Výstavu bábok Bratislavského bábkového divadla nájdete v Malokarpatskom múzeu od júna.

Bratislavské bábkové divadlo pre veľký úspech pokračuje s výstavou svojich bábok Depozitárium. Tá prebehne v spolupráci s Malokarpatským múzeom v Pezinku, ktoré výstavu spoluorganizuje tentoraz.


„Depozit je skladom bábok a rekvizít, všetko je pekne uložené v lodných kufroch a visí na stojanoch. Tu oddychujú bábky, ktoré už skončili svoj divadelný život na javisku, preto vykukli z nášho skladu a prišli vás potešiť. Výstava Depozitárium je jedinečná príležitosť vidieť divadelné bábky na vlastné oči, naživo a zblízka,“ vysvetľuje scénografka divadla Martina Fintorová, ktorá pripravila koncepčné aj priestorové riešenie výstavy.


Návštevníci múzea uvidia bábky z desiatich rôznych inscenácií divadla. Tie tvoria prierez jeho repertoárom z rokov 1995 až 2018 a sú výsledkami prác známych výtvarníkov a scénografov, ako sú Hana Cigánová, Eva Farkašová, Von Dubravay, Barbora Rajčanová, Naďa Salbotová, Martina Fintorová a ďalší.


Výstava bude prezentovať výber bábok rôznych druhov a z rôznych materiálov, drevené marionety, molitanové textilné bábky, tvárové masky, ale aj figuríny v životnej veľkosti. Stáli návštevníci divadla ich budú poznať z inscenácií Začarované gajdy, Kvak a Čľup, Príšerka Charlie, Snehová kráľovná, Soľ nad zlato, Myška nie je líška alebo Púpavienka.


Vernisáž výstavy sa symbolicky uskutoční na Medzinárodný deň detí 1. júna o 17.00. Jej súčasťou bude kurátorský výklad scénografky Martiny Fintorovej. Prvým návštevníkom osobne vysvetlí, ako vzniká bábková inscenácia a ako sa tvorí scénický priestor, aké typy bábok poznáme a z čoho sa vyrábajú. Bábky totiž nielen výtvarne navrhuje, ale aj vyrába a niektoré, ktoré budú súčasťou výstavy, sú aj jej dielom.

„Na výstave budú prezentované bábky, navrhnuté rôznymi scénickými výtvarníkmi, pre ktorých sú charakteristické rôznorodé výtvarné štýly a originálny umelecký rukopis. Preto je výber bábok veľmi pestrý a verím, že poteší nejedného návštevníka či fanúšika nášho divadla,“ pozýva Martina Fintorová.

Depozitárium – výstava bábok Bratislavského bábkového divadla v Malokarpatskom múzeu v Pezinku potrvá od 1. júna do 24. septembra 2023. Projekt vznikol s podporou Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý obe inštitúcie zriaďuje.

Zdroj: TS Bratislavské Bábkové Divadlo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno