Po viac ako 4-mesačnej odmlke sa 10.5. otvorili brány Slovenského národného divadla aj pre živé publikum. Opernú monodrámu Denník Anny Frankovej si nenechala ujsť ani ministerka kultúry SR Natália Milanová.

„Veľmi sa teším, že Slovenské národné divadlo otvára dnes po dlhej dobe svoje brány. Dnes som preto prišla na opernú monodrámu Denník Anny Frankovej ako pocta obetiam 2. svetovej vojny. Pandémia ťažko zasiahla kultúru. Preto treba podporiť naše divadlá, galérie či múzeá, aby sa vrátili do pôvodného stavu a prinášali nám naďalej radosť. Ja sa už neviem dočkať,“  uviedla ministerka Milanová na sociálnej sieti.


Koncom januára 2020 uplynulo 75 rokov od oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz. Tragické príbehy druhej svetovej vojny a holokaustu inšpirovali vznik mnohých diel. Jedným z nich je aj monodráma Denník Anny Frankovej, vrcholný opus Grigorija Frida, významného ruského skladateľa a maliara židovského pôvodu.


Mono-opera je založená na vybraných pasážach z denníka Anny Frankovej. V skrátenej podobe rozpráva príbeh jej osudu počnúc jej narodeninami 12. 6. 1942 cez príhody v škole, predvolanie na gestapo, hľadanie úkrytu, dennodenné stretávanie sa s ďalšími ukrytými ľuďmi, prvú lásku až po raziu gestapa a odvlečenie Anny do koncentračného tábora. Premiéra opery Denník Anny Frankovej sa uskutočnila 28. 11. 2020.


Denník Anny Frankovej: nečakaná krása dodekafónie

 

Aj keď Slovenské národné divadlo otvorilo svoje brány za prísnych hygienických podmienok a obmedzení v rámci kultúrneho semaforu, svoje predstavenia bude aj naďalej prezentovať i vo virtuálnom svete prostredníctvom portálu navstevnik.online. Kompletný rozpis predstavení SND nájdete na ich webovej stránke.


Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Facebook Natália Milanová – ministerka kultúry, archív SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno