Symfonický orchester Slovenského rozhlasu uvedie v piatok 1. júla 2022 o 19:00 hod. záverečný, 10. abonentný koncert sezóny 2021/2022. Program zostavený z diel Gioacchina Rossiniho, Eugena Suchoňa a Nikolaja Rimského-Korsakova diriguje šéfdirigent SOSR Ondrej Lenárd. Sólistom večera bude slovenský organista Stanislav Šurin, ktorý rozozvučí organ, dominantu Veľkého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu.

Gioacchino Rossini už v mladom veku prerazil so svojou deviatou operou Tankréd. Práve tá ho z neho urobila popredného skladateľa svojej doby. Ako uvádza znalec jeho diel, Philip Gossett: „Žiadny skladateľ (v akomkoľvek žánri) v prvej polovici 19. storočia nedosiahol takú prestíž, bohatstvo, popularitu a umelecký vplyv ako Rossini.“ Ako väčšina Rossiniho skorších predohier, Predohra k opere Tankréd obsahuje hudbu plnú energie, elánu a plní zamýšľaný zámer: upútať a udržať pozornosť publika.


Šéfdirigent SOSR Ondrej Lenárd, zdroj foto: RTVS, Milan Krupčík

V druhej polovici 20. storočia začali do hudby prenikať nové umelecké vplyvy. Moderné kompozičné metódy vnímal citlivo aj národný umelec Eugen Suchoň. V diele Symfonická fantázia na BACH pre organ, sláčikové a bicie nástroje spojil nové postupy s úctou k majstrovi baroka – Johannovi Sebastianovi Bachovi. Necelá polhodina hudby ponúka širokú paletu zvukových možností jednotlivých nástrojov. Najviac ich poskytuje sólový organ s veľkým bohatstvom registrov, farieb i rôznorodého dynamizmu. 


Literárnou inšpiráciou pre Šeherezádu, symfonickú suitu, skladateľa Nikolaja Rimského-Korsakova je zbierka ľudových rozprávok z Egypta, Indie a Perzie, ktorá obsahuje príbehy staré 1000 rokov známe ako Tisíc a jedna noc. Skladateľ využil exotické príbehy rozprávania Šeherezády do originálneho, zvukovo pestrého 4-časťového diela, ktoré má potenciál preniesť poslucháča do „orientálneho“ sveta vzrušujúcou hudobnou cestou.

 

Koncert sa uskutoční vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a naživo vo vysielaní Rádia Devín. Bližšie informácie a vstupenky na https://sosr.rtvs.sk/.


 

Zdroj: informoval Richard Bednár, manažér umeleckých telies RTVS

Zdroj foto: Milan Krupčík/RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno