V poradí už dvadsiata Noc  architektúry a dizajnu sa uskutoční vo štvrtok, 16. februára 2023 v priestoroch Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave, na Námestí slobody č. 19. Témou hlavnej prednášky bude rekonštrukcia SNG a príprava jej nových stálych expozícií.

Táto multižánrová platforma poskytuje verejnosti už tradične náhľad do diania na najväčšej  fakulte poskytujúcej vzdelanie v odboroch architektúra a dizajn na Slovensku. Počas Noci sa celá budova FAD STU mení na krajinu plnú vystavených ateliérových prác študentov s cieľom ukázať odbornej, ale aj širokej verejnosti výsledky tvorby rozsiahleho spektra projektov vytvorených na pôde fakulty za posledný semester. 


Organizátori podujatia – Fakulta architektúry a dizajnu STU, združenie Archtung a Študentská platforma FAD –  ponúkajú návštevníkom aj celý rad atraktívnych sprievodných podujatí.


Zimné vydanie tohto obľúbeného a vysoko navštevovaného podujatia odštartuje vyhlasovanie výsledkov Ceny dekana FAD STU za najlepšie študentské práce za akademický rok 2021/2022. Výstavu ocenených prác si môžu návštevníci následne pozrieť v miestnosti č. 6. na prízemí budovy.   V rámci programu sa uskutoční aj vyhlásenie 16. ročníka ceny ABF Slovakia BAKALÁR 2022, ktorá sa  udeľuje každoročne v celoštátnej súťaži za najlepšiu záverečnú bakalársku prácu s architektonickým zameraním.


Slovenská národná galéria. Foto: Matej Hakár

Hlavná prednáška podujatia bude venovaná nedávno dokončenej rekonštrukcii budovy Slovenskej národnej galérie a príprave jej nových stálych expozícií. Svoje skúsenosti a pohľady bude prezentovať jeden z jej hlavných architektov Pavol Paňák ako aj spoluautorka obnovy Mária Michalič Kusá. Zaujímavých hostí prinesú aj neformálne študentské diskusné formátyNa pozvanie mladých dizajnérov z Pechtle Mechtle prídu tvorcovia z dielne Ark-shelter, ktorá sa zameriava na modulárnu ekologickú architektúru. Architektonický formát Pajc ponúkne zas diskusiu o neziskových developerských projektoch Čiernych dier, ktoré sú dôležitou súčasťou portfólia tohto občianskeho združenia.  


Počas tradičného formátu 15-minútovky sa dozvieme viac o inšpiratívnych projektoch ako sú web Projektu Ikonyprezentačný pavilón  FAD STU pripravovaný v spolupráci s firmou YIT Slovakia, či nový architektonický magazín Koncept. Vybrané architektonické ateliéry budú hľadať svojich budúcich kolegov v rámci formátu Arch Speed Dating. Stredoškoláci sa môžu zúčastniť informačnej prednášky o možnostiach štúdia na FAD spojenej s komentovanou prehliadkou vystavených študentských prác pod názvom Tour de FAD.

Noc je pre architektov a dizajnérov už tradične nekonečná, preto sa po oficiálnom programe presunú na afterparty do nového klubu Šafko. Zahrajú rezidenti Noci – Emonoizboyz, Bobsan či Stame.

PROGRAM:

15:0016:00 / prednáška a prehliadka / Tour de FAD /miestnosť č. 119
Prezentácia štúdia na Fakulte architektúry a dizajnu STU pre stredoškolákov spojená s komentovanou prehliadkou  študentských prác vystavených v rámci celej budovy FAD.

16:00 – 17:00/ceremoniál / Cena dekana 2021/2022  / foyer
Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie Ceny dekana, ktorú vyhlasuje  FAD STU v Bratislave ako ocenenie najlepších ateliérových prác svojich študentov z oboch študijných programov. Tohtoročná komisia bola zostavená zo špičkových odborníkov z prostredia mimo FAD STU v Bratislave, ktorí posudzovali aj minuloročnú cenu CE ZA AR.

17:00 /Otvorenie Noci architektúry a dizajnu /foyer  

17:30 – 18:30/ ceremoniál/ ABF Slovakia BAKALÁR 2022 /miestnosť č. 6
Vyhlásenie 16. ročníka ceny, ktorá sa udeľuje každoročne v celoštátnej súťaži absolventom príslušných vysokých škôl na Slovensku za najlepšiu záverečnú bakalársku prácu v študijných odboroch Architektúra a urbanizmus, Architektonická tvorba, Pozemné stavby, Inžinierske konštrukcie a stavby, vrátane medziodborových akreditovaných študijných programov.

17:30 – 18:30 / diskusia /  Pechtle – Mechtle s Ark-shelter  /ad: kreatívne centrum
Architekti Martin a Viktor Mikovčákovci predstavia svoju dielňu Ark-shelter špecializujúcu sa na modulárne stavby pre rôzne využitie: od rekreačných prístreškov v lesoch, plávajúcich reštaurácií až po administratívne či komunitné centrá.

18:00 – 20:00 / Arch Speed Dating  / miestnosť č. 117
Študenti architektúry môžu v krátkych časových intervaloch absolvovať interview so vybranými bratislavskými ateliérmi (Gut Gut, Grau, Super, Labak, Gro, Gresling a Simplecode) a získať tak prácu či letnú prax. Ako bonus sa ho zúčastní aj organizácia Teach for Slovakia, ktorá ponúka intenzívny program osobnostného a profesionálneho rozvoja pre aktívnych ľudí.

18:00 – 19:00 / Prezentácia / Vertikálny ateliér BIG /miestnosť č. 428
Prezentácia spolupráce so známymi menami architektúry ako sú Bjarke Ingels Group,
Foster+Partners, MAKE Architects, Rogers Stirk, Harbour Partners, Allford Hall
Monaghan Morris, Woods & Bagot, Bogle Architects, Wilkinson Eyre, John
Robertson Architects, Denton Corker Marshall či Schmidt Hammer Lassen.

18:00 – 19:00 / prezentácia/ 15-minútovky  /Aula Emila Belluša 
Tradičný formát 15-minútoviek prinesie 3 zaujímavé prednášky z rôznych sfér architektonickej praxe. Ako prvý sa predstaví nový štvrťročník Koncept vedený dvojicou architektiek Kristínou Tomanovou a Tatianou Kuva, ktoré porozprávajú o vzniku samotnej idey časopisu, o tom čo prináša publikovanie odbornej tlače a následne priblížia, akou problematikou sa magazín KONCEPT bude zaoberať.

Mateusz Słowakiewicz a Paweł Ratajczyk nám predstavia svoju kreatívnu tvorbu a porozprávajú o návrhu úspešného webdizajnu pre IKONY. Stránka Ikony web-doc  je introm do známeho dokumentárneho cyklu Ikony, ktorý sa snaží originálnou formou priblížiť tému slovenskej moderny.  Web pripravený aj spolupráci s Luciou Mlynčekovou bol v roku 2022 nominovaný na Národnú cenu za dizajn v kategórii Digitál.

Posledná prezentácia priblíži výstupy študentského zadania, ktorého cieľom bolo a navrhnúť pavilón na prezentáciu aktivít FAD v okolí školy. Zadanie bolo realizované za podpory spoločnosti YIT Slovakia pod vedením profesorky Ľubice Vitkovej. Počas prezentácie bude zverejnený aj návrh určený na realizáciu.

18:30 – 19:30 / diskusia /pajc s Čiernymi dierami / ad: kreatívne centrum
Aktivity združenia Čierne diery pomáhajú financovať obnovy objektov ako je kaštieľ v Jelšave, banícky domov v Smolníckej Hute či dom železiarní v Betliari. Vďaka tomu sa toto združenie nepodieľa len na zvyšovania povedomia o zabudnutých miestach na Slovensku, ale priamo aj  na  záchrane pamiatok.

19:30 – 20:00 / súťaž / Respírium ÚKAIS
V spolupráci Bellušových ateliérov FAD STU s firmou Smart Light  predstavíme zadanie súťaže na návrh akustických prvkov do interiérov.

20:00 – 22:00 / Hlavná prednáška /Aula Emila Belluša
Jeden z hlavných architektov obnovenej Slovenskej národnej galérie Pavol Paňák  porozpráva o tom, aká bola spolupráca s autorom Premostenia SNG architektom Vladimírom Dedečkom, ako sa postavili ku viacerým prekážkam, čo museli obetovať a čo naopak získali v priebehu stavby. Spoluautorka rekonštrukcie SNG Mária Michalič Kusá a bude hovoriť o príprave stálych expozícií a o ostatných vplyvoch, ktoré spolu formujú zážitok návštevníka z expozície ale aj z celej budovy.

23:00 – 04:00 / Afterparty / Šafko
Emonoizboyz, Bobsan či Stame. Clash architektov za dj pultom.

 

Zdroj: TS Zuzana Uličianska PR a Kreatívne centrum FAD STU

 

 ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno