Vlny s Pauhofovou a Maštalírom predstavujú oficiálny trailer a plagát

Najambicióznejší film režiséra a scenáristu Jiřího Mádla sa chystá do kín 1. augusta, no už dnes jeho dynamický trailer zavedie divákov do prestížnej redakcie Československého rozhlasu, kde tamojší novinári menia zabehnuté pravidlá. Odhodlanie prinášať nezávislé správy ich dostane do priameho boja s tajnými službami a pred nečakané rozhodnutia. Na scenári snímky pracoval režisér Mádl vyše 10 rokov a prvýkrát ho predstaví publiku vo zvláštnom uvedení na 58. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary.

záber z filmu Vlny

Dráma Vlny sa inšpiruje skutočnými osudmi členov preslávenej Redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu. Odvážni novinári boli vtedy celebritami svojho obdobia, ich plagáty zdobili steny mnohých domácností. Medzi žurnalistické ikony Jiřího Dienstbiera, Věru Šťovíčkovú či Luboša Dobrovského sa dostáva mladík Tomáš. Vlastne tak trocha omylom, miesto v redakcii bolo snom jeho osirelého mladšieho brata Pavla. Tomáš sa doteraz staral hlavne o to, aby boli obaja v bezpečí. Netušia však, že miestni redaktori sú v hľadáčiku tajných služieb. Keď sa objaví nahrávka, ktorej odvysielanie môže zmeniť svet, Vlny získavajú parametre špionážneho thrilleru, v pozadí ktorého sú neľahké, dnes možno nepredstaviteľné životné voľby.


„Ide o veľmi realistický pohľad na vtedajšie obdobie a na to, ako sa v takých podmienkach museli mnohí často rozhodovať,“ hovorí Vojtěch Vodochodský. „Hneď pri čítaní scenára na mňa dýchol neuveriteľný temporytmus a dynamika, strihová skladba a detailné opisy scén. Ako herec sa okamžite vcítite nielen do svojej postavy, ale do atmosféry celého filmu. Nič takto dynamicky napísané som doteraz nečítal,“ nadchýna sa predstaviteľ Tomáša a Táňa Pauhofová, ktorá vo filme stvárňuje redaktorku Věru Šťovíčkovú, ho dopĺňa: „Režisér Jirka Mádl, kameraman Martin Žiaran a vôbec celý tím sú zárukou precíznej, profesionálnej a skvelej roboty.“


Snímka sa už teraz teší veľkému záujmu. Prvýkrát bude divákom oficiálne predstavená počas 58. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary vo zvláštnom uvedení. Zároveň už počas filmového festivalu v Cannes došlo k uzatvoreniu licenčnej zmluvy na jej medzinárodnú distribúciu. Na starosti ju bude mať francúzska spoločnosť Urban Sales, ktorá snímku sprístupní celosvetovo najskôr na filmových festivaloch, a potom ju presunie do kinosál na všetkých kontinentoch.


Vo filme, ktorý bude v kinách od 1. augusta, sa diváci okrem Vojtěcha Vodochodského a Táne Pauhofovej môžu tešiť na Tomáša Maštalíra, Martina Hofmanna, Stanislava Majera, Vojtěcha Kotka, Jevgenija Libezňuka či Michaelu Majerníkovú.


Distribútor Bontonfilm plánuje premiéru v kinách 1. augusta 2024.

O FILME VLNY
Šesťdesiate roky, Československo. Z éteru sa ozýva rock’n’roll, minisukne a študentské revolty menia svet. Do prestížnej rozhlasovej redakcie prichádza Tomáš, ktorý sa ocitá v nebezpečnom súboji medzi redaktormi a tajnými službami. V stávke je kompromitujúca nahrávka aj životy všetkých. Hlavný hrdina stojí pred ťažkou voľbou: obetovať brata alebo kolegov bojujúcich za pravdu? Nový film Jiřího Mádla Vlny je nakrútený podľa doteraz nezverejnených skutočných príbehov novinárov z Československého rozhlasu. Ich odhodlanie prinášať nezávislé spravodajstvo za každú cenu inšpiruje aj dnes…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno