej hudby a z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča si 1. septembra 2008 prevzal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry. V júni 2018 dostal Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky za celoživotné pôsobenie v oblasti tanečnej a populárnej hudby aj jej dokumentovanie. Hudobný fond mu v septembri 2018 udelil Cenu Gejzu Dusíka za celoživotnú významnú skladateľskú a publicistickú činnosť. V roku 2019 sa objavil na slávnostnom galavečere odovzdávania cien SOZA. Aj v posledných rokoch sa aktívne podieľal na popularizácii hudby a tvorbe aranžmánov.


Račanka Jolana Fogašová hostila muzikantov a priateľov, aby hudbou pomohli

V roku 2022 sa zúčastnil aj benefičného koncertu opernej divy Jolany Fogašovej, kde zaznela jeho pieseň (spoluautor Tomáš Janovic).

Česť jeho pamiatke!

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

Foto: SOZA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno