Združenie ooo uvádza autorskú novinku All You Can Eat o rozhodovaní a slobodnej vôli

Vizuál All You Can Eat, združenie ooo

Sme programovateľné biostroje. Sme kognitívne samostatné bytosti. Sme mnohobunkovce zmietané náhodou. Domnievame sa, že sa rozhodujeme sami za seba, ale občas sa radi spoľahneme na vesmírny hod kockou. Každý deň činíme tisícky volieb, no teritórium slobodnej vôle niekedy pripomína len slepú mapu, ktorou sa hýbeme na základe intuitície. Pochádza táto intuícia z výchovy a spoločenského kódexu, ktorými sme programovaní? Alebo je daná genetikou, inštinktom, faktormi prostredia či vyššou mocou? Ako si udržiavame rozhodovaciu autonómiu v preťažení možnosťami, ponukami a dátami, ktoré naše hlavy každý deň spracovávajú?

Premiéra All You Can Eat:
7. 6. 2024, Kultúrne centrum P*AKT, Bratislava
PREDPREDAJ TU!


Reprízy:
11. 6. 2024, Wave CNK, Prešov
12. 6. 2024, Bašta, Bardejov


Umelecký kolektív ooo uvádza nové predstavenie All You Can Eat zaoberajúce sa otázkami slobodnej vôle a rozhodovania. Autorskú audiovizuálnu esej Evy Vozárovej a Fera Királya pre dvoch performerov uvedie v premiére 7. júna v Kultúrnom centre P*AKT v Bratislave a v mimobratislavských reprízach 11. júna v prešovskom klube Wave a 12. júna v Bašte v Bardejove.


“V All You Can Eat skúmame priestor ľudského rozhodovania a slobodnej vôle – ako individuálneho, tak kolektívneho. Podľa výskumov urobí človek až 35-tisíc rozhodnutí denne. Mechanizmus vykonávania volieb, od tých dôležitých až po tie najbanálnejšie, ovplyvňuje životnú trasu jednotlivca aj spoločnosti, dizajnuje našu budúcnosť. Spôsob, akým tieto rozhodnutia robíme, si pritom interpretujeme každý po svojom a rozumieme mu do rozdielnych hĺbok. Motivácie, ktoré nám v rozhodovaní pomáhajú, si vykladáme v závislosti od faktorov, ako sú osobné presvedčenie, pohľady na usporiadanie sveta, historické skúsenosti, ovplyvniteľnosť externými faktormi, ale aj v závislosti od aktuálnej nálady či rozpoloženia. Čo všetko dokážeme pri tejto “rozhodovacej komputácii” zodpovedne spočítať?” vysvetľujú tému projektu tvorcovia.


Predstavenie pracujúce s textom, hudbou, videom a autorským AV softvérom vzniká v spolupráci dvojice Vozárová/Király a ďalších umelcov. Dramaturgické konzultácie poskytla režisérka a choreografka Petra Fornayová, na scéne a svetelnom dizajne spolupracoval scénograf Jan Ptačin.

All You Can Eat je prvým spoločným autorským predstavením dvojice. Zároveň je rozvinutím dlhodobého záujmu združenia ooo o aktuálne otázky dneška, ktoré Vozárová a Király spracovávali už vo svojich predošlých projektoch (Fonendoskop, 2023; Zvukové topografie, od 2022; JAMA od 2019) alebo v autorskom AV projekte Fera Királya 2^33 (2020) realizovanom v produkcii ooo.

Združenie ooo (Eva Vozárová, Fero Király) vzniklo na jar 2020 z potreby vytvorenia dedikovaného priestoru pre skúmanie sveta cez sound art, súčasnú hudbu a intermediálne umenie. Autorský a kurátorský záujem združenia sa sústreďuje na projekty, ktoré sa ponárajú do komplexných vzťahov medzi ľudskými a mimoľudskými bytosťami, zahŕňajúc oblasti akustickej ekológie, deep listening, environmentálnych a sociálnych tém a disciplíny ako antropológia, filozofia, matematika a ďalšie oblasti poznania. Združenie preferuje ohľaduplné umelecké zásahy. // www.zdruzenie.ooo

EVA VOZÁROVÁ, FERO KIRÁLY: ALL YOU CAN EAT
Audiovizuálna esej
Koncept, réžia, performancia, text, video: Eva Vozárová, Fero Király
Hudba: Fero Király
Dramaturgické konzultácie: Petra Fornayová
Scéna, svetlá: Eva Vozárová, Fero Király, Jan Ptačin
Produkcia: Združenie ooo
Foto a videodokumentácia: Šimon Lupták
Vizuál: Matej Lack

 

Zdroj: TS Eva Vozárová, ooo

Zdroj foto: ooo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno