Zaswingujte si cez Vianoce!

Poznáte všetky tie gýčové vianočné songy, pre ktoré by ste najradšej vyhodili rádio von oknom? Pri CD Swingin´Christmas v podaní Fats Jazz Bandu vám takáto neurotická reakcia rozhodne nehrozí.


Swingový orchester pod vedením klaviristu, saxofonistu a skvelého aranžéra Ladislava Fančoviča už album aj pokrstil v legendárnom V-klube voňavým punčom. Nie však presladeným. Rovnako takúto sladkú príchuť nemajú ani songy, ktoré sa nachádzajú na Vianočnom CD kapely – sú ako vždy svieže, majú drive, zdvihnú vás zo stoličiek, doslova sršia energiou, nájdete medzi nimi aj prekrásne nostalgické piesne – čo je však najpodstatnejšie, vďaka aranžmánom Ladislava Fančoviča, ktorý ich precízne zapisuje do nôt priamo z nahrávok, sa ansámbel približuje k autenticite tradičného jazzu a swingu.


Album otvára veselá a energická Santa Clause is Coming to Town, ktorú poznáme vo vyše 200 rôznych interpretáciách, no Fats Jazz Band sa svojou interpretáciou nemodernizujú, blížia sa k pôvodnej verzii z roku 1934. Autori John Frederick Coots a Haven Gillespie napísali hit, ktorý doslova valcoval hitparády. Slovenský ansámbel swinguje, pravidelná pulzácia orchestra dodáva piesni ten správy drive, sólové party evokujú v poslucháčovi éru vrcholiaceho swingu a korunu krásy nasadila tejto hitovke speváčka Janka Dekánková. Jej vokál je presne taký, aký k tejto piesni „ladí“: dobre posadený, veselý, energický a vkusné vibráta len umocňujú štýlovú autentickosť skladby. Za mikrofónom speváčku strieda aj Matúš Uhliarik, ktorého šarmantný prejav pekne korešponduje so štýlovým obdobím swingu. Nemá síce až také bohaté dynamické spektrum, ako Janka Dekánková, ale v prípade ním interpretovaných piesní sa to ani nevyžaduje. Skôr je podstatné presné, pulzujúce frázovanie a v tom je Uhliarik majster, pretože je prirodzený. Spieva bez afektu, s orchestrom je dobre zladený ako intonačne tak aj celkovým soundom a estetikou.
Z obdobia, kedy zažíval swing svoj vrchol, nájdeme na CD aj ďalšie skladby – ako napríklad Let it Snow, Jingle Bells či White Christmas. História pesničky Let It Snow, ktorá vznikla v roku 1945, je viac, než zábavná. Keď si poslucháč uvedomí, že v nej v podstate ani raz nezaznie slovo Vianoce, napriek tomu je jednou z najpopulárnejších vianočných piesní, (text Sammy Cahn, hudba Jule Styne), môže v nej vidieť tak trošku aj záhadu. Tú možno rozlúsknuť nasledovne: Let it Snow vznikla v Kalifornii v období, keď bolo vonku až príliš horúcu a všetci si želali, aby sa vonku trošku schladilo. A sneh už akosi automaticky patrí k Vianociam, takže aj táto hitovka, ktorá postupne ovládla éter, sa zaradila medzi zimný repertoár spájajúci sa s najkrajšími sviatkami v roku. V podaní Fats Jazz Bandu pieseň štartuje dynamickým introm dychovej sekcie, ktoré elegantne zjemní téma v podaní kúzelnej Janky Dekánkovej. Jej prejav znie ako nežné pohladenie kombinované s úsmevom, ktorý je taký citeľný aj cez spev – a práve v tom je táto speváčka originálna. Dokáže uspôsobiť dynamiku, registre, vokálny prejav charakteru piesne.
A bol by hriech nepristaviť sa ani pri ďalšej, lahodiacej piesni White Christmas. Má v sebe príjemnú „staromódnosť“, ktorá presne sadne Matúšovi Uhliarikovi. Vie ju totiž absolútne precítiť a z jeho prejavu je zreteľná nostalgia. Táto výrazové poloha spevákovi nesmierne pristane. Hitovka Irvinga Berlina si ju doslova vyžaduje. V roku 1942 ju naspieval Bing Crosby a a odvtedy ju azda nikto neprekonal. Tempo, ktoré zvolil Crosby s orchestrom, je voľné, pomalé a niekedy sa poslucháč vďaka jeho prejavu priam potápa v splíne. Fats Jazz Band trošku tempo zrýchľujú, ale podstatu piesne nenarúšajú.


Ladislav Fančovič počas krstu albumu, foto: Rudolf Baranovič

Okrem týchto hitov, ktoré nepochybne pozná každý, Fats Jazz Band zaradil na album aj neznáme vianočné piesne – napokon, nebol by to tento orchester, keby na svoju platňu nepripravil nejaké prekvapenie pre poslucháčov. Medzi trinástimi pesničkami Vianočného albumu ansámblu sa vynímajú aj české piesne – Jen tiše padá sníh, ktorú pôvodne naspievala Jiřina Salačová v roku 1946 a skladba Jako loňský sníh, pôvodne nahranú Arnoštom Kafkom v roku 1941 s orchestrom Karla Vlacha.
Ak by vás aj cez vianočné sviatky dostala na kolená clivá nálada, čo Vianociam rozhodne nesvedčí, určite si pustite dvanástu pieseň albumu Swingin´Christmas – Frosty the Snowman. Kapela opustila na chvíľu čisto akustické nahrávanie bez použitia playbackov a vokálne trio nahrala zrýchlením magnetofónového pásu. Výsledkom je rozkošne vtipná, veselá verzia blízka tej, ktorú nahral Nat King Cole s vokálnym triom The Singing Pussycats. Rozprávková pieseň vás zavedie do sveta fantázie a zrýchlené pasáže – akokoľvek sa tomu budete brániť, vyčarujú úsmev na tvári.
Album je dotiahnutý do posledného detailu. Prináša aj hudobné a inštrumentálne inovácie, keďže kapela zachováva pôvodné aranžmány piesní, vyžadovalo si to pri nahrávaní piesní prizvať aj hosťujúcich muzikantov. A samozrejme, nechýbajú ani typické hudobné nástroje, ktoré sa s Vianocami spájajú – aké by to boli vianočné pesničky bez roľničiek, zvonkohry, čelesty či vibrafónu, ktoré svojou charakteristickou farebnosťou evokujú typickú veselú náladu potrebnú na dokreslenie zvukomalebnej atmosféry týchto piesní?
Toto CD by počas sviatkov, ktoré sme si z nepochopiteľných príčin zamenili za sviatky stresu, zbytočných hádok a testovania nervovej sústavy namiesto lásky, šťastia a pokoja, nemalo chýbať pod stromčekom žiadneho súdneho človeka. Aspoň takého, ktorý má vkus pre dobrú hudbu a nezabudol, o čom Vianoce skutočne majú byť.


Zuzana Vachová
Zdroj foto: Fats Jazz Band, Rudolf Baranovič

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno