V piatok 7. mája 2021 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uskutoční symfonický koncert opäť s abonentmi a návštevníkmi. Koncert sa začne v koncertnej sieni s návštevníkmi o 19.00 h. V priamom prenose ho SF odvysiela aj na stream.filharmonia.sk.


Na základe aktuálne zverejnených informácií v kultúrnom semafore a vo Vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR zo dňa 29. apríla 2021 môže filharmónia privítať 150 návštevníkov.


„Na piatkový symfonický koncert prednostne pozývame držiteľov abonentiek cyklov AD, BE, A, B, D, E (štvrtky a piatky). Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov je potrebné vyzdvihnúť si vopred voľnú vstupenku (po predložení abonentky) v Pokladnici SF od utorka 4. mája 2021. Dopredaj vstupeniek pre nových záujemcov bude v piatok (7. 5.) od 13.00 – 18.30 h – platba za vstupenku je možná iba bezhotovostne,“ uvádza v správe Slovenská filharmónia.


Na piatkovom koncerte sa po boku orchestra Slovenská filharmónia predstavia traja mladí sólisti, poslucháči Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Sopranistka Tatiana Hajzušová, klaviristka Tereza Špuláková a violista Martin Ruman. Diela Wolfganga Amadea Mozarta, Piotra Iľjiča Čajkovského, Williama Waltona a Dmitrija Šostakoviča zaznejú v naštudovaní dirigenta Rastislava Štúra.


Koncert otvorí predohra k opere  Figarova svadba, KV 492 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorá patrí  v koncertnom prevedení k skladateľovým najhrávanejším dielam. Zo záveru tretieho dejstva opery zaznie v interpretácii Tatiany Hajzušovej  recitatív a ária E Susanna non vien!, Dove sono. Pokračovať bude listovou scénou Tatiany z 1. dejstva Čajkovského opery Eugen Onegin Puskaj pogibnu ja…Ja vam pišu, pred ktorou orchester zahrá Polonézu z jej 3. dejstva. Tatiana Hajzušová získala niekoľko významných ocenení na renomovaných medzinárodných speváckych súťažiach. V novembri 2020 debutovala v Štátnom divadle Košice v projekte Gustav a Alma Mahler – „Manželstvo v piesňach”, ktorý bol následne odvysielaný v RTVS. Violista Martin Ruman sa predstavil  ako sólista, komorný hráč alebo sólo violista orchestra Slovenská filharmónia takmer vo všetkých európskych krajinách, ako aj v USA a viacerých ázijských krajinách. V piatkový večer uvedie Koncert pre violu a orchester britského skladateľa  Williama Waltona, dielo plné romantických melódií, bohatej harmónie,  rytmických pulzácii  aj melanchólie. Na záver je na programe hravý a pôvabný Koncert pre klavír a orchester č. 2    F dur, op. 102 Dmitrija Šostakoviča. Zaznie v interpretácii Terezy Špulákovej, ktorá  získala ocenenia na niekoľkých medzinárodných súťažiach, absolvovala majstrovské kurzy u popredných umelcov, ako aj študijné pobyty v Porte a Helsinkách.

Slovenská filharmónia, traja mladí sólisti a dirigent Rastislav Štúr sa tešia na váš potlesk.

Ďalšie koncerty s publikom pokračujú v Slovenskej filharmónii v nedeľu 9. mája koncertom Slovenského komorného orchestra o 16.00 h a vo štvrtok 13. mája symfonickým koncertom Populárneho cyklu o 19.00 h.

Informácie o nasledujúcich koncertoch a podmienkach návštevy koncertu nájdete na www.filharmonia.sk  

Pravidlá podľa kultúrneho semaforu

PRED VSTUPOM NA KONCERT sa každý účastník  musí preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 24 hodín alebo negatívnym výsledkom RT-PCR/LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín.

Výnimka platí po predložení nasledovných potvrdení:

  1. a) osoba bola zaočkovaná druhou dávkou mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti

uplynulo viac ako 14 dní,

  1. b) osoba bola zaočkovaná prvou dávkou vektorovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti

uplynulo viac ako 4 týždne,

  1. c) osoba je viac ako 14 dní po 1. dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 (mRNA alebo vektorovou

vakcínou), ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID 19,

  1. d) osoba prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami,

PRI VSTUPE NA KONCERT a počas celej doby trvania podujatia.je povinné prekrytie dýchacích ciest Koncert sa uskutoční za dodržania všetkých hygienických opatrení.

Zdroj: TS – Martina Tolstová – tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno