Dvadsať rokov uplynulo od tragickej nehody legendárneho básnika Jozefa Urbana, autora viacerých textov populárnych piesní. Jeho život a dielo pripomenie fanúšikom a fanúšičkám film Voda čo ma drží nad vodou, ktorý práve teraz premietajú slovenské kiná.


Český režisér Tomáš Magnusek obsadil do svojho diela množstvo úspešných slovenských hercov. Okrem Romana Pomajba v hlavnej úlohe sa vo filme objavia aj Lukáš Latinák, Robo Roth a Andrea Kerestešová Růžičková. Chýbať nebude množstvo známych tvarí z Českej republiky – Martin Dejdar, Jan Kanyza či Svatopluk Skopal. Hudobník Vašo Patejdl a moderátorka Oľga Záblacká, ktorí Jozefa Urbana osobne poznali, si vo filme zahrajú epizódne postavy.


Snímka vznikla na motívy knihy Pivo u Chárona (s Jožom Urbanom) spisovateľa Ondreja Kalamára, ktorý sa spolu s režisérom postaral aj o scenár. Film popisuje okolnosti vzniku najznámejšieho Urbanovho textu, ale opisuje aj jeho lásky, nádeje, vzostupy i pády, vrátane tragického konca jeho života pri autonehode.


Film je inšpirovaný životným príbehom Joža Urbana, ktorý nás tragicky opustil pred dvadsiatimi rokmi, 28. 4. 1999 vo veku 34 rokov. Snímka rozpráva úsmevno-dramatický príbeh jedného z najväčších slovenských básnikov, predstaviteľa takzvanej stratenej generácie, autora libreta k muzikálu Kráľ Dávid a mnohých známych piesňových textov, akými sú napríklad Vráť trochu lásky medzi nás (Money Factor), Len s ňou (Miro Žbirka), ale najmä Voda čo ma drží nad vodou (Elán). Jozef Urban bol básnikom, ale bol aj človekom, ktorý bol zároveň aj svojim vlastným protikladom. Bol géniom, ktorý nebol schopný vyrovnávať sa s nástrahami každodennosti, ale už vo svojej tridsiatke bol maturitnou otázkou. Išlo o človeka číreho ako diamant, ale zároveň niekedy aj takého ostrého.


Film sa nesnaží byť klasickým životopisom, voľným pracovaním zachytáva obdobie od nástupu na poetickú scénu, ale najmä posledných sedem rokov básnikovho búrlivého života – jeho lásky, nádeje, sklamania, pády a vzostupy a boj s vnútornými démonmi. Vrcholí práve napísaním textu Voda čo ma drží nad vodou a tu popisuje autentické okolnosti jeho vzniku i obrovské nádeje, ktoré doň autor vkladal. Textu piesne, ktorej sa on už nedožil a tragicky zahynul pri autohavárii. Textu, o ktorom sa začali po jeho smrti šíriť fámy a hneď niekoľkí, často aj významní básnici, si zaň pripisovali zásluhy.

Film vychádza zo skutočných udalostí a snaží sa o autentickosť v podaní tohto silného príbehu zakomponovaním niektorých skutočných postáv (Ľubomír Feldek, Juraj Kuniak, Dušan Daniš) a vrcholí – vo svojom kontexte – novým aranžmánom pesničky Voda čo ma drží nad vodou. Snaží sa byť taký ľudský, ako bol jeho hlavný hrdina.

Vo filme sú použité básnické texty Jozefa Urbana, pesnička „Voda čo ma drží nad vodou“ v novom aranžmá, dve nové pesničky s textami Jozefa Urbana, skomponované a interpretované hercom a hudobníkom Ondřejom Danišom a Vladenou Škorvagovou, a jedna skomponovaná a interpretovaná Lukášom Černým.

Jozef Urban – je zvláštne, že príbeh vzniku jeho legendárneho textu – Voda čo ma drží nad vodou, dokázal viac osloviť v Čechách, ako u nás, ale táto pieseň tam rezonuje dodnes a to dokonca aj medzi mládežou. Jozef sa ale svojho najväčšieho úspechu nedožil, tragicky zahynul skôr, ako pieseň vznikla. Tragický je aj príbeh jeho ďalšieho veľkého hitu – Vráť trochu lásky medzi nás, keď jej interpret Dodo Dubán spáchal 25. 4. 2003 samovraždu. A v neposlednom rade je tu fakt, že Jozef Urban sa stal už vo svojej tridsiatke maturitnou otázkou, čo sa v slovenskej literatúre, o poézii ani nehovoriac, podarí skutočne len málokomu.

Ako zaujímavosť možno uviesť, že originál rukopisu – skutočne písaného Jožovou rukou – obsahuje dve slohy, ktoré v pesničke neboli použité. V závere filmu táto pieseň v novom aranžmá zaznie a v úplnom závere postava Urbana dorecituje tieto nepoužité slohy.

TS: Continental film

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno