Výnimočná dáma a herečka pani Eva Rysová sa 16. augusta 2022 dožíva okrúhleho jubilea 90. narodenín. Štyridsať divadelných sezón prežila v domovskom Divadle Nová scéna, kde odohrala desiatky dramatických i komediálnych postáv predovšetkým v činohre, ale svoje herecké majstrovstvo uplatnila aj v muzikáloch.

Ku gratulantom sa pripája aj generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová:
 
„Nezameniteľné herectvo a šarm pani Evy Rysovej sme desiatky rokov mohli obdivovať nielen na divadelných javiskách, kde stvárnila vyše 200 rozmanitých postáv, ale aj v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch a filmoch. Dlhé roky spolupracovala s rozhlasom a dabingom. Ako pedagogička na VŠMU a Cirkevnom konzervatóriu vychovala celé generácie mladých umelcov, za čo jej patrí veľká vďaka.

V mene bývalých kolegov pani Eve Rysovej želáme najmä veľa zdravia, síl a energie, ktorú tak rada rozdávala pri svojej práci.Obchodník s dažďom, 1970. Zdroj: Divadlo Nová scéna

Životopis


Eva Rysová sa narodila v Hajnáčke. Študovala na gymnáziu v Lučenci a na VŠMU v Bratislave v triede Júliusa Pántika. Okrem neho Evu Rysovú počas štúdia ovplyvnili takí pedagógovia ako Andrej Bagar, Viliam Záborský, Ladislav Chudík alebo Mikuláš Huba. Hereckú cestu začínala ako ochotníčka, po zavŕšení štúdií nastúpila mladá herečka do Armádneho divadla SNP v Martine (1955 – 1960). Jej prvou rolou bola Hanka v Karvašovom Pacientovi 113. Ďalších päť rokov účinkovala v Krajskom divadle v Trnave a jeden rok v Krajskom divadle Nitra. Počas desiatich rokov v mimo bratislavských divadlách vytvorila veľkú paletu rozmanitých postáv, v ktorých uplatnila svoj talent, zmysel pre komiku, krásu i šarm: Agnesa (Škola žien, 1955), Colomba (volpone, 1957), Helena (Sen noci svätojánskej, 1961), Rosaura (Prefíkaná vdova, 1962) či Beatrice (Sluha dvoch pánov, 1963).

Tri sestry (1972), I. Rapaičová, E. Rysová, M. Vášáryová. Zdroj: Divadlo Nová Scéna

V roku 1966 nastúpila do činohry Novej Scény, kde za 40 divadelných sezón vytvorila množstvo dramatických ženských postáv: Oľga (Tri sestry, 1972),  Gertrúda (Hamlet, 1974), Irina Arkadinová (Čajka, 1976), uplatnila však aj svoj zmysel pre komiku a grotesku: Pokorná (Jožko Púčik a jeho kariéra, 1979,  Belorítka (Kocúrkovo, 1982), Vybubnovaná (Najdúch, 1983), Ženíchová matka (Malomeštiakova svadba, 1985).


Kráľ Ján 1995. Zdroj: Divadlo Nová scéna

Eva Rysová sa predstavila aj v mnohých televíznych inscenáciách a filmoch (Americká tragédia, Portrét Doriana Graya, Eden a potom,Olejkár), veľkú popularitu jej prinieslo účinkovanie v seriáli Búrlivé víno televízie Markíza.

Dlhé roky pôsobila v Slovenskom rozhlase a venovala sa dabingu.

Mrázik 2008. Zdroj: Divadlo Nová scéna

Na VŠMU a Cirkevnom gymnáziu v Bratislave vyučovala umelecký prednes a javiskovú reč, venovala sa aj učeniu operných spevákov. V lete v roku 2019 po účinkovaní v klipe Mira Jaroša ohlásila koniec hereckej kariéry.

Eva Rysová má syna, ktorý s rodinou žije v Kanade, v súčasnosti žije v zariadení pre seniorov s odbornou starostlivosťou.

 

Zdroj: Zuzana Šebestová, PR manažérka DNS

Titulná foto: TV Markíza

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno