V septembri sa Bratislava pomyselne premiestni v čase takmer o 100 rokov do minulosti, do 20. až 40. rokov minulého storočia, do atmosféry medzivojnového života, kedy aj Bratislavou znel hot jazz a swing, a neraz aj v podaní zahraničných kapiel. V sobotu 17. septembra 2022 sa vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční 8. ročník medzinárodného festivalu autentického tradičného jazzu a swingu Golden Age Festival.

Pozvanie od organizátora a nášho najlepšieho swingového orchestra FATS JAZZ BAND-u tento rok prijala britská kapela s francúzskym bandleadrom BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA a výnimočné medzinárodné saxofónové sexteto SIX BROWN BROTHERS. Po troch hodinových koncertoch nasleduje už tradičná improvizovaná jam session všetkých účinkujúcich, ktorá sa teší veľkej obľube poslucháčov, ale aj samotných hudobníkov.


Golden Age Festival je jediný festival na Slovensku, ktorý sa zameriava na autentickú interpretáciu hudby z počiatkov vzniku jazzu, jeho tzv. zlatej éry (Golden Age). Zoskupenia, ktoré organizátori na festival pozývajú, sú vyberané s veľkými nárokmi na kvalitu. Riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič o ôsmom ročníku festivalu povedal: BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA je jednou z najžiadanejších kapiel v Londýne. Svoj repertoár orientujú na odkaz velikánov ako Duke Ellington, Cab Calloway či Charles Trenet. Benoit Viellefon nahrával hudbu do populárneho netflixovského seriálu Koruna (The Crown), do hollywoodskych filmov Summerland, Piano to Zanskar, Hurricane, Allied a mnohých ďalších dobovo ladených produkcií. Práve pred týždňom donahrával hudbu aj do nového filmu Dance First o spisovateľovi Samuelovi Beckettovi režiséra Jamesa Marsha, ktorý sa aktuálne nakrúca v Prahe. Získať na festival tak vyťažené a populárne teleso je pre nás skutočne cťou. Nemenej veľkým šťastím je aj zoskupenie SIX BROWN BROTHERS, ktoré vzniklo špeciálne pre náš festival. Šesť špičkových saxofonistov z Holandska, Španielska, Nemecka, Česka a Slovenska venuje tribute 100-ročnici rovnomenného amerického zoskupenia, ktoré zažívalo svoju najväčšiu slávu práve v 20. rokoch minulého storočia. Oživia u nás v takmer nehrávaný žáner ragtime, ktorý sa hrával cca v rokoch 1910-1920, v unikátnom nástrojovom zložení šiestich saxofónov. A to nie hocijakých – sexteto bude hrať na originálnych nástrojoch z historickej zbierky lídra zoskupenia Andreasa van Zoelena z rokov 1920-1925. Ak si to neviete predstaviť, príďte na náš festival.“ pozýva L. Fančovič


Trojicu účinkujúcich už tradične uzavrie hostiteľský orchester Fats Jazz Band, ktorý na festival vybral najzaujímavejšie skladby zo svojho repertoáru, okrem iného aj boogie-wogie na čembale alebo zoswingovanú klasickú hudbu.


„Sme nesmierne radi, že má festival opäť line-up vystavaný z dokonale dobovo autentických orchestrov a ďalej tak môžeme prinášať túto hudbu na Slovensko v  podobe, v akej to je výnimočné aj v celosvetovom meradle. dodal Fančovič.


Dátum: 17.9.2022
Miesto konania: Slovenský rozhlas, Veľké koncertné štúdio, Bratislava
Začiatok koncertu: o 18:00 hod.

Program:
18:00 SIX BROWN BROTHERS (NL, ES, DE, CZ, SK)

 

19:20 FATS JAZZ BAND (SK)

20:40 BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA (UK)

Na záver skvelá improvizovaná jam session všetkých účinkujúcich.

Redakciu informovala Jana Dekánková.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno