Slovensko zasiahla smutná správa o úmrtí obľúbeného herca a hudobníka Daniela Heribana.

O úmrtí informoval portál noviny.sk. 43-ročný herec a hudobník mal podľa informácií TV JOJ zomrieť v stredu 24.5.2023 vo svojom dome vo Svätom Juri na následky zdravotných komplikácií, pomôcť mu už nedokázali ani privolaní záchranári.


Dano Heriban sa narodil 25. marca 1980 v Trnave. Po absolvovaní štúdia na Divadelnej fakulte VŠMU (2004) dostal v roku 2007 angažmán v SKD Martin. Členom ansámblu martinského divadla sa stal 1. júna 2007. Jeho labuťou inscenáciou na tejto scéne však bola groteska Les.


Od roku 2014 sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla. Medzi jeho prvé úlohy na našej prvej scéne patrili bol v prípade prvých dvoch titulov ním naštudovaných v prospech prvej scény, menovite Pán Mimo a Ako sa Lomidrevo stal kráľom.


Spolupracoval s divadlami Aréna, Radošinským naivným divadlom, Divadlom GUnaGu, Divadlom a.ha., s Novou scénou, Mestským divadlom Žilina, Divadlom Ticho a spol. a BDNR Banská Bystrica. Účinkoval taktiež v mnohých filmoch a seriáloch.


Dano Heriban bol kreatívny človek, okrem herectva ho napĺňala aj hudba. Tá ho dokonca zaujala skôr ako herectvo, už ako dieťa hral na akordeóne, hudba mu doslova učarovala a v mladosti ju dokonca pred herectvom preferoval. Je absolventom Konzervatória (odbor akordeón). Niekoľkokrát sa predstavil v trnavskej Improlige, a na základe tohto účinkovania sa zrodila myšlienka viac načrieť do hereckej branže.

Bol tvorcom filmovej, divadelnej a detskej hudby. V roku 2018 sa rozhodol vstúpiť i do sveta detských pesničiek, vydal svoj tretí sólový album Čosi úsmevné. 12 pesničiek na albume pripravoval viac ako rok spoločne so svojou kapelou: Filip Hittrich (basgitara, programming), Jakub Hittrich a hosťami: Janou Kirschner, Igorom Ajdži Saboom a Zuzanou Mikulcovou. Autorsky sa podieľal na hudbe k projektom Príbeh ulice, Závisláci, Ginsberg v Bratislave, k filmu Čerešňový chlapec a ďalším.

 

Filmoví fanúšikovia ho poznajú aj z veľkého plátna: mohli sme ho vidieť v celovečerných filmoch Sviňa (2020), Únos (2017), ale aj v televíznych seriáloch, napríklad Mesto tieňov. V roku 2022 si v historickej dráme Muž, ktorý stál v ceste (réžia Peter Nikolaev), zahral Alexandra Dubčeka.

Dubček a Husák: Dano Heriban a Adrian Jastraban.

Heriban je trojnásobným držiteľom divadelných ocenení Dosky – dvakrát za svoj javiskový prednes (2012 – 2013), raz na poli scénickej hudby (2013). V roku 2015 získal aj cenu OTO.

 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk

Titulná foto: Wikipedia

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno