Transmediálny projekt Spýtaj sa vašich 93 si budete môcť pozrieť na Dvojke o 20:10.

Trans-mediálny projekt Spýtaj sa vašich sa vracia. Tentokrát ako živý pamätník k udalostiam 1. januára 1993 – vzniku Slovenskej republiky. Formou dokumentárneho filmu projekt Spýtaj sa Vašich opäť vytrháva historické udalosti z učebníc dejepisu. Otvára diskusiu o tom, ako vznik samostatnej Slovenskej republiky ovplyvnil našu spoločnosť za posledných 20 rokov a snaží sa podnietiť medzigeneračný dialóg tak potrebný k tomu, aby spomienka na realitu vzniku Slovenskej republiky ostala čo najdlhšie živá. Aby sme ľahkovážne nepodliehali spomienkovému optimizmu a boli schopní doceniť, dnes už samozrejmé.


Seriál Spýtaj sa Vašich je projektom, ktorý chce zachovať pocit a vnímanie doby obyčajnými ľuďmi tak, ako ich prežili cez filmovú prerozprávanú históriu. Hlavným koprodukčným partnerom tretieho dielu, zameraného na rozpad Československa je RTVS.


Film nadväzuje na úspešné diely Spýtaj sa Vašich 68 a Spýtaj sa Vašich 89. Námetom je rovnaký́ koncept: ilustrovaný, emotívne ladený pamätník a záznam výpovedí “oral history”, spomienok obyčajných ľudí na významný dátum v našich novodobých dejinách, tentokrát 1. január 1993, na vznik samostatného Slovenska a rozdelenie Československa. 1.januára 2023 uplynie 20. výročie samostatného státu SR, preto sme túto tému zareflektovali sviežim, súčasným pohľadom našej generácie. 

Československo – Česko = Slovensko


Alebo prečo je rozpad Československa dôležitý?

Československo a jeho socialistickú minulosť považujeme za súčasť mentálnej výbavy našej krajiny. Udalosti po Novembri 1989 sú stále živými a aj dnes potrebujú spoločenskú reflexiu. Zámerom projektu je vytrhnúť tieto zásadné udalosti z učebníc dejepisu a zasadiť ich do kontextu histórie rodín, ľudských osudov a ich skúseností, ktoré našu krajinu formujú dodnes.

Slovensko je mladý štát, ktorý je stále v procese hľadania svojej identity. Po rozdelení republiky sa na hojdačke dejín sa po desaťročiach a storočiach nedostatku autonómie Slovensko vyhupol na svetlo sveta hrubozrnný nacionalizmus 90-tych rokov, ktorý sa nepodarilo úplne spracovať doteraz. Čelili a čelíme rôznym formám korupcie a problémov v politike mladej demokracie. Ako dôsledok, množstvo ľudí práve so schopnosťami zveľaďovať naše spoločenstvo odchádza do zahraničia za lepšími možnosťami. Na druhej strane sa síce pomaly, ale predsa len sa vytvára aj priestor pre vlastnú modernú identitu, kultúru a snáď aj právny štát hodný dôvery svojich občanov.

Kritériom selekcie príbehov bežných ľudí bola ich relevancia k téme rozpadu Československa, vývoja samostatnej Slovenskej republiky a aj spojenia našich štátov znova v rámci Európskej únie. 

Viac info o projekte:

Web: www.spytajsavasich.sk

FB: https://www.facebook.com/spytajsavasich/

Instagram: @spytajsavasich

 

Zdroj: TS  Eva Pavlovičová

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno