Vo štvrtok 11.júla sa dozvieme výsledky 28.ročníka celoslovenskej literárnej súťaže Poviedka. Súťaž sa teší mnohým spisovateľským objavom. Vydavateľom a každoročným vyhlasovateľom súťaže Poviedka je Koloman Kertész Bagala. 

Literárna súťaž Poviedka je mostíkom z písania do poličky k vydavateľovi. 28.ročník sa nesie v znamení neotvorenej obálky. Čo je v nej? To sa dozvieme už tento štvrtok. 


K súťaži Poviedka sa hlási mnoho autorov, ktorí majú v slovenskej literatúre čestné miesto. Medzi víťaznými menami sú aj  filmoví scenáristi Peter Balko, Jakub Spevák alebo spisovateľ Stanislav Rakús. Nie jednému z odmenených sa podarilo svoju poviedku rozšíriť či zaradiť do vlastnej zbierky. Mnohí z nich získali aj významné slovenské ocenenie Anasoft Litera.


Minulý rok boli ocenení nováčikovia, až na autorku A.P. Zacharovú. Z desiatich ocenených bolo deväť žien. Poviedky sa väčšinou dotýkali jedinečného pohľadu detských hrdinov, ich prežívania v rodine či s kamarátmi; objavil sa aj magický realizmus, realita ťažkého pôrodu alebo cudzinec v snehu. Hlavnú cenu získala Lucia Pálinkás s poviedkou Pod nechtami čisto. 


Vydavateľ aj tento rok rozdá deväť prémií, z toho každá je sprevádzaná sumou 300 eur. Autor poviedky s hlavnou cenou získava 1000 eur.  Všetky víťazné texty sú publikované v zborníku, ktorý sa vydáva každý rok a bude dostupný na predaj v kníhkupectvách od septembra. 


Kto je v porote 28.ročníka?  

Tento rok je predsedom poroty spisovateľ Karol D. Horváth. Členmi sú autori Balla, Vanda Rozenbergová, Barbora Hrínová, Radovan Potočár a Soňa Uriková. Výsledky odvysiela Rádio Devín vo štvrtok 11.júla o 14:00 v priamom prenose. Krátke ukážky ocenených prác prečítajú herci Lucia Hurajová a Juraj Hrčka. 

Karol D. Horváth

V  súťaži Poviedka 2004 získal hlavnú cenu a v roku 2005 debutoval zbierkou poviedok Karol D. Horváth. Následne vydáva ďalšie dva súbory krátkych próz Karol D2 Horváth a Karol 3D Horváth. Pracoval ako odborný redaktor Slovenského rozhlasu a dramaturg Divadla Jána Palárika v Trnave. Vo svojej poviedkovej tvorbe má rád čiernohumorné prvky a miernu absurditu.

Balla

Žije a pracuje v Nových Zámkoch. Zvíťazil v súťaži Poviedka 1997 a je autorom už jedenástich prozaických kníh. Veľký úspech zaznamenala novela V mene otca, ktorá bola preložená do niekoľkých jazykov. Kniha Je mŕtvy zachytáva niekoľko rôznorodých textov o ľudskej náture, z toho každá je trefným zachytením života. Zatiaľ posledná kniha Medzi ruinami bola vo výbere najlepších kníh na ocenení Anasoft Litera 2022. 

Vanda Rozenbergová

Vanda Rozenbergová absolvovala štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Spolupracuje na knižnej detskej sérii Websterovci. Na svojom konte má knihy Tri smrtky sa plavia, Muž z jamy a deti z lásky alebo Zjedol som Lautreca. Vystavuje aj svoju maliarsku tvorbu. Niekoľko z Rozbenbergovej obrazov sa dostalo na obaly jej kníh. 

Barbora Hrínová

Debut filmovej scenáristky Barbory Hrínovej má názov Jednorožce. V roku 2021 kniha zvíťazila na Anasoft Litere. Generačný pohľad v zbierke ôsmych poviedok je citlivým a intelektuálnym predstavením nielen problémov pracovného života, ale aj queer sveta.

Radovan Potočár

S poviedkou Mužská geometria zvíťazil v roku 2015. Potočár svoje prozaické a esejistické texty publikuje v časopisoch A2, Enter, Rak, .týždeň, Vlna či v literárnej prílohe denníka Pravda. Zbierka poviedok Nádych je jeho knižným debutom. Študuje scenáristiku a dramaturgiu na pražskej filmovej škole FAMU.

Soňa Uriková

Vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Debutová zbierka Živé ploty je najmä o vzťahoch mladých ľudí s prímesou autentickej surovosti.  Čestné miesto našla aj v literárnom projekte Medziriadky. Vedie workshopy kreatívneho písania, prispieva do rozhlasu, časopisov či knižných antológií. V roku 2023 sa stala víťazkou Anasoft Litera so zbierkou poviedok Dôvod na radosť, ktorú vydal Koloman Kertész Bagala.

 

Spracovala Karin Kissová

Grafika: Literárna súťaž Poviedka 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno