Týmto krokom sa postavila na stranu bývalého generálneho riaditeľa Mateja Drličku. Herečka však odmietla svoju výpoveď v SND akokoľvek komentovať.

„Nebudem sa viac vyjadrovať, poskytla som vyhlásenie,“ reagovala na náš telefonát televízna a divadelná herečka Zdena Studenková, ktorú sme oslovili v súvislosti s jej výpoveďou v Slovenskom národnom divadle. Po 44 rokoch už viac nechce byť súčasťou SND a týmto gestom sa podľa médií postavila na stranu bývalého generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku, ktorý podal rezignáciu a ministerka kultúry SR Natália Milanová ju prijala.


„Áno, dala som výpoveď. Momentálne mi plynie výpovedná lehota,“ vyjadrila sa pre Nový Čas. „Moje angažmá v Činohre SND bolo vždy motivované úžasným súborom, zloženým z tých najlepších hercov. SND mi prinieslo veľa skvelých hereckých príležitostí. Mohla som byť súčasťou nádherných predstavení a spolupracovať s vynikajúcimi režisérmi i ďalšími špičkovými umelcami,“ povedala v stanovisku Studenková, aj preto sme jej chceli dať priestor, keďže mnohé inscenácie naša redakcia mala možnosť vidieť, na našom portále sme priniesli ich recenzie.


Herečka však s médiami komunikovať nechce: „Chcem sa vyhnúť ďalšej komunikácii s médiami, všetko som už povedala, určite to v najbližších dňoch vyjde v Novom Čase.“ Keď sme ju informovali, že spomínaný denník už informáciu publikoval, rovnako aj portál aktuality s odvolaním sa na bulvárny denník, reagovala len stručne: „No prosím. Nič viac nepoviem.“


Nedozvedeli sme sa preto, či naďalej bude účinkovať v predstaveniach, ktoré má v repertoári Činohra SND, prípadne, či bude naďalej s divadlom externe spolupracovať. Otázne je aj to, čo bude s pripravovanou hrou, kde mala účinkovať s Kamilou Magálovou a Milkou Vášáryovou… Herečka počas toho, keď sme sa jej túto otázku snažili položiť, zložila telefón.


Foto: Andrej Balco

V stanovisku ďalej Studenková uvádza, že počas pôsobenia Drličku cítila veľkú nádej v lepšiu budúcnosť v Slovenskom národnom divadle: Prijatie jeho rezignácie a ukončenie jeho pôsobenia v tejto pozícii, ako aj rozčarovanie z politického vplyvu na výkon tejto funkcie viedlo u mňa k silnej strate motivácie, ktorá je pre moju prácu kľúčová,“ uviedla vo svojom vyhlásení pre Nový Čas.

Výpoveď zo strany Studenkovej je gesto, ktorým sa postavila za Drličku, tak ako väčšina hercov Činohry SND. Verí, že Drlička sa bude znova uchádzať o miesto generálneho riaditeľa SND a všetko sa dá znova do poriadku: „Pretože tak mne, ako aj mnohým iným, ktorí kultúru milujú, na osude SND nesmierne záleží.“

Spracovala: Zuzana Vachová

Zdroj foto: SND

Životopis Zdeny Studenkovej z webovej stránky SND:

Zdena Studenková sa narodila v Bratislave. Vyštudovala odbor fotografia na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave a herectvo na VŠMU. V rokoch 1977 – 1978 bola členkou činohry Novej scény, od roku 1978 členkou činohry SND. Hrala i hrá v mnohých filmoch, televíznych inscenáciách a seriáloch. V roku 1995 jej vyšiel hudobný album Dotyky noci. Účinkovala aj v mnohých muzikáloch na Novej scéne, v Košiciach, v Nitre aj v Prahe, spolupracuje so Štúdiom L + S a s Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava. Je autorkou kníh Recepty so štipkou hereckého korenia (2004), Nové recepty so štipkou hereckého korenia (2006). V roku 2006 zároveň vyšla kniha Zdena Studenková, Ján Štrasser: Som herečka.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno