Vyhrá stávku Lucifer? Sledujte Mercedes Benz u vás doma

Činohra Slovenského národného divadla pre vás tentoraz v rámci projektu ŽIVÉ UMENIE ONLINE pripravila skvelú inscenáciu Mercedes Benz v hlavných úlohách s Martinom Hubom a Robertom Rothom. A zo záhrobia sa vám pripomenie svojím nenapodobiteľným smiechom aj blues-rocková ikona Janis Joplin a capella hymnou, ktorá vyjadruje odmietavý postoj voči konzumnej spoločnosti.


Historická revue v dvoch častiach autora Pétera Esterházyho je titul napísaný špeciálne na objednávku Činohry SND.


Hra voľne nadväzuje na Madáchovu klasickú drámu Tragédia človeka, keďže v jej úvode Pán a Lucifer uzavrú novú stávku. Ide v nej o legendárnu rodinu uhorských dejín – Esterházyovcov. „Vezmi im šťastie a stavme sa, že ani vtedy sa neobrátia proti mne, ani v tom prípade nezradia dobro,“ povie Pán podobne ako v kauze Jób.

Prefíkaný Lucifer uvrhne celé generácie kniežat a grófov do víru uhorských – teda aj našich – dejín, zvlášť však do pohnutých a krvavých udalostí dvadsiateho storočia. On sám sa v úlohe pokušiteľa alebo v iných maskách snaží v dejinných skúškach zlomiť mužských príslušníkov rodu a veru, občas sa mu to aj darí… V jednotlivých epizódach tejto rodinnej kroniky, ktoré sú občas tragické, inokedy ironicko-komické, sa zjavujú slávne postavy členov aristokratickej rodiny alebo osôb, ktoré s ňou boli spojené. Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci a pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech Janis Joplin zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz.


Inscenácia získala cenu Dosky 2017 v kategórii Mimoriadny počin v oblasti činohry.

Vstupenku na online prenos, ktorý sa uskutoční 19. novembra o 20.00 h nájdete na https://navstevnik.online/podujatie/mercedes-benz/

Inscenačný tím

Réžia Roman Polák

Dramaturgia a preklad Peter Kováč

Scéna Pavel Borák

Kostýmy Peter Čanecký

Hudba Lucia Chuťková

Obsadenie

Pán (eštebák, mierny revolucionár, Angličan) Martin Huba

Lucifer (advokát, Tóth Menyuš, iný eštebák, revolucionár, Angličan) Robert Roth

Gróf – spisovateľ Ondrej Kovaľ

Otec (grófov) Ľuboš Kostelný

Knieža Dušan Jamrich

Slúžka Anna Javorková

Prvá milenka (matka, kňažná) Dominika Kavaschová

Druhá Milenka (Vilma) Romana Ondrejkovičová (poslucháč VŠMU)

Haydn Vladimír Obšil

Idealista (a iné) Ján Gallovič Ivan Vojtek

Zdroj: SND
Zdroj foto: Andrej Čanecký

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno