Vo veku 25 rokov zomrela operná speváčka Patrícia Janečková

V roku 2010 sa stala víťazkou česko-slovenskej televíznej šou Talentmania, o štyri roky neskôr zvíťazila na medzinárodnej speváckej súťaži Concorso Internazionale v Ríme. V nedeľu 1. októbra prehrala mladučká, 25-ročná speváčka boj s rakovinou.

Patrícia Janečková sa narodila v nemeckom Münchbergu slovenským rodičom, ktorí sa krátko potom presťahovali do Ostravy, kde dievčatko vyrastalo a študovalo. Spevu sa venovala od štyroch rokov. Po ukončení základnej školy začala študovať Janáčkovo konzervatórium a Gymnázium v Ostrave. Jej prvé vystúpenie na javisku bolo v ostravskom Divadle Antonína Dvořáka. Keď mala 10 rokov vyhrala konkurz a dostala možnosť spievať so symfonickým orchestrom Janáčkovej filharmónie.


Verejnosť ju spoznala vďaka súťaži Talentmania, kde ohúrila svojim talentom, zjavom a hlasom ako anjel. S hudobným skladateľom a producentom Oskarom Rózsom vydala svoju debutovú platňu. Za svoj debutový eponymný album dostala zlatú platňu, ktorú jej slávnostne odovzdal vtedajší riaditeľ opery Slovenského národného divadla Peter Dvorský. Na CD vyšlo 12 sólových skladieb a dva duety, ktoré si Patrícia zaspievala s vynikajúcimi opernými sólistami – Evou Dřízgovou-Jirušovou a Adamom Plachetkom. Okrem duetov a sólových operných árií boli do dramaturgického výberu skladieb zaradené i piesne, s ktorými Patricia bodovala práve v súťaži Talentmania, vysielanej TV Markíza a TV Nova a vďaka ktorým si získala obrovskú priazeň televíznych divákov na Slovensku i v Čechách.


Venovala sa koncertnej činnosti a zároveň študovala spev súkromne u opernej speváčky Evy Dřízgovej-Jirušovej. Odborná hudobná verejnosť vyzdvihovala predovšetkým jej nesmiernu hudobnú vyzretosť, intonačnú čistotu a kultivovanosť hlasu a aj preto sa bezprostredne po súťaži stala jednou z najvyhľadávanejších mladých operných speváčok v Čechách i na Slovensku.


Svoj recitál mala aj na festivale Viva Musica! v roku 2011, kde vystúpila so sopranistkou Evou Hornyákovou a barytonistom Dušanom Čapkovičom. V novembri 2014 vyhrala medzinárodnú spevácku súťaž v Ríme zameranú na mladých interpretov duchovnej hudby. Vďaka tomuto víťazstvu získala štipendium – absolvovala spevácke kurzy v Taliansku pod vedením barytonistu La Scaly Renata Brusona. V roku 2016 získala na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch tri ocenenia.


Vlani vo februári jej diagnostikovali karcinóm prsníka, absolvovala liečbu a koncom roka uviedla, že začína opäť koncertovať. Bola plná odhodlania bojovať, no bohužiaľ, svoj boj nakoniec prehrala.

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno