O necelé tri mesiace, 27.-29. septembra 2019, sa v Bratislave začne štvrtý ročník festivalu World Music Festival Bratislava. Na viacerých miestach hlavného mesta Slovenska bude opäť znieť zaujímavá hudba z rôznych kútov sveta, ethnojazz aj slovenský folklór.


Aj tentoraz sľubujú organizátori výnimočné zážitky, ktoré prinesú interpreti z viacerých krajín. Je medzi nimi napríklad speváčka Aziza Brahim zo Západnej Sahary, sestry M. Lalitha a M. Nandini z Indie, ktoré virtuózne hrajú na husliach tradičnú karnatickú hudbu, legendárna skupina Canzoniere Grecanico Salentino, s modernou interpretáciou juhotalianskeho štýlu pizzica, oceňované arménsko-turecké duo Vardan Hovanissian & Emre Gültekin či úspešný argentínsky umelec Rumbo Tumba.


Slovenské skupiny a interpreti sa na World Music Festival v Bratislave predstavia v rámci showcaseových koncertov domácim fanúšikom aj zahraničným odborníkom. Medzi sprievodnými akciami vyniká krst nového dvojalbumu Pokošovcov zo Šumiaca.


Aftermovie z festivalu 2018:


Hudba nepozná hranice
Jedným z motívov a inšpirácií festivalu je dokázať, že hudba nepozná hranice a že ich môže vďaka svojmu univerzálnemu jazyku úspešne prekonávať. Príkladom toho je aj tvorba dvojice Vardan Hovanissian – Emre Gültekin. Vardan hrá na tradičný arménsky dychový nástroj duduk a turecký hráč Emre zas na strunové nástroje ako sú baglama a saz. Ich dva spoločné albumy vysoko bodovali v hudobných rebríčkoch. Rovnaké úspechy majú za sebou nahrávky speváčky Azizy Brahim, významnej predstaviteľky „púštneho blues“, ktorá sa narodila v utečeneckom tábore, keďže pochádza z územia, o ktoré sa doteraz vedú územné spory. V jej baladickej hudbe sa miesi smútok s nádejou, osobné výpovede o neslobodnom území, pričom všetky tieto emócie podčiarkuje jej osobitá farba hlasu. Vďaka hudbe, ktorú Aziza tvorí, dáva nádej ľuďom, že raz budú slobodní. Medzinárodnou hviezdou world music je i skupina Canzoniere Grecanico Salentino, ktorá bola časopisom Songlines vyhlásená za „Najlepšiu skupinu roka 2018“. V Taliansku síce nepoznajú folklór v tom zmysle ako je to trebárs u nás, no o to populárnejšie sú tance jednotlivých regiónov. Formácií, ktoré sa snažia zachovať túto tradíciu, je pomerne málo. Skupina Canzoniere Grecanico Salentino vznikla v roku 1975 a odvtedy sa snaží zachovať tradičný štýl juhotalianskeho regiónu – pizzica, ale ich repertoár má podstatne širší záber. SKúsení muzikanti radi interpretujú aj talianskeho reprezentanta minimal music, ktorý sa preslávil najmä filmovou hudbou, Ludovica Einaudiho.

Súčasťou festivalu sú aj ďalšie podujatia – medzinárodná odborná konferencia, workshopy, prednášky, afterpárty a ďalšie, určené odborníkom aj širšej verejnosti. World Music Festival získal minulý rok ocenenia Najlepší nový festival a Najlepší malý/stredný festival spomedzi 20 etnofestivalov na svete v ankete Transglobal World Music Chart. Vstupenky na festival sú k dispozícii v sieti Predpredaj.sk.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, partnermi festivalu sú Bratislavský Samosprávny Kraj, Národné Osvetové Centrum, Kultúrne zariadenia Petržalky, DK Zrkadlový háj, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Bratislava Tourist Board, Krajská Organizácia cestovného ruchu a ďalší.

TS: PR World Music Festival Bratislava, Vladimír Potančok – doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto a video:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno