ÚĽUV sa ako jediná štátna inštitúcia venuje zachovávaniu a rozvoju tradičného remesla a ľudovej umeleckej výroby na Slovensku. Tvár ÚĽUV-u bola od jeho počiatkov v roku 1945 formovaná výtvarníkmi inšpirujúcimi sa tradičnými remeslami a ľudovou umeleckou výrobou, ktorí v spolupráci so zručnými remeselníkmi posúvali tradičné tvary a vzory do podoby oslovujúcej súčasníkov.

S cieľom podnietiť tvorbu mladých odevných dizajnérov inšpirovanú tradičným remeslom, ktoré je súčasťou európskej kultúry, ÚĽUV v roku 2021 realizoval prvú etapu projektu Tradícia v dizajne, do ktorej sa zapojili – Marcel Holubec W., Martin Hrča, Mišena Juhász, Ľubica Poncik a Henrieta Tholt.


Každý vytvoril svojim originálnym rukopisom odevy a odevné doplnky, ktorými sa prihlásil k tradičným materiálom alebo motívom. Je z nich citeľný návrat k prírode a udržateľnosti, ktoré sú trendom aj v súčasnej svetovej módnej tvorbe. Okrem tradičných textilných techník a materiálov oslovila dizajnérov aj tradičná architektúra – štruktúra šindľov, habánska majolika či diela významných osobností slovenskej kultúry.


V oblasti ich odevnej tvorby sa spája niekoľko starých remesiel ako krajčírstvo, tkáčstvo, výšivkárstvo, čipkárstvo, gubárstvo, halenárstvo, klobučníctvo, kožušníctvo, modrotlačiarstvo, pletenie na krosienkach, na forme či ihlicami alebo háčkovanie.


Výstupom prvej etapy projektu je ucelená kolekcia autorských modelov piatich dizajnérov inšpirovaných tradičným remeslom a jej prezentácia v podobe webovej stránky Tradition in design – Tradícia v dizajne a mobilnej výstavy Tradícia v dizajne – súčasný odev so všitou tradíciou.


Názov výstavy: Tradícia v dizajne – súčasný odev so všitou tradíciou Miesto: Galéria G18, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne
Trvanie výstavy: 3. 8. 2022 – 12. 9. 2022
Finisáž výstavy: 12. 9. 2022 o 15:00 hod.
Otváracia doba: pondelok až štvrtok od 13.00 do 18.00 hod.
Výstavu pripravil: ÚĽUV v spolupráci s Univerzitou Tomáša Baťu v Zlíne Web stránka: https://traditionindesign.sk/
Autori módnych fotografií: Mariana Tomanová, Peter Simoník

Zdroj: TS ÚĽUV

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno