Litovský umelec Žilvinas Landzbergas vytvoril v bratislavskej Kunsthalle novú site specific priestorovú inštaláciu, využívajúc v nej lokálne a jeho domáce materiály. Inštalácia pozostáva z prírodných prvkov ako drevo, konáre a korene stromov, kusy nábytku, kamene a výstava potrvá do 1. septembra 2019.


V tvorbe Žilvinasa Landzbergasa sa významy materiálu, farby, svetla a mytológie spájajú v jeden nedeliteľný konceptuálny celok. Vo svojej práci autor využíva rozličné materiály, aby odkazy na sociálne kontexty a objekty – veci vytvorené z týchto materiálov – vytvárali sociálne portréty. Landzbergasove inštalácie transformujú priestory na situácie s vlastným časom a priestorom, kde sú prepojenia medzi rôznymi prvkami vytvorené podľa logiky rozprávania príbehov: lineárny príbeh je nahradený spojeniami prechodov a odkazmi, ktoré neposkytujú definitívne odpovede. Autor v nich spája vlastné skúsenosti do úvah a kritiky sociálnych a historických kontextov.


Landzbergas pracuje s baltickou mytológiou, s demiurgickými úvahami o pôvode sveta v kontexte súčasnej spotrebiteľskej kultúry, často s ekologickými presahmi. Uvažuje o dôsledkoch obdobia antropocénu na našu planétu a budúcnosť. A tak kombinuje lacné materiály na jedno použitie a syntetické farby, zariadenia bytov a predmety každodennej potreby s objektami nájdenými v prírode. Tie predstavujú v jeho práci tajomný moment mýtického myslenia. Metaforická logika severských báji a rozprávok spája jednotlivé prvky jeho inštalácií. Záhadná a dokonca aj niekedy nihilistická nálada Landzbergasovej práce je vždy sprevádzaná jemným humorom a iróniou. Nemenej dôležitá je v jeho tvorbe i kresba, prostredníctvom ktorej autor rozpráva svoje meta-naratívy.


Umelec interpretuje každodenné udalosti a esenciálnu samotu ľudí, osvetľuje krehkosť ľudskej existencie. Skutočný charakter života je v jeho tvorbe predstavený pomocou symbolov, alegórií a metafor baltskej mytológie. Jeho rozmerné inštalácie majú sofistikovaný a humanistický rozmer, spiritualita a kontemplácia sa v nich prelína s odkazmi na pobaltskú kultúrnu históriu.


Zdroj: Lýdia Pribišová – kurátorka výstavy
Foto: Kunsthalle Bratislava

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno