Provokatívny a veľmi aktuálny film scenáristu a režiséra Jorgeho Cuchího je o skúmaní konsenzu a hľadaní pravdy v prípadoch sexuálneho zneužívania, pričom prináša šokujúci pohľad na to, ako sa spravodlivosť presadzuje tvárou v tvár sociálnym médiám.

Mexická dráma so strhujúcim thrillerovým tempom sa predstavila svetovému publiku na medzinárodnom filmovom festivale Tallinn Black Nights 2023. Slovenskí diváci si ju mohli pozrieť v predpremiére minulý týždeň na jubilejnom 30. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Art Film Košice (21. – 28. jún 2024), kde bojovala o Modrého anjela v rámci Medzinárodnej súťaže hraných filmov. Budúci štvrtok 11. júla vstupuje film ZLÝ HEREC do celoslovenskej distribúcie.


Záber z filmu Zlý herec

Hľadanie pravdy

Nádejní mexickí herci Sandra Navarro (Fiona Palmo) a Daniel Zavala (Alfonso Dosal) spolu účinkujú v novom filme prestížneho režiséra. Ich vzájomná chémia skvele funguje a z ich priateľského dialógu počas príprav v maskérni sa zdá, že sú na rovnakej vlne pre nadchádzajúcu intímnu scénu, ktorá ich čaká  – dokonca vtipkujú o tom, či ju natočia „naostro“. Scéna sa natáča a režisér si zrazu všimne jemnú zmenu v Sandrinom výraze. Až keď štáb odíde z pľacu, Sandra obviní Daniela zo znásilnenia a vyvolá nevyhnutnú a ostrú konfrontáciu. Daniel je rozzúrený a tvrdí, že je nevinný, zatiaľ čo producenti filmu sa snažia zmierniť následky a zabrániť tomu, aby sa z incidentu stal škandál.


A prečo si nekričala?

Sandra následne dostáva od štábu a zo strany blízkych, ktorým sa zdôverí, otázky rôzneho charakteru. No jedna z nich sa opakuje najčastejšie: „A prečo si nekričala?“. Nikoho akoby nezaujímalo, čo sa reálne stalo, ale skôr to, čo Sandra v danej chvíli neurobila správne. Na druhej strane sledujeme filmový štáb, ktorý sa snaží zachrániť produkciu filmu a celú záležitosť ututlať. Režisér udržuje diváka v neistote a necháva ho, aby si vytvoril vlastný úsudok. Bola Sandra skutočne znásilnená alebo sa Daniel stal iba jej obeťou? Závidela mu jeho herecké úspechy? Kto z nich je lepší herec a iba to celé na nás hrá?


Kontroverzná scéna z filmu Posledné tango v Paríži ako inšpirácia

Režiséra Jorgeho Cuchího pri natáčaní filmu inšpirovali vyjadrenia herečky Marie Schneiderovej ku kontroverznej scéne, ktorej okolnosti po rokoch vyplávali na povrch a neslávne pripomenuli erotikou nabitý film Posledné tango v Paríži. Na verejnosť prenikla informácia, že známa scéna znásilnenia pôvodne nebola v scenári a devätnásťročnú herečku na ňu nikto vopred neupozornil. Pre Mariu to bol šok a neskôr čelila problémom so závislosťou na drogách a taktiež sa pokúsila o samovraždu. „Nechcel som, aby reagovala ako herečka, potreboval som, aby reagovala ako dievča. Nepotreboval som, aby hrala poníženie a zúrivosť, chcel som, aby poníženie naozaj cítila,“ vyjadril sa k incidentu režisér Bernardo Bertolucci. 


Zlý herec prichádza do kín a jeho aktuálne témy nemožno ignorovať.

 

Zdroj: TS Simona Sopiaková, PR manažérka spoločnosti Film Europe

Zdroj foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno