RTVS prijala s hlbokým zármutkom správu o úmrtí bývalého dlhoročného člena Rozhlasového hereckého súboru v Bratislave Jána Valentíka, ktorý zomrel v nedeľu 12. mája vo veku 78 rokov. Známy bol aj ako spevák ľudových piesní a moderátor. Jeho výraznú osobnosť si RTVS pripomenie vo svojom rozhlasovom vysielaní.


Ján Valentík sa narodil 22. augusta 1940 v Tisovci. Absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave a pôsobil v Divadle Slovenského národného povstania v Martine a vo Vojenskom umeleckom súbore v Bratislave. V roku 1975 nastúpil do Rozhlasového hereckého súboru vtedajšieho Československého rozhlasu v Bratislave, kde pôsobil až do roku 2003. Jeho umeleckú tvorbu ovplyvnili významné divadelné osobnosti, akými boli pedagóg hereckej tvorby Janko Borodáč a pedagóg javiskovej reči a umeleckého prednesu Viliam Záborský. Vďaka svojmu krásnemu hlasu a ľubozvučnej slovenčine bol tiež vyhľadávaným interpretom poézie. Diváci a rozhlasoví poslucháči si ho pamätajú z mnohých verejných vystúpení s umeleckým prednesom poézie a prózy a ako konferenciera koncertných programov. Počas svojej dlhoročnej hereckej umeleckej tvorby stvárnil množstvo dramatických postáv v rozhlasových hrách pre dospelých, ale tiež pre deti a mládež.


Janko Valentík bol jedným z pilierov slovenskej kultúry a aj keď postavou drobný, významom a prácou veľký. Na jeho hlase vyrastali celé generácie poslucháčov a cez jeho hlas spoznávali Slovensko, jeho históriu, krásy a ľudské príbehy. V jeho rozhlasových, ale i televíznych kreáciách navždy zostane v srdciach poslucháčov a divákov,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
Posledná rozlúčka s Jánom Valentíkom bude v utorok 14. mája o 14:00 v jeho rodnom Tisovci.
Rádio Regina Západ odvysiela v utorok 14. mája o 13:12 archívny rozhovor, v ktorom bude Ján Valentík spomínať na to, ako sa dostal k recitácii, rozhlasovému mikrofónu a k práci v hereckom rozhlasovom súbore. V Nedeľných rýmoch si poslucháči môžu pripomenúť jeho recitačné umenie, a to v nedeľu 19. mája o 7:18 ako interpreta veršov Milana Ferka. V piatok popoludní odvysiela Rádio Regina okrem iného zostrih rozhovoru z relácie Rádiovíkend z roku 1988 s ukážkami spevu tohto rozhlasového herca.


Zdroj text a foto: RTVS


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno